Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2007-06-15 | Geodezja, Firma, Prawo, Instytucje, Kataster

Wyniki kontroli NIK dotyczącej zagospodarowania terenu i pozwoleń na budowę



Wczoraj w siedzibie Najwyższej Izby kontroli w Warszawie odbyła się konferencja prasowa, podczas której przedstawiono wyniki kontroli prawidłowości wydawania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu oraz pozwoleń na budowę na terenie województwa mazowieckiego w okresie 2004-2006 (I kwartał). W konferencji udział wziął m.in. dyrektor Delegatury NIK w Warszawie Mieczysław Kosmalski.

Kontrola została przeprowadzona w 2006 r., objęła 14 gmin, 6 powiatów i Mazowiecki Urząd Wojewódzki. Jej celem było dokonanie oceny działalności organów administracji publicznej (wójtów, burmistrzów, prezydentów miast, starostów i wojewody) w zakresie prawidłowości wydawania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu i decyzji o pozwoleniu na budowę na terenie województwa mazowieckiego. Kontrola miała również wykazać czy osiągnięty został cel usprawnienia procesów inwestycyjnych, czemu miały służyć nowe przepisy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz zmiany wprowadzone do przepisów prawa budowlanego.
NIK negatywnie oceniła wydawanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu oraz decyzji o pozwoleniu na budowę na terenie województwa mazowieckiego w okresie 2004–2006 (I kwartał) ze względu na stwierdzone liczne nieprawidłowości w postępowaniach dotyczących wydawania tych decyzji, polegające na niezgodnym z przepisami prawa i nierzetelnym prowadzeniu tych postępowań.
Stwierdzone nieprawidłowości polegały m.in. na:

Prowadzeniu postępowań na podstawie niekompletnych lub niewłaściwie wypełnionych wniosków o wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu i decyzji o pozwoleniu na budowę. Nieprawidłowości stwierdzono w 10,3% zbadanych wniosków. Wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu z uchybieniem terminów określonych w przepisach prawa. Dotyczyło to 56% zbadanych decyzji. Wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu i o pozwoleniu na budowę z różnego rodzaju wadami i uchybieniami o charakterze formalnym. Nieprawidłowości te stwierdzono w 12,3% zbadanych decyzji.

W 4 na 21 skontrolowanych jednostek stwierdzono wykonywanie przez pracowników samorządowych zajęć, które pozostawały w sprzeczności z ich obowiązkami albo mogły wywołać podejrzenie o stronniczość lub interesowność. Występujący w takich przypadkach konflikt interesów jest uznawany za szczególnie niebezpieczny mechanizm korupcjogenny.
Z ustaleń kontroli wynika, że wejście w życie ustawy z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz zmiany wprowadzone do przepisów prawa budowlanego nie uprościły procedur ani nie wyeliminowały przypadków nieuzasadnionego wydłużania przez organy administracji publicznej postępowania administracyjnego związanego z wydawaniem decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.
Podstawowym warunkiem skrócenia czasu trwania postępowania prowadzącego do wydania pozwolenia na budowę jest uchwalenie przez gminę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Natomiast kontrolowane gminy w różnym stopniu były pokryte planami zagospodarowania przestrzennego (od 0,09 do 96,5% powierzchni, przy czym na 14 badanych gmin w 12 z nich stopień pokrycia planami nie przekraczał 50% ich powierzchni).

Dlatego też Najwyższa Izba Kontroli uznała za zasadne przedłożenie Radzie Ministrów przez Ministra Budownictwa projektu ustawy wprowadzającej obowiązek uchwalania przez gminy miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dla terenów przewidzianych w studiach uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gmin pod zabudowę.

Źródło: NIK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

NIK skontrolowała gospodarowanie gminnym zasobem nieruchomości

Najwyższa Izba Kontroli poinformowała, że przeprowadziła w 2006 r. kontrolę...

NIK przedstawi wyniki kontroli

8 lutego w siedzibie Najwyższej Izby Kontroli w Warszawie odbędzie się konferencja prasowa, na której zostaną...


wiadomości

TPI

Centrala Warszawa tel. (22) 632 91 40 warszawa@tpi.com.pl Biuro Gdańsk tel./faks (58) 320 83 23 gdansk@tpi.com.pl Biuro Wrocław tel./faks (71) 325 25 15 wroclaw@tpi.com.pl Biuro Poznań tel./faks (61) 665 81 71 poznan@tpi.com.pl Biuro Kraków...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Satelitarne dane meteo na wyciągnięcie ręki
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
do najważniejszych cech planowania socjalistycznego zaliczano zasadę centralizmu demokratycznego, czyli szerokiego udziału mas pracujących w tworzeniu i realizacji planów różnych szczebli?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Tadeusz Kochmański (1904-1986)

Tadeusz Kochmański (1904-1986)
Górnik z wykształcenia, specjalista w dziedzinie geodezji, miernictwa górniczego, matematyki stosowanej, mechaniki górotworu, twórca teorii wpływów podziemnej eksploatacji górniczej na górotwór i powierzchnię terenu. Urodził się w 17 września 1904...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1884
Amerykanin George Eastman (1854-1932), wynalazca i przemysłowiec, wprowadził do fotografii film zwojowy na podłożu papierowym.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama