|2016-07-01|
GIS, Mapy, Instytucje
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa już dostępna
Od 1 lipca w województwach podlaskim i pomorskim oraz na terenie garnizonu stołecznego policji można korzystać z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.
Jest to interaktywne narzędzie wykorzystujące rozwiązania opracowanego przez GUGiK Geoportalu. W nowym serwisie można zapoznać się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi bezpieczeństwa oraz samemu zgłosić zaobserwowane zagrożenie.
Informacje prezentowane na mapach uwzględniają zarówno wybrane kategorie przestępstw i wykroczeń, jak i zagrożenia, które w odczuciu mieszkańców negatywnie wpływają na ich poczucie bezpieczeństwa.
Serwis ma pomóc wskazać miejsca, na które lokalne służby powinny zwrócić szczególną uwagę. Policja będzie weryfikować sygnały o zagrożeniach, a jeśli informacje okażą się prawdziwe, zostaną wprowadzone na mapę.
Po etapie pilotażowym projekt zostanie wdrożony na terenie całego kraju.
Na stronie internetowej policji opublikowano również interaktywną mapę prezentującą wybrane statystki dotyczące przestępczości dla całego kraju. Dowiemy się z niej m.in., gdzie jest najwięcej: oszustw „na wnuczka”, kradzieży czy wypadków drogowych, a także gdzie praca policjantów jest oceniana najwyżej. Mapa bazuje na usłudze ArcGIS Online firmy Esri.
Podczas tworzenia mapy zagrożeń na terenie całego kraju przeprowadzono ponad 11 tys. spotkań, podczas których mieszkańcy zgłaszali uwagi, mówili o potrzebach i zagrożeniach w swojej okolicy. W spotkaniach wzięło udział ponad 217 tysięcy osób.
JK
|