Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-06-08| GIS, Mapy, Instytucje

Nowa odsłona portalu o zabytkach

24 tys. obiektów zabytkowych, wizualizacje 3D, wersja mobilna zintegrowana z Google Maps i bogate kolekcje tematyczne. Narodowy Instytut Dziedzictwa uruchomił nowy serwis internetowy – zabytek.pl.


Nowa odsłona portalu o zabytkach

Innowacyjny w skali międzynarodowej portal z autorskimi rozwiązaniami technologicznymi przybliża przeszłość i pozwala docenić jej unikalną wartość. Serwis skierowany jest do wielu grup użytkowników, m. in. naukowców, studentów, turystów, pasjonatów.

Nowoczesny, funkcjonalny portal udostępnia profesjonalnie przygotowane opisy zabytków wzbogacone o galerie współczesnych i archiwalnych fotografii. Zasoby obejmują obiekty architektoniczne, pomniki historii, stanowiska archeologiczne, miejsca z Listy światowego dziedzictwa UNESCO. Przeszukiwanie bazy jest intuicyjne i przyjemne. Użytkownik może wyszukiwać obiekty poprzez dobór rozmaitych filtrów, np. na potrzeby: wyjazdu wakacyjnego, wycieczki kulturowej czy pracy naukowej.

Portal jest przykładem efektywnej współpracy ze środowiskami ekspertów, a także pasjonatów. Uzupełnieniem wielu informacji są zdjęcia pochodzące z projektu społecznościowego Wiki Lubi Zabytki, nad którym NID sprawował patronat merytoryczny w latach 2011-14.

Strona zabytek.pl wydobywa fascynujący świat przeszłości z suchych często stron katalogów. Dzięki nowym technologiom prezentuje historię w nowej odsłonie. Odbiorca może w interaktywny sposób korzystać ze zgromadzonych w bazie obiektów w postaci modeli 3D lub chmur punktów. Szczególnie nowatorska jest aplikacja CUMULUS – autorskie rozwiązanie przyjęte w NID. Modele 3D można za pomocą uchwytów i suwaków odwracać, przemieszczać, analizować przekroje oraz zapisywać efekty na własnych komputerach.

Z punktu widzenia turysty czy mieszkańca wybranego regionu bardzo atrakcyjna jest funkcja „obiekty w najbliższej okolicy”. Łącząc się ze stroną przy pomocy urządzenia mobilnego, można uzyskać np. informację o najkrótszej trasie podróży do wybranego celu.

Podobną funkcję spełnia zakładka „Kolekcje”, która w jednym miejscu grupuje obiekty w kategoriach tematycznych, prezentując np. budynki postindustrialne Staropolskiego Okręgu Przemysłowego, zamki książąt mazowieckich czy drewniane cerkwie w południowej Polsce.

Strona zabytek.pl jest administrowana przez Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Źródło: NID


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Intergeo 2022 - 10 technologicznych trendów w geodezji
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS