|2016-09-19|
GIS, Mapy, Instytucje
Mapa zagrożeń w kolejnych województwach
Zgodnie z zapowiedziami MSWiA Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa zwiększa zasięg. Od zeszłego tygodnia mogą z niej korzystać mieszkańcy kolejnych siedmiu województw.
KMZB w wersji pilotażowej zaczęła funkcjonować w lipcu br. na terenie garnizonu stołecznego, Podlasia i Pomorza. Teraz z jej narzędzi mogą korzystać również mieszkańcy województw: kujawsko-pomorskiego, małopolskiego, lubelskiego, lubuskiego, łódzkiego, śląskiego oraz warmińsko-mazurskiego. Ostatecznie mapa ma objąć cały kraj.
KMZB bazuje na informacjach skatalogowanych w trzech płaszczyznach: 1) Informacje gromadzone w policyjnych systemach informatycznych. 2) Informacje pozyskiwane od społeczeństwa w trakcie: • bezpośrednich kontaktów z obywatelami, z przedstawicielami samorządu terytorialnego, organizacji pozarządowych itp.; • debat społecznych poświęconych bezpieczeństwu publicznemu. 3) Informacje pozyskiwane od obywateli (internautów) z wykorzystaniem platformy wymiany informacji.
Informacje prezentowane na mapach uwzględniają zarówno wybrane kategorie przestępstw i wykroczeń, jak i zagrożenia, które w subiektywnym odczuciu mieszkańców negatywnie wpływają na ich poczucie bezpieczeństwa.
Aby zgłosić zagrożenie, należy wejść na stronę internetową komendy wojewódzkiej, miejskiej lub powiatowej. Przekazanie tych informacji zajmuje tylko kilka chwil. W razie potrzeby można skorzystać z instrukcji obsługi. Pomocą służą także funkcjonariusze. Zgłoszenie trafi do policjantów odpowiedniej komórki. Zebrane informacje pozwolą na jeszcze lepszą dyslokację służb, aby uniknąć w przyszłości ponownego zgłaszania tego samego typu zagrożeń w tym samym miejscu.
Podczas tworzenia mapy zagrożeń na terenie całego kraju przeprowadzono ponad 11 tysięcy spotkań, podczas których mieszkańcy zgłaszali swe uwagi oraz mówili o potrzebach i zagrożeniach w swojej okolicy. W spotkaniach wzięło udział ponad 217 tysięcy osób.
Jak przestrzega policja, z narzędzia należy korzystać w sposób rozsądny. Każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję funkcjonariuszy. Z jednego komputera można zgłosić jedno zagrożenie na dobę. Należy pamiętać, że zgłoszenia w ramach Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępują potrzeby pilnej interwencji policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112, 997.
JK
|