Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2016-05-03| Geodezja, Mapy, Teledetekcja

Geodezja, kartografia i teledetekcja na Pikniku Naukowym

Już 7 maja 2016 r., na Stadionie Narodowym w Warszawie, odbędzie się jubileuszowy 20. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, poświęcony związkom nauki z naszym zdrowiem. Wśród wystawców znalazły się m.in. Instytut Geodezji i Kartografii, Centralny Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej oraz Muzeum Warszawy.


Geodezja, kartografia i teledetekcja na Pikniku Naukowym <br />
fot. Wikipedia/Przemysław Jahr
fot. Wikipedia/Przemysław Jahr

Na uczestników czekają następujące pokazy:
Instytut Geodezji i Kartografii (stoisko C8):
Teledetekcja w służbie zdrowej żywności – Obejrzymy zdjęcia satelitarne i lotnicze, które wykorzystuje się do oceny upraw oraz zagrożeń wywołanych różnymi procesami klimatycznymi. Nauczymy się szacowania plonów za pomocą technik teledetekcyjnych.
Monitorowanie kondycji roślin za pomocą technik teledetekcyjnych – Rośliny mają różną kondycję wzrostu. Zaprezentujemy przykłady roślin o skrajnie różnej kondycji wzrostu, a za pomocą zdjęć satelitarnych wskażemy, w jakich zakresach spektrum możemy badać żywność.
Zabawy logiczne – Wytęż wzrok! Zapraszamy do zabawy w łączenie parami obiektów narysowanych i sfotografowanych przez satelitę. Przewidujemy różne stopnie trudności zadania.

Centralny Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej (stoisko C9):
Od talerza do Geoportalu – Jak ludzie wyobrażali sobie w przeszłości kształt naszej planety? Poznamy systemy informacji przestrzennej i różne serwisy mapowe. Dowiemy się, jak w XIX wieku zidentyfikowano zatrutą studnię, która wywołała epidemię.
Powódź – czy człowiek może ją ujarzmić? – Do czego służą loty fotogrametryczne? Poznamy technologię powstawania numerycznego modelu rzeźby terenu oraz tworzenia ortofotomapy. Dowiemy się też, jak fotogrametria pomaga ludziom w zarządzaniu sytuacjami kryzysowymi.

Muzeum Warszawy (stoisko C34):
Plan Warszawy 1939 – historia choroby – Poznamy wyniki badań międzywojennych planów Warszawy, co pozwoli nam na dokonanie analizy relacji znak kartograficzny – obrazowana przestrzeń. Porozmawiamy o problemie „zdrowia mapy” – fizycznego (stan mapy) oraz psychicznego (jej wiarygodność).
Miasto drukowane – rzeczywistość i wizje – Obejrzymy reprint dawnego planu miasta, wykonanego na zabytkowej prasie drukarskiej oraz spróbujemy stworzyć mapę prezentującą własne wizje urbanistyczne uczestników pikniku. Wyrytowane mapy zostaną odbite na dawnej prasie drukarskiej.
Wylecz chorą mapę – Jak przebiega konserwacja i naprawa starej, zniszczonej mapy? Zapraszamy na ćwiczenia pod kierunkiem doświadczonych konserwatorów z pracowni Muzeum Warszawy.

Źródło: pikniknaukowy.pl, DC


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



wiadomości

    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
12
3456789
10111213141516
17181920212223
2425262728
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-02-19 | ON-LINE | Wycena nieruchomości niezurbanizowanych: rolnych, leśnych i wodnych - teoria i praktyka
Seminarium naukowe poświęcone jest omówieniu kluczowych zagadnień związanych z gospodarką i wyceną ...
więcej
2025-02-20 | WROCŁAW | Seminarium naukowe IGiG
IGiG zaprasza na seminarium naukowe, które odbędzie się dnia 20.02.2025 r. (czwartek) o godzinie ...
więcej
2025-03-06 | WARSZAWA | Aktualne wyzwania i zasady realizacji scaleń gruntów z uwzględnieniem zarządzania zasobami wodnymi
Zgłoszenia należy nadsyłać do 4 marca 2025 r. przez formularz na stronie wydarzenia.
więcej
2025-03-21 | KRAKÓW | Konferencja Naukowo-Techniczna: Historyczne znaki graniczne i geodezyjne - zabytki techniki?
Konferencja odbędzie się w dniach 21-22 marca 2025 r. w Centrum Wystawowo-Konferencyjnym Zamku ...
więcej
2025-04-03 | OSTRÓW WIELKOPOLSKI | 25 KALISKA KONFERENCJA NAUKOWO-TECHNICZNA
Tegoroczna konferencja „25 Kaliska Konferencja Katastralna – od analogu przez ...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ | Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz ...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Uber "naprawia" GPS w miastach
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
pierwszy stały most na Wiśle zbudowano w 1573 r. i miał 0,5 km długości?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Jan Ponikowski (1900-1984)
Urodził się 14 czerwca 1900 roku w Drewnikach k. Łukowa. I wojna światowa przerwała jego naukę w gimnazjum w Lublinie. Szkołę ukończył dopiero w 1922 roku, po czym rozpoczął studia na Wydziale Mierniczym Politechniki Warszawskiej, które ukończył w ...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1950
Ustanowiono zarząd państwowy na spółką akcyjną Książnica-Atlas, początek parcelacji i nacjonalizacji spółki, zakończony w 1955 r. wchłonięciem jej przez Państwowe Przedsiębiorstwo Wydawnictw Kartograficznych.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama