wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-06-08| GIS, Teledetekcja, Software

Sentinel pomaga monitorować rurociągi

Dzięki wsparciu Europejskiej Agencji Kosmicznej holenderska firma Orbital Eye opracowała aplikację, która za pomocą zobrazowań satelitarnych pozwala monitorować stan rurociągów. Z jej zalet korzysta już jeden z większych afrykańskich operatorów tego typu infrastruktury.


Sentinel pomaga monitorować rurociągi

Rurociągi są kluczowym elementem dystrybucji gazu i ropy naftowej. Tylko w Unii Europejskiej działa 140 tys. km gazociągów i kolejne 40 tys. km ropociągów. Poważnym wyzwaniem w utrzymaniu tego typu infrastruktury wciąż pozostaje jednak bezpieczeństwo. By je zapewnić, operatorzy rurociągów często decydują się zlecać powietrzne inspekcje swoich obiektów.

Działania te mają jednak ograniczoną skuteczność. W ten sposób udaje się identyfikować tylko 17% problemów z rurociągami. W aż 37% przypadkach źródłem informacji o incydentach są po prostu ludzie przebywający w pobliżu tej infrastruktury.

By zwiększyć skuteczność wykrywania problemów z rurociągami, powstała aplikacja PIMSyS. Rozwiązanie korzysta z zobrazowań radarowych pochodzących z europejskiego satelity Sentinel-1A, które są na bieżąco publikowane za darmo w internecie. Następnie specjalistyczne oprogramowanie analizuje je pod kątem występowania różnych rodzajów zagrożeń, np. deformacji terenu. Gdy zostanie wykryty potencjalny problem, automatycznie informowane są upoważnione osoby, a te delegują w teren pracownika wyposażonego w tablet i mobilną aplikację, która pozwala precyzyjnie zlokalizować problematyczne miejsce.

– Używamy danych z Sentinela-1A już niemal od udostępnienia pierwszych zobrazowań i osiągane przez nas rezultaty są bardzo obiecujące – mówi Jan Ridder, dyrektor zarządzający Orbital Eye. – Obecnie dane możemy odświeżać co 12 dni. Początkowo część klientów wolała większą częstotliwość, ale gdy tylko zaczęli korzystać z naszych usług, uznali, że parametry te są w większości przypadków wystarczające – dodaje.

Źródło: ESA, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wysokorozdzielcze wideo z satelity SkySat-1
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS