wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-06-08| GIS, Mapy, Instytucje

Nowa odsłona portalu o zabytkach

24 tys. obiektów zabytkowych, wizualizacje 3D, wersja mobilna zintegrowana z Google Maps i bogate kolekcje tematyczne. Narodowy Instytut Dziedzictwa uruchomił nowy serwis internetowy – zabytek.pl.


Nowa odsłona portalu o zabytkach

Innowacyjny w skali międzynarodowej portal z autorskimi rozwiązaniami technologicznymi przybliża przeszłość i pozwala docenić jej unikalną wartość. Serwis skierowany jest do wielu grup użytkowników, m. in. naukowców, studentów, turystów, pasjonatów.

Nowoczesny, funkcjonalny portal udostępnia profesjonalnie przygotowane opisy zabytków wzbogacone o galerie współczesnych i archiwalnych fotografii. Zasoby obejmują obiekty architektoniczne, pomniki historii, stanowiska archeologiczne, miejsca z Listy światowego dziedzictwa UNESCO. Przeszukiwanie bazy jest intuicyjne i przyjemne. Użytkownik może wyszukiwać obiekty poprzez dobór rozmaitych filtrów, np. na potrzeby: wyjazdu wakacyjnego, wycieczki kulturowej czy pracy naukowej.

Portal jest przykładem efektywnej współpracy ze środowiskami ekspertów, a także pasjonatów. Uzupełnieniem wielu informacji są zdjęcia pochodzące z projektu społecznościowego Wiki Lubi Zabytki, nad którym NID sprawował patronat merytoryczny w latach 2011-14.

Strona zabytek.pl wydobywa fascynujący świat przeszłości z suchych często stron katalogów. Dzięki nowym technologiom prezentuje historię w nowej odsłonie. Odbiorca może w interaktywny sposób korzystać ze zgromadzonych w bazie obiektów w postaci modeli 3D lub chmur punktów. Szczególnie nowatorska jest aplikacja CUMULUS – autorskie rozwiązanie przyjęte w NID. Modele 3D można za pomocą uchwytów i suwaków odwracać, przemieszczać, analizować przekroje oraz zapisywać efekty na własnych komputerach.

Z punktu widzenia turysty czy mieszkańca wybranego regionu bardzo atrakcyjna jest funkcja „obiekty w najbliższej okolicy”. Łącząc się ze stroną przy pomocy urządzenia mobilnego, można uzyskać np. informację o najkrótszej trasie podróży do wybranego celu.

Podobną funkcję spełnia zakładka „Kolekcje”, która w jednym miejscu grupuje obiekty w kategoriach tematycznych, prezentując np. budynki postindustrialne Staropolskiego Okręgu Przemysłowego, zamki książąt mazowieckich czy drewniane cerkwie w południowej Polsce.

Strona zabytek.pl jest administrowana przez Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Źródło: NID


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
World Trade Center w obiektywie Stanisława Nazalewicza
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS