Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-08-25| Geodezja, Instytucje

Grawimetr pod Warszawą rejestruje włoskie wstrząsy

Grawimetr nadprzewodnikowy iGrav-027 działający w Obserwatorium Geodezyjno-Geofizycznym Borowa Góra zarejestrował silne trzęsienie Ziemi, jakie wystąpiło 24 sierpnia niedaleko miejscowości Norcia we Włoszech.


Grawimetr pod Warszawą rejestruje włoskie wstrząsy

Instrument wyczuł zarówno wstrząs główny o sile 6,2 w skali Richtera, jak i wstrząs wtórny o sile 5,5. Jak wyjaśnia Instytut Geodezji i Kartografii, sygnał zarejestrowanych trzęsień Ziemi ma amplitudę kilka tysięcy razy większą niż typowy sygnał rejestrowany przez ten sprzęt.

Grawimetr nadprzewodnikowy jest instrumentem bardzo czułym nie tylko na zmiany przyspieszenia siły ciężkości. Rejestruje również zdarzenia o charakterze sejsmicznym, w tym m.in. trzęsienia Ziemi występujące na całym globie. Ze względu na bliskość epicentrum i siłę trzęsienia jest ono wyjątkowo wyraźnie widoczne na zapisach z grawimetru.

Źródło: IGiK, JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wapno - krajobraz po katastrofie
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS