Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2016-07-22 | Geodezja, GIS, Imprezy

W kamieniołomie o technologiach pomiarowych dla geologii

W dniach 11-15 lipca w Europejskim Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach odbył się kurs pod hasłem „Interdyscyplinarne Metody Pozyskiwania Danych Przestrzennych w Geologii – GeoRzepka 2016”.


Ilustracja: W kamieniołomie o technologiach pomiarowych dla geologii <br />
Fot. Dominik Łukasiak
Fot. Dominik Łukasiak

Organizatorem wydarzenia był Wydział Geologii Uniwersytetu Warszawskiego, zaś jego partnerami: Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oraz firma Skanska.

Kurs „GeoRzepka 2016” był zorganizowany dla studentów Wydziału Geologii UW w ramach Funduszu Innowacji Dydaktycznych (FID) Uniwersytetu Warszawskiego. Jego głównym celem było wykonanie projektu przyrodniczego ukierunkowanego na atrakcyjność geologiczną regionu Gór Świętokrzyskich z wykorzystaniem tradycyjnych oraz innowacyjnych metod pozyskiwania danych przestrzennych.

W tegorocznej edycji projekt realizowany był w kamieniołomie Rzepka na podstawie pomiarów sytuacyjno-wysokościowych z użyciem tradycyjnych instrumentów geodezyjnych, jak również z wykorzystaniem odbiorników GNSS. Metodykę pomiarów oraz praktyczne zastosowanie odbiorników GNSS przedstawił Arkadiusz Piechota z PIG-PIB. Ponadto jako narzędzie do pozyskiwania szczegółowych danych o powierzchni terenu firma Skanska zaprezentowała naziemny skaning laserowy w wersji mobilnej oraz stacjonarnej. Natomiast z problematyką standardów pozyskiwania danych przestrzennych zapoznali uczestników prelegenci z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w referacie pt. „Geodezja na potrzeby geologii w GDDKiA”.

Pomiary z zastosowaniem nawigacji satelitarnej. Prowadzący: Arkadiusz Piechota (PIG-PIB), Dominik Łukasiak (WG UW), Wojciech Ozimkowski (WG UW). Fot. Marcin Stępień

Pozyskane dane zostały zintegrowane z materiałami pochodzącymi z zasobów ośrodka dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej oraz zasobami PIG w celu uzyskania pełnego obrazu analizowanego obszaru. Ze względu na różnorodność formatów omówiono zagadnienia GIS (Geographic Information Systems), CAD (Computer Aided Design) oraz BIM (Building Information Modeling). W projekcie wykorzystano głównie narzędzia GIS ze szczególnym uwzględnieniem web GIS, na bazie których przedstawiono możliwości pozyskiwania danych o zasięgu zarówno lokalnym, jak i globalnym, wykorzystując usługę przeglądania WMS (Web Map Service) oraz pobierania WFS (Web Feature Service).

Kurs „GeoRzepka 2016” w myśl swoich założeń pozwolił na przygotowanie uczestników do efektywnego pozyskiwania danych przyrodniczych odnoszących się do dowolnie wybranego miejsca w geoprzestrzeni. W jego ramach przekazano wiedzę o zarządzaniu pozyskanymi danymi, tworzeniu baz danych i generowaniu nowych produktów na podstawie danych pochodzących ze: skanowania laserowego, zdjęć lotniczych i satelitarnych, rastrowych i wektorowych danych kartograficznych oraz geodezyjnych pomiarów terenowych.

Mobilny system skanowania firmy Skanska. Fot. Dominik Łukasiak

Lokalizacja kursu, zaplecze dydaktyczne w postaci Europejskiego Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach, kadra dydaktyczna Wydziału Geologii UW oraz partnerzy: PIG-PIB, Skanska i GDDKiA, pozwoliły na wprowadzenie ciekawej oferty dydaktycznej, która łączy w sobie zagadnienia z zakresu geologii, geodezji, kartografii, teledetekcji, geografii, geomatyki oraz praktycznego zastosowania prezentowanych metod pomiarowych w przemyśle. Zaangażowanie studentów oraz dobra współpraca z partnerami dobrze prognozują na kolejną edycję kursu GeoRzepka w przyszłym roku.

Dominik Łukasiak i Arkadiusz Piechota


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

PIG i WGiK PW prowadzą rozmowy o współpracy

Jej tematem ma być planowanie przestrzenne oraz rekultywacja i rewitalizacja obszarów zniszczonych...

Trzy polskie instytucje wyróżnione za osiągnięcia w GIS-ie

Urzędy miejskie we Wrocławiu i Katowicach oraz Służba Celna – to trzech...

Współpraca pomiędzy GUGiK i PIG-PIB

Główny geodeta kraju podpisał porozumienie regulujące zasady i zakres współpracy GUGiK-u z Państwowym...


wiadomości

TPI

Centrala Warszawa tel. (22) 632 91 40 warszawa@tpi.com.pl Biuro Gdańsk tel./faks (58) 320 83 23 gdansk@tpi.com.pl Biuro Wrocław tel./faks (71) 325 25 15 wroclaw@tpi.com.pl Biuro Poznań tel./faks (61) 665 81 71 poznan@tpi.com.pl Biuro Kraków...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Korzystanie z Portalu BDOT10k
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
Merkury jest najmniejszą planetą Układu Słonecznego?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Fryderyk Getkant (ok.1600-1666)
Pochodzący z Nadrenii inżynier wojskowy, kartograf i artylerzysta, od 1625 r. przebywał w Polsce. Jest on znany głównie jako autor powstałego w latach 1634-39 atlasu wojskowego zatytułowanego „Topographia practica conscripta et recognita per...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1970
Wyprodukowano pierwsze przenośne geodezyjne odbiorniki dopplerowskie: Geoceiver i Magnavox. Za pomocą modelu AN/PRR-14 Geoceiver firmy Leica można było określić pozycję z dokładnością 10 cm, cena odbiornika - 50 tys. dolarów).
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2