|2016-07-22|
Geodezja, GIS, Imprezy
W kamieniołomie o technologiach pomiarowych dla geologii
W dniach 11-15 lipca w Europejskim Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach odbył się kurs pod hasłem „Interdyscyplinarne Metody Pozyskiwania Danych Przestrzennych w Geologii – GeoRzepka 2016”.
Fot. Dominik Łukasiak
|
|
|
|
|
|
Organizatorem wydarzenia był Wydział Geologii Uniwersytetu Warszawskiego, zaś jego partnerami: Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oraz firma Skanska.
Kurs „GeoRzepka 2016” był zorganizowany dla studentów Wydziału Geologii UW w ramach Funduszu Innowacji Dydaktycznych (FID) Uniwersytetu Warszawskiego. Jego głównym celem było wykonanie projektu przyrodniczego ukierunkowanego na atrakcyjność geologiczną regionu Gór Świętokrzyskich z wykorzystaniem tradycyjnych oraz innowacyjnych metod pozyskiwania danych przestrzennych.
W tegorocznej edycji projekt realizowany był w kamieniołomie Rzepka na podstawie pomiarów sytuacyjno-wysokościowych z użyciem tradycyjnych instrumentów geodezyjnych, jak również z wykorzystaniem odbiorników GNSS. Metodykę pomiarów oraz praktyczne zastosowanie odbiorników GNSS przedstawił Arkadiusz Piechota z PIG-PIB. Ponadto jako narzędzie do pozyskiwania szczegółowych danych o powierzchni terenu firma Skanska zaprezentowała naziemny skaning laserowy w wersji mobilnej oraz stacjonarnej. Natomiast z problematyką standardów pozyskiwania danych przestrzennych zapoznali uczestników prelegenci z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w referacie pt. „Geodezja na potrzeby geologii w GDDKiA”.
Pomiary z zastosowaniem nawigacji satelitarnej. Prowadzący: Arkadiusz Piechota (PIG-PIB), Dominik Łukasiak (WG UW), Wojciech Ozimkowski (WG UW). Fot. Marcin Stępień
Pozyskane dane zostały zintegrowane z materiałami pochodzącymi z zasobów ośrodka dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej oraz zasobami PIG w celu uzyskania pełnego obrazu analizowanego obszaru. Ze względu na różnorodność formatów omówiono zagadnienia GIS (Geographic Information Systems), CAD (Computer Aided Design) oraz BIM (Building Information Modeling). W projekcie wykorzystano głównie narzędzia GIS ze szczególnym uwzględnieniem web GIS, na bazie których przedstawiono możliwości pozyskiwania danych o zasięgu zarówno lokalnym, jak i globalnym, wykorzystując usługę przeglądania WMS (Web Map Service) oraz pobierania WFS (Web Feature Service).
Kurs „GeoRzepka 2016” w myśl swoich założeń pozwolił na przygotowanie uczestników do efektywnego pozyskiwania danych przyrodniczych odnoszących się do dowolnie wybranego miejsca w geoprzestrzeni. W jego ramach przekazano wiedzę o zarządzaniu pozyskanymi danymi, tworzeniu baz danych i generowaniu nowych produktów na podstawie danych pochodzących ze: skanowania laserowego, zdjęć lotniczych i satelitarnych, rastrowych i wektorowych danych kartograficznych oraz geodezyjnych pomiarów terenowych.
Mobilny system skanowania firmy Skanska. Fot. Dominik Łukasiak
Lokalizacja kursu, zaplecze dydaktyczne w postaci Europejskiego Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach, kadra dydaktyczna Wydziału Geologii UW oraz partnerzy: PIG-PIB, Skanska i GDDKiA, pozwoliły na wprowadzenie ciekawej oferty dydaktycznej, która łączy w sobie zagadnienia z zakresu geologii, geodezji, kartografii, teledetekcji, geografii, geomatyki oraz praktycznego zastosowania prezentowanych metod pomiarowych w przemyśle. Zaangażowanie studentów oraz dobra współpraca z partnerami dobrze prognozują na kolejną edycję kursu GeoRzepka w przyszłym roku.
Dominik Łukasiak i Arkadiusz Piechota
|