Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-09-08| GIS, Mapy, Teledetekcja

Powstaje otwarty NMT Arktyki. Na pierwszy ogień Alaska

Biały Dom wyszedł inicjatywą opracowania ArcticDEM – szczegółowego numerycznego modelu terenu całej Arktyki. W pierwszej kolejności dane pozyskano dla Alaski.


Powstaje otwarty NMT Arktyki. Na pierwszy ogień Alaska

Plan opracowania NMT arktycznych lądów administracja prezydenta Baracka Obamy ogłosiła na początku 2015 roku. Założono, że model dla Alaski zostanie opracowany i udostępniony w połowie 2016 roku, a w następnym roku a dla reszty zakładanego obszaru (obejmującego polarne regiony: USA, Kanady, Finlandii, Grenlandii, Norwegii, Rosji i Szwecji).

Pierwszy cel udało się właśnie zrealizować. Biały Dom ogłosił, że można już bez ograniczeń korzystać z ArcticDEM dla Alaski. W prace nad modelem zaangażowały się: Narodowa Agencja Wywiadu Geoprzestrzennego (NGA), Narodowa Fundacja Naukowa (NSF), Służba Geologiczna USA (USGS), władze stanu Alaska, Ohio State University, University of Illinois, Cornell University, Polar Geospatial Center oraz firma Esri. NMT wykonano na podstawie wysokorozdzielczych zdjęć satelitarnych pozyskanych przez firmę DigitalGlobe, a następnie udostępniono na publicznie dostępnym geoportalu wraz z narzędziami do przeglądania i przetwarzania tych danych.

Projekt ArcticDEM to bezprecedensowe przedsięwzięcie w historii cyfrowej kartografii – podkreśla Biały Dom. Regiony arktyczne pozbawione były dotychczas szczegółowych danych wysokościowych, a potrzeba ich posiadania jest coraz większa. Modele terenu są istotne np. z punktu widzenia badania skutków globalnego ocieplenia. Pozwolą np. stwierdzić, które regiony są zagrożone podnoszącym się poziomem oceanów czy też nasiloną erozją wybrzeża. Przedstawiciele inicjatywy ArcticDEM nie wykluczają, że modele posłużą również do monitorowania zmian rzeźby. Opracowana w ramach projektu metodyka przetwarzania danych pozwala bowiem pozyskiwać je w regularnych interwałach, np. co tydzień, miesiąc czy rok.

Porównanie ArcticDEM (po prawej) z National Elevation Dataset (po lewej) – dotychczas najdokładniejszym NMT Alaski. Na wizualizacji widoczne są okolice miasta Anchorage.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wysokorozdzielcze wideo z satelity SkySat-1
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS