wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-05-23| Geodezja, GIS, Mapy, Prawo, Software

EWMAPA 12: pełna zgodność z przepisami i nowy wygląd

1 czerwca śląska firma Geobid wprowadzi do sprzedaży oprogramowanie EWMAPA w nowej wersji 12. Wydanie wyróżniać będzie przede wszystkim pełna zgodność z rozporządzeniami ws. GESUT, BDOT500 i mapy zasadniczej oraz znowelizowanymi przepisami ws. EGiB.


EWMAPA 12: pełna zgodność z przepisami i nowy wygląd

EWMAPA 12 zawiera nowe struktury baz danych oraz zapewnia poprawną wizualizację obiektów na mapie zasadniczej w różnych skalach, np. automatyczne wygaszanie obiektów niedostępnych w danej skali. W nowych rozporządzeniach zmienione zostały schematy aplikacyjne GML dla baz BDOT500, GESUT, EGIB oraz model podstawowy. W związku z tym Geobid dostosował do nich narzędzia eksportu i importu obiektów. Obecna wersja pozwala na prawidłowy import i eksport danych do formatu GML łącznie z redakcją mapy. Dzięki temu możliwe jest wykorzystanie tego formatu do wymiany danych z innymi aplikacjami obsługującymi model pojęciowy GML zawarty w rozporządzeniach. Przejście na nową EWMAPĘ dla użytkowników, którzy utworzyli bazy BDOT500, GESUT oraz EGIB w wersji 11., nie będzie stanowiło problemu – zapewnia producent. Przy pierwszym otwarciu baz danych program wykona ich konwersję do nowych struktur.

Do programu dodano ponadto specjalne analizy, dzięki którym zarówno wykonawcy prac, jak i pracownicy PODGiK będą mogli kontrolować poprawność tworzonych baz, generować raporty oraz w prosty sposób korygować wykryte błędy.

Aby ułatwić tworzenie i edycję obiektowych baz danych, do programu dodano opcje związane z grupowym tworzeniem obiektów punktowych oraz automatycznym generowaniem etykiet (zmiennych) dla wybranych obiektów. Po wygenerowaniu etykiet będzie można dokonać korekty ich położenia, zapewniając tym samym czytelność mapy na obszarach o dużym zagęszczeniu treści. Zwiększona została również funkcjonalność menu aktywności ułatwiającego edycję obiektowych baz danych.

W poprzednich wersjach programu wprowadzono możliwość prowadzenia baz GESUT i BDOT500 dla całego powiatu (bez podziału na jednostki ewidencyjne). Ważną opcją w wersji 12 jest dodanie takiej opcji także w zakresie EGiB. Jest to poważna zmiana w programie – skutkuje bowiem nie tylko zmianą struktur i obsługi, lecz także modyfikacją wszystkich poleceń związanych z eksportami, importami danych oraz komunikacją między EWMAPĄ a innymi modułami opisowymi powiązanymi z mapą. Wymaga zatem przeprowadzenia skrupulatnych testów poprawności funkcjonowania i działania poszczególnych opcji. W związku z toczącymi się przetargami i koniecznością obsługi nowych formatów wymiany danych firma Geobid zdecydowała, że opcja scalania baz EGiB zostanie udostępniona później, po wykonaniu wszystkich testów i kontroli. Opcja zostanie odblokowana w bezpłatnej aktualizacji dla użytkowników wersji 12 do końca lipca br.

Ponadto po wielu latach funkcjonowania programu na rynku firma Geobid postanowiła odświeżyć interfejs EWMAPY. Nowa wersja zapewnia wybór dodatkowych skórek zmieniających wygląd wszystkich ikon oraz możliwość tworzenia własnych.

Źródło: Geobid


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
JM Dane do EWMapy znajdują się w katalogu JM/do_zabrania :)
 5 
odpowiedz zgłoś
Andrzeju nie denerwuj się. Program podgik oferowany przez Głównego Geodetę Kraju zmiecie z powierzchni ziemi i księżyca każdą EWMapę, nawet wersję 13. Tylko musi najpierw działać.
 3 
 6 
odpowiedz zgłoś
Dla estetów Zrobiło się estetycznie ale mile widziane byłby by też jakieś usprawnienia w edycji!
 4 
odpowiedz zgłoś
prawdziwe DLC Opcja zostanie odblokowana w bezpłatnej aktualizacji dla użytkowników wersji 12 do końca lipca br.
odpowiedz zgłoś
SUPER BOSKO :) w końńcu trzeba gonić konkurencje :)
 3 
 4 
odpowiedz zgłoś
uff nie mogłem się doczekać nowych skórek...
 6 
 9 
odpowiedz zgłoś
6 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Symulacja przerwania wału powodziowego
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS