wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-05-09| Geodezja, Sprzęt

Nowy grawimetr w Obserwatorium Borowa Góra

Pod koniec kwietnia br. w Obserwatorium Geodezyjno-Geofizycznym Borowa Góra, należącym do Instytutu Geodezji i Kartografii, został uruchomiony grawimetr nadprzewodnikowy iGrav (produkcja: GWR Instruments Inc.). Jest to pierwsze tego typu urządzenie na terenie naszego kraju.


Nowy grawimetr w Obserwatorium Borowa Góra

Grawimetr iGrav (numer seryjny: 027; ogólny numer seryjny: SG092) charakteryzuje się dryftem mniejszym niż 0,5 µGal/miesiąc i ultrastabilnym współczynnikiem skali. Dzięki pracy sensora w temperaturach kriogenicznych instrument jest niewrażliwy na lokalne zmiany temperatury, ciśnienia i wilgotności powietrza.

iGrav umożliwia rejestrację zmian przyśpieszenia siły ciężkości w okresach od dni do lat ze stabilnością i precyzją na najwyższym dostępnym poziomie. Jest on o kilka rzędów wielkości bardziej czuły na zmiany przyśpieszenia siły ciężkości niż grawimetry sprężynowe.

Instrument stanowi uzupełnienie aparatury grawimetrycznej wykorzystywanej w Badawczo-Wzorcującym Laboratorium Grawimetrycznym IGiK, tj. grawimetru absolutnego A10-020 oraz czterech grawimetrów sprężynowych LaCoste&Romberg G. Zapisy zmian przyśpieszenia siły ciężkości będą służyć przede wszystkim celom badań prowadzonych w Instytucie Geodezji i Kartografii w zakresie grawimetrii i metrologii grawimetrycznej.

Źródło: IGiK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wysokorozdzielcze wideo z satelity SkySat-1
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS