Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-06-08| GIS, Teledetekcja, Software

Sentinel pomaga monitorować rurociągi

Dzięki wsparciu Europejskiej Agencji Kosmicznej holenderska firma Orbital Eye opracowała aplikację, która za pomocą zobrazowań satelitarnych pozwala monitorować stan rurociągów. Z jej zalet korzysta już jeden z większych afrykańskich operatorów tego typu infrastruktury.


Sentinel pomaga monitorować rurociągi

Rurociągi są kluczowym elementem dystrybucji gazu i ropy naftowej. Tylko w Unii Europejskiej działa 140 tys. km gazociągów i kolejne 40 tys. km ropociągów. Poważnym wyzwaniem w utrzymaniu tego typu infrastruktury wciąż pozostaje jednak bezpieczeństwo. By je zapewnić, operatorzy rurociągów często decydują się zlecać powietrzne inspekcje swoich obiektów.

Działania te mają jednak ograniczoną skuteczność. W ten sposób udaje się identyfikować tylko 17% problemów z rurociągami. W aż 37% przypadkach źródłem informacji o incydentach są po prostu ludzie przebywający w pobliżu tej infrastruktury.

By zwiększyć skuteczność wykrywania problemów z rurociągami, powstała aplikacja PIMSyS. Rozwiązanie korzysta z zobrazowań radarowych pochodzących z europejskiego satelity Sentinel-1A, które są na bieżąco publikowane za darmo w internecie. Następnie specjalistyczne oprogramowanie analizuje je pod kątem występowania różnych rodzajów zagrożeń, np. deformacji terenu. Gdy zostanie wykryty potencjalny problem, automatycznie informowane są upoważnione osoby, a te delegują w teren pracownika wyposażonego w tablet i mobilną aplikację, która pozwala precyzyjnie zlokalizować problematyczne miejsce.

– Używamy danych z Sentinela-1A już niemal od udostępnienia pierwszych zobrazowań i osiągane przez nas rezultaty są bardzo obiecujące – mówi Jan Ridder, dyrektor zarządzający Orbital Eye. – Obecnie dane możemy odświeżać co 12 dni. Początkowo część klientów wolała większą częstotliwość, ale gdy tylko zaczęli korzystać z naszych usług, uznali, że parametry te są w większości przypadków wystarczające – dodaje.

Źródło: ESA, JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
XXVII Kongres Międzynarodowej Federacji Geodetów (FIG Congress 2022)
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS