Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2016-08-09 | Geodezja, Teledetekcja, Firma

WIZIPiSI oferuje satelitarne monitorowanie deformacji terenu

Firma Planetek Italia powierzyła Wrocławskiemu Instytutowi Zastosowań Informacji Przestrzennej i Sztucznej Inteligencji (WIZIPiSI) rolę wyłącznego dystrybutora usług satelitarnego monitorowania deformacji terenu za pomocą platformy Rheticus. W następnej kolejności dostępne będą również usługi monitorowania wód morskich, ryzyka pożarowego w lasach, dynamiki rozwoju obszarów zurbanizowanych i inne.


Ilustracja: WIZIPiSI oferuje satelitarne monitorowanie deformacji terenu

Zdaniem prezesa WIZIPiSI dr. Adama Iwaniaka „wyjątkowość usługi Rheticus polega na kompleksowym i spójnym podejściu do monitorowania powierzchni Ziemi. W odróżnieniu od konkurencji Planetek oferuje szeroką gamę usług dostępnych o każdej porze dnia i nocy, w sposób umożliwiający ich integrację z istniejącymi systemami dziedzinowymi. Jesteśmy zadowoleni, że będziemy mogli zaoferować te usługi klientom w Polsce, którzy świetnie rozumieją, jak dostępność i niezawodność są ważne w długoterminowej ocenie prowadzonych projektów”.

Prezes Planetek Italia Giovanni Sylos Labini stwierdził natomiast: „Jesteśmy niezwykle zadowoleni z rozpoczęcia współpracy z Instytutem. Zrodzona pod parasolem sieci partnerskiej Hexagon Geospatial współpraca otwiera nowe możliwości tworzenia i dostarczania najnowocześniejszych rozwiązań dla naszych klientów. Wierzymy, że Rheticus będzie teraz pomagał specjalistom i decydentom w Polsce, bazując na profesjonalnym wsparciu naszego partnera”.

Kluczowe cechy dostępnej usługi to:
• monitorowanie z częstotliwością co najmniej 12 obserwacji rocznie,
• dokładność pionowa obserwacji ok. 1,5 mm/rok,
• monitorowanie wielkich obszarów (od kilku do dziesiątek tysięcy km kw.) w atrakcyjnej cenie,
• dostępność 365 dni w roku 24 godziny na dobę,
• możliwość dostępu za pomocą intuicyjnego portalu mapowego oraz w trybie „Machine to Machine” (integracja z własnym systemem informatycznym),
• dostęp zarówno do danych aktualnych, jak i historycznych (co najmniej jeden rok wstecz od daty wykupienia abonamentu),
• dostęp do usługi na zasadzie rocznego abonamentu.

Typowe zastosowania to:
• monitorowanie obszarów zagrożonych szkodami górniczymi,
• monitorowanie istniejącej infrastruktury drogowej, kolejowej i hydrotechnicznej,
• monitorowanie osiadania związanego z pracami budowlanymi (drogi, koleje, zapory, tunele, głębokie wykopy),

Usługa znajduje zastosowanie m.in. w: górnictwie, zarządzaniu sieciami komunikacyjnymi (drogi, koleje), zakładach przemysłowych, budownictwie drogowym, kolejowym i infrastrukturalnym oraz w lokalnej administracji.

W odpowiedzi na liczne komentarze forumowiczów WIZIPiSI informuje, że:
1) proponowana usługa w żaden sposób nie konkuruje/zastępuje opracowań sytuacyjno-wysokościowych, a jest raczej uzupełnieniem bezpośrednich metod pomiaru przemieszczeń lub w niektórych zastosowaniach ich tańszą alternatywą,
2) dokładność 1,5 mm/rok osiągana jest poprzez statystyczną obróbkę bardzo wielu zobrazowań i oczywiście tylko dla punktów zwanych stałymi rozpraszaczami (Permanent Scatterers), które z reguły są obiektami antropogenicznymi dobrze zidentyfikowanymi w przestrzeni,
3) z pokorą przyjmujemy krytykę nazwy Instytutu, przy ewentualnej zmianie będziemy ją brali pod uwagę.

Źródło: WIZIPiSI


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

O "mocy" tego projektu świadczy opracowanie przykładowe http://www.rheticus.eu/displacement/#/. Na razie wizje kosmicznych pomiarów przemieszczeń, dla celów inżynierskich, nam nie grożą. Dziś, jeszcze systemy sztucznej inteligencji nie zastąpią starego i dobrego syt-wys.
  
 1 
A ta nazwa tego całego instytutu jest o tyle niefortunna, że przy każdej prawie publikacji tutaj widzę w niej jakiś błąd. A teraz czytam: "Wrocławskiemu Instytutowi Informacji Przestrzennej i Sztucznej Inteligencji (WIZIPiSI)". To z tego rozwinięcia skrótu wychodzi mi skrót WIIPiSI, a nie WIZIPiSI.
  
 1 
już to widzę ... Oj oj oj już widzę schyłek klasycznej syt-wys. Hybryda tak ale klasyczna syt wys nigdy nie umrze. Tylko bajkopisarze nastawieni na prowizję i wciskanie kitu za parę tyś $ w to wierzą. No - oni muszą - ja nie ... Apropo - teraz można zobaczyć jak elyta i specnaz opracowuje ENTEREM chmury. Już mamy na rynku te doskonałe produkty, które zasilają kolejne postery na konferencjach i taki to ich żywot ...
    2 
 1 
Endru to że istnieją fajne produkty to wiem ale że to że ktoś zostaje dystrybutorem nie oznacza że zjadł wszystkie rozumy. Świeci światełkiem odbitym.
  
 3 
Endru ja też chcę dołączyć do tej elyty! Wiesz może gdzie wysłać CV? W tej chwili siedzę na L4 w jednej z instytucji państwowych, ale mogę zacząć od zaraz. Mam też doświadczenia z produktami integrafu.
  
 3 
Ale siara, Pany... Nie bądźcie ignorantami i nie ośmieszajcie się. W latach siedemdziesiątych nikt nie uwierzyłby, że będzie można telefonować z przenośnego urządzenia wielkości papierośnicy, i co? Można! To że ktoś w coś nie wierzy nie znaczy, że jest to niemożliwe. Poza tym to i tak skorzystają na tym wszyscy, tylko nie geodeci :) TO jest zupełnie inne podejście niż generalizowanie terenu do linii, łuków, punktów i okręgów zorientowanych gdzieś w przestrzeni - a tylko do tego sprowadza się pomiar syt-wys w klasycznej geodezji. Tym samym nadszedł czas powierzchni, chmur puntów itp. a to oznacza powolny schyłek klasycznego podejścia do sytwysów. I bardzo dobrze, bo w końcu dzięki temu na rynku zostaną tylko specjaliści, a nie partacze, którzy robią roboty poniżej kosztów. Tylko, że tymi specjalistami nie musi być już "kwiat polskiej nauki" (kto studiował w Wa-wie ten wie o co chodzi), tylko każdy, kto ukończy podstawowe szkolenie w WIZI PiS I. Brawa dla HEXAGONU, niedługo zdominują całą branżę ;)
    3 
 2 
cuda na kiju a niby na czym określana jest ta pionowa dokładność? na skibie ziemi w polu? krawężniku? w rzeczywistości nie ma powierzchni idealnie równych.. do tego dochodzi wpasowanie 2 pomiarów między sobą? mydlenie oczu..
    1 
 1 
makaron jeśli korzystają z Sentinel-3 to błąd wysokości wynosi już 3cm.
  
 1 
nie wierzę! dokładność pionowa obserwacji ok. 1,5 mm/rok, żeby mieć taką dokładność należy dokonać pomiaru z dokładnością co najmniej 0.5mm. Jak to jest możliwe?
    1 
 1 



zobacz też:

Stolica pod kosmiczną lupą

Czy z orbity okołoziemskiej da się mierzyć deformacje terenu z submilimetrową dokładnością? Trzy polskie podmioty...


wiadomości

TPI

Centrala Warszawa tel. (22) 632 91 40 warszawa@tpi.com.pl Biuro Gdańsk tel./faks (58) 320 83 23 gdansk@tpi.com.pl Biuro Wrocław tel./faks (71) 325 25 15 wroclaw@tpi.com.pl Biuro Poznań tel./faks (61) 665 81 71 poznan@tpi.com.pl Biuro Kraków...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Jak oszukać GPS?
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
jeden sążeń, według konstytucji z 1764 r., odpowiadał długości 1,786 metra?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Jan Różycki (1909-2005)

Jan  Różycki (1909-2005)
Urodził się 7 lutego 1909 roku w Karaczyjowce na Podolu. Po ukończeniu gimnazjum w Ostogu nad Wilją rozpoczął studia na Wydziale Geodezyjnym Politechniki Warszawskiej, które ukończył w 1934 roku. W latach 1934-35 studiował w Szkole Podchorążych...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1767
Niemiecki astronom Tobjasz Mayer zaprojektował kątomierz z dwoma lunetami, umożliwiający pomiar metodą repetycyjną. W 1789 r. instrument udoskonalił francuski inżynier J.C. de Borda, stąd wzięła się późniejsza nazwa instrumentu "koło powtarzające...
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama