Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-06-23| GIS, Mapy, Teledetekcja

Co dwa Sentinele, to nie jeden

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) opublikowała pierwsze wyniki badań dotyczących łączenia zobrazowań z dwóch bliźniaczych satelitów radarowych Sentinel-1A oraz 1B.


Co dwa Sentinele, to nie jeden

Pierwszy z tych aparatów został wystrzelony w kwietniu 2014 r., a gromadzone przez niego dane są udostępniane za darmo w internecie od października 2014 r. Badania ESA są jednak o tyle ważne, że wykorzystują również dane z Sentinela-1B, które nie są jeszcze upubliczniane. Satelita ten został bowiem wystrzelony w kwietniu br., a na docelową orbitę dotarł dopiero 15 czerwca br.

Połączenie danych z obu satelitów pozwala skutecznie śledzić nawet nieznaczne zmiany zachodzące między dwoma scenami, szczególnie deformacji terenu związanych z ruchami tektonicznymi, osuwiskami czy aktywnością wulkaniczną.

Pierwszy eksperyment z łączeniem zobrazowań radarowych z Sentineli-1A i 1B przeprowadzono na początku tego miesiąca. Wykorzystano do tego celu sceny wykonane dla obszaru Rumunii z 9, 14 oraz 15 czerwca. Efektem ich połączenia jest interferogram – widoczne na nim kolorowe prążki nawiązują do lokalnej rzeźby terenu. Jak podkreśla ESA, potwierdzają one, że bliźniacze satelity umieszczono idealnie na zaplanowanych orbitach, tak że znajdują się zawsze po przeciwnych stronach globu. Gdy zostanie ogłoszona pełna operacyjność Sentinela-1B, co ma nastąpić w połowie września, aparaty będą dostarczać zobrazowania radarowe dowolnego obszaru Ziemi z częstotliwością co 6 dni, co pozwoli na systematyczny monitoring deformacji terenu czy ruchu lodowców.

– Po przesłaniu pierwszego zobrazowania już 3 dni po starcie, to kolejny sukces Sentinela-1B. Udowodnienie za pierwszym podejściem, że oba aparaty mogą ze sobą znakomicie współpracować, ma niebagatelne znaczenie dla naszej misji – mówi Ramón Torres, menedżer programu Sentinel-1.

Źródło: ESA, JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
World Trade Center w obiektywie Stanisława Nazalewicza
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS