Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2016-09-08 | GIS, Mapy, Teledetekcja

Powstaje otwarty NMT Arktyki. Na pierwszy ogień Alaska

Biały Dom wyszedł inicjatywą opracowania ArcticDEM – szczegółowego numerycznego modelu terenu całej Arktyki. W pierwszej kolejności dane pozyskano dla Alaski.


Ilustracja: Powstaje otwarty NMT Arktyki. Na pierwszy ogień Alaska

Plan opracowania NMT arktycznych lądów administracja prezydenta Baracka Obamy ogłosiła na początku 2015 roku. Założono, że model dla Alaski zostanie opracowany i udostępniony w połowie 2016 roku, a w następnym roku a dla reszty zakładanego obszaru (obejmującego polarne regiony: USA, Kanady, Finlandii, Grenlandii, Norwegii, Rosji i Szwecji).

Pierwszy cel udało się właśnie zrealizować. Biały Dom ogłosił, że można już bez ograniczeń korzystać z ArcticDEM dla Alaski. W prace nad modelem zaangażowały się: Narodowa Agencja Wywiadu Geoprzestrzennego (NGA), Narodowa Fundacja Naukowa (NSF), Służba Geologiczna USA (USGS), władze stanu Alaska, Ohio State University, University of Illinois, Cornell University, Polar Geospatial Center oraz firma Esri. NMT wykonano na podstawie wysokorozdzielczych zdjęć satelitarnych pozyskanych przez firmę DigitalGlobe, a następnie udostępniono na publicznie dostępnym geoportalu wraz z narzędziami do przeglądania i przetwarzania tych danych.

Projekt ArcticDEM to bezprecedensowe przedsięwzięcie w historii cyfrowej kartografii – podkreśla Biały Dom. Regiony arktyczne pozbawione były dotychczas szczegółowych danych wysokościowych, a potrzeba ich posiadania jest coraz większa. Modele terenu są istotne np. z punktu widzenia badania skutków globalnego ocieplenia. Pozwolą np. stwierdzić, które regiony są zagrożone podnoszącym się poziomem oceanów czy też nasiloną erozją wybrzeża. Przedstawiciele inicjatywy ArcticDEM nie wykluczają, że modele posłużą również do monitorowania zmian rzeźby. Opracowana w ramach projektu metodyka przetwarzania danych pozwala bowiem pozyskiwać je w regularnych interwałach, np. co tydzień, miesiąc czy rok.

Porównanie ArcticDEM (po prawej) z National Elevation Dataset (po lewej) – dotychczas najdokładniejszym NMT Alaski. Na wizualizacji widoczne są okolice miasta Anchorage.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

Obama uwalnia dokładniejsze modele terenu

Prezydent USA Barack Obama zapowiada podjęcie nowych działań mających pomóc w walce z globalnym...


wiadomości

NaviGate Sp. z o.o.
Kraków

NaviGate – Oddział Warszawa ul. Gościnna 7, 05-082 Blizne Łaszczyńskiego k. Warszawy, tel. 22 270-15-54 ODBIORNIKI GNSS RTK, TACHIMETRY ELEKTRONICZNE I ZROBOTYZOWANE, BEZZAŁOGOWE STATKI POWIETRZNE (DRONY), SENSORY Sklep Serwis...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Ewolucja OSM od 2006 do 2018 roku
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
w spisie nieruchomości lewobrzeżnej Warszawy z 1790 r. kwestionariuszy nie wypełniło 15% uprawnionych?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Jan Śniadecki (1756-1830)

Jan  Śniadecki  (1756-1830)
Urodził się w 29 sierpnia 1756 roku w Żninie k. Poznania w rodzinie piwowara i burmistrza tego miasta. Jego pierwszym nauczycielem był wikary kościoła farnego, w 1764 roku rozpoczął naukę w teologicznej szkole Lubrańskiego w Poznaniu. W latach...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1954
Rozpoczęły działalność przedsiębiorstwa geodezyjne utworzone w resorcie gospodarki komunalnej: "Wschód" z siedzibą w Warszawie i "Zachód" w Łodzi. Rok później nastąpiła ich reorganizacja i rozbudowa i utworzono przedsiębiorstwa: "Zachód" w...
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2