wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-05-25| GIS, Mapy, Teledetekcja, Edukacja

Od Kórnika po Wawel: konkurs prac dyplomowych rozstrzygnięty

20 maja na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu odbył się VIII Ogólnopolski konkurs prac magisterskich, inżynierskich i licencjackich z zakresu kartografii i geoinformacji. Zwyciężyła praca dotycząca wykorzystania dronów przy imprezach masowych.


Od Kórnika po Wawel: konkurs prac dyplomowych rozstrzygnięty <br />
Uczestnicy Konkursu (fot. J. Burdziej)
Uczestnicy Konkursu (fot. J. Burdziej)

Prezentowane w tym roku 11 posterów związane było zarówno z wykorzystaniem GIS-u, skaningu laserowego, jak i fotogrametrii oraz teledetekcji w zakresie badań nad środowiskiem fizycznogeograficznym i społeczno-ekonomicznym. Za przykłady badań w zakresie geografii fizycznej może posłużyć praca Rafała Woźniaka (Uniwersytet Rolniczy w Krakowie) wykorzystująca lotniczy skaning laserowy do określenia potencjału solarnego dachów; praca Karoliny Czubak (Uniwersytet Łódzki) badającą za pomocą metod GIS rozmieszczenie gniazd bociana białego w powiecie szydłowieckim w latach 1994 i 2014; oraz praca Joanny Kajfosz (UR) związana z wizualizacją Wzgórza Wawelskiego wykonana na podstawie stereogramu zdjęcia lotniczego. Natomiast postery Patrycji Król (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej) dotyczący analizy przestrzennego rozwoju sieci komunikacji miejskiej w Lublinie w latach 1945-2014 oraz Pauliny Pałczyńskiej (Wojskowa Akademia Techniczna), badającej wiarygodność globalnych danych o gęstości zaludnienia na terenie Polski, stanowią przykład zastosowań metod geoinformacyjnych w geografii społeczno-ekonomicznej.

W tym roku oprócz pięcioosobowego jury (w składzie: dr hab. Zenon Kozieł, prof. UMK, dr Wiesława Gierańczyk, dr Dariusz Lorek, mgr inż. Kamila Walenciak, mgr Radosław Golba) prace konkursowe ocenianie były również przez samych uczestników konkursu, kierując się kryteriami:
a) oryginalnością i specyfiką problemu naukowego;
b) utylitarnym charakterem pracy i jej konkretnym wykorzystaniem;
c) zastosowaniem metod prezentacji, w tym także zakresem i rodzajem użytych baz danych i programów komputerowych;
d) walorami graficzno-estetycznymi (geowizualizacją) oraz logicznym układem i strukturą wykonanego posteru;
e) sposobem (ekspresją) przekazania treści pracy przez autora.

Laureatami konkursu zostali:
• I miejsce – Maciej Smaczyński (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, promotor: dr hab. Beata Medyńska-Gulij, prof. UAM), temat: „Technologia UAV w pozyskaniu danych i wizualizacji imprezy masowej”.
• II miejsce – Edyta Bogucka (Politechnika Warszawska, promotor: dr hab. inż. Katarzyna Osińska-Skotak), „Koncepcja Systemu Geoinformacji Historycznej dla Starego Miasta w Warszawie dla potrzeb zarządzania i ochrony dziedzictwa kulturowego”.
• III miejsce ex aequo: Tymoteusz Horbiński (UAM, promotor: dr hab. Beata Medyńska-Gulij, prof. UAM), „Geowizualizacja wydobycia kruszywa naturalnego w powiecie gnieźnieńskim w latach 2005-2015”, a także Marcin Spiralski (UAM, promotor: dr Dariusz Lorek), „Wizualizacja przemian Zamku w Kórniku w trzecim wymiarze na podstawie danych historycznych i kartograficznych”.

Przyznano również dwa wyróżnienia dla:
• Darii Wiśniewskiej (UMK, promotor: dr hab. Zenon Kozieł, prof. UMK), „Ocena potencjału naziemnego skaningu laserowego w zakresie pomiarów i wizualizacji obiektów jaskiniowych na przykładzie Jaskini Skorocickiej”;
• Rafała Woźniaka (UR, promotor: dr inż. Bogusława Kwoczyńska), „Wykorzystanie lotniczego skaningu laserowego do określenia potencjału solarnego dachów”.

VIII Ogólnopolski konkurs prac dyplomowych z zakresu kartografii i geoinformacji organizowany był przez Katedrę Geomatyki i Kartografii pod patronatem Kartograficznego oraz Toruńskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Geograficznego. Wzięli w nim udział przedstawiciele ośrodków kartograficznych m.in. z: Warszawy, Lublina, Poznania, Torunia, Krakowa i Łodzi.

Przyszłoroczna, IX edycja Konkursu odbędzie się pod koniec maja na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Agnieszka Pilarska (Katedra Geomatyki i Kartografii UMK w Toruniu)


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geoida od GOCE
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS