Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2016-04-05 | GIS, Mapy, Instytucje

Straż pożarna i Lasy Państwowe partnerami świętokrzyskiego SIP-u

Marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas oraz wicemarszałek Jan Maćkowiak podpisali wczoraj (4 kwietnia) z przedstawicielami Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach oraz Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu porozumienie o współpracy w zakresie tworzenia, utrzymywania, eksploatacji i rozwijania Systemu Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego.


Ilustracja: Straż pożarna i Lasy Państwowe partnerami świętokrzyskiego SIP-u

Umowa sprawi, że system informacji przestrzennej stanie się platformą wymiany aktualnych i wiarygodnych danych pomiędzy PSP, LP i jednostkami samorządu z terenu województwa, zwłaszcza w zakresie ochrony przeciwpożarowej oraz informacji na temat lasów. Przyczyni się to do efektywniejszego wykorzystania danych podczas działań ratowniczo-gaśniczych, ze szczególnym uwzględnieniem działań na obszarach leśnych.

– Bardzo się cieszę, że możemy podpisać dziś to porozumienie. Łączy nas jeden cel: dobro województwa świętokrzyskiego. Chcemy pokazać, jak działać, aby lepiej dbać o bezpieczeństwo naszego regionu – mówił komendant wojewódzki PSP w Kielcach Adam Czajka.

Straż pożarna dzięki dostępowi do systemu uzyska cyfrowe mapy rozmieszczenia hydrantów, punktów czerpania wody, dróg w lasach czy dostęp do bazy punktów adresowych prowadzonych przez gminy, dzięki czemu szybsza i bardziej efektywna będzie praca dyżurnych operacyjnych. Jednocześnie PSP umieści w systemie dane jednostek PSP i OSP oraz punktów wodowania łodzi, planuje również opracować aplikację mobilną dla mieszkańców.

– To porozumienie poprawi naszą współpracę z samorządami, połączymy nowe technologie z różnych podmiotów w jedną, wspólną bazę. Chcemy wykorzystać to narzędzie w kilku obszarach, a cały system ma pomóc nam w szybszym dotarciu do pożaru i ugaszenia go w zarodku. Chcemy też pomóc w udostępnieniu walorów turystycznych i edukacyjnych lasów województwa świętokrzyskiego – podkreślał z kolei dyrektor RDLP w Radomiu Andrzej Matysiak.

Instytucja ta udostępni w ramach partnerstwa m.in. podziały nadleśnictw, opis drzewostanu, infrastruktury turystycznej i drogowej znajdujących się na jej obszarze. Dzięki dostępowi do systemu będzie również mogła lepiej planować czynności gospodarcze, skuteczniej przeciwdziałać szkodnictwu leśnemu, prowadzić lepszą ochronę przeciwpożarową i łatwiej udostępniać lasy oraz regulować ruch turystyczny.

SIPWŚ (sip.e-swietokrzyskie.pl) powstał w ramach projektu „e-świętokrzyskie Budowa Systemu Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego” współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Został on zbudowany na bazie współpracy wszystkich jednostek samorządu terytorialnego regionu: województwa, 13 powiatów i 102 gmin. Umożliwia on użytkownikom zbieranie, przetwarzanie, przygotowywanie oraz udostępnianie różnorodnych informacji z uwzględnieniem lokalizacji przestrzennej obiektów.

Źródło: UMWŚ


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

Geodeta rekordzistą teleturnieju 1 z 10

Błażej Jagiełło – 28-letni magister inżynier geodeta, wygrał 30 marca teleturniej „Jeden z...

GUGiK zwiększa budżet na lotniczy skaning

Do 26 kwietnia można składać oferty w przetargu Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii na pozyskanie...

35 chętnych na kontrolę na miejscu 2016

Dziś (15 marca) w siedzibie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa odbyło się otwarcie ofert w...

Świętokrzyska przyroda na cyfrowych mapach

Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych uruchomił własny serwis mapowy.

Świętokrzyscy starostowie o e-Geodezji

We Włoszczowie odbyło się posiedzenie Konwentu Powiatów Województwa Świętokrzyskiego. Istotnym punktem obrad...


wiadomości

TPI

Centrala Warszawa tel. (22) 632 91 40 warszawa@tpi.com.pl Biuro Gdańsk tel./faks (58) 320 83 23 gdansk@tpi.com.pl Biuro Wrocław tel./faks (71) 325 25 15 wroclaw@tpi.com.pl Biuro Poznań tel./faks (61) 665 81 71 poznan@tpi.com.pl Biuro Kraków...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Akademia INSPIRE w Norwegii
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
przed wojną najbardziej wysunięty na południe punkt granicy Polski miał wsp. geogr. 47°44? i leżał w pow. kosowskim w woj. stanisławowskim?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Juliusz Kolberg (1776-1831)
Urodził się 7 lipca 1776 roku w Woldegk w Meklemburgii w rodzinie sędziego Juliusa Friedriecha Colberga. Po ukończeniu miejscowego gimnazjum praktykował kilka lat u geometry. W wieku 20 lat ukończył Akademię Budownictwa w Berlinie, po czym przeniósł...
więcej

strzałka w dółGeodaty
998
Muhamma Ibn Muhammad Abu Al-Wafa (940-98), arabski matematyk i astronom, znajduje rozwiązania równania czwartego stopnia. Al-Wafa uważany jest za wynalazcę kwadrantu ściennego wykorzystywanego do pomiaru deklinacji gwiazd. Autor dzieł z zakresu...
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2