|2016-03-04|
GNSS, Geodezja, Edukacja
Nowość o układach odniesienia i nie tylko
Najnowszy podręcznik autorstwa prof. Edwarda Osady pt. „Geodezyjne układy odniesienia” zawiera informacje dotyczące geodezyjnych geometrycznych i fizycznych układów odniesienia, osnowy geodezyjnej, rachunku wyrównawczego oraz metod eksploracji danych. W publikacji znalazły się zebrane, poprawione i uzupełnione treści trzech wcześniejszych podręczników, które ukazały się w 2014 r.: „Geodezyjne układy odniesienia”, „Osnowy geodezyjne” i „Geodezja”.
Treścią podręcznika są: 1. Geodezja geometryczna – elipsoida odniesienia, przenoszenie współrzędnych geodezyjnych i azymutu, układy pomiarowe horyzontalne, redukcje obserwacji na elipsoidę, odwzorowanie Gaussa-Krügera, układy współrzędnych PL-2000, PL-UTM, PL-1992 2. Geodezja fizyczna – geometria pola grawitacyjnego, modele grawitacyjne Ziemi GRS80, WGS84 i EGM, systemy wysokości, geoida i quasigeoida. 3. Układy odniesienia – niebieskie i ziemskie systemy i układy odniesienia BCRS, GCRS, CIRS, TIRS, ITRS, ITRF, ETRF, GRS80, WGS84 oraz ASG-EUPOS i Państwowy System Odniesień Przestrzennych. 4. Osnowy – geodezyjne, grawimetryczne i magnetyczne osnowy podstawowe fundamentalne i bazowe, geodezyjne osnowy szczegółowe i pomiarowe; oraz projektowanie, stabilizacja punktów, pomiar i wyrównanie sieci poziomych, wysokościowych i przestrzennych. 5. Rachunek wyrównawczy – rodzaje błędów, obserwacje jedno- i wielowymiarowe, obserwacje zależne, prawo przenoszenia błędów przypadkowych, metody rozwiązywania układów obserwacyjnych: parametryczna, warunkowa i warunkowa z parametrami, parametry deterministyczne i losowe, estymacja odporna. 6. Metody eksploracji danych – korelacja, regresja, klasyfikacja, grupowanie, analiza dyskryminacyjna, drzewa decyzyjne, sieci neuronowe, analiza składowych głównych.
Przedstawione w podręczniku metody pomiarowe i obliczeniowe spełniają wymagania aktualnych standardów technicznych dotyczących państwowego systemu odniesień, a także wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych oraz opracowywania i przekazywania wyników tych pomiarów do PZGiK. Zagadnienia te – wykładane na kierunku studiów geodezja i kartografia – są ilustrowane przykładami obliczeń w Mathcadzie i w programie C-Geo.
Książka liczy 900 stron i ukazała się nakładem wydawnictwa UxLan Firma Informatyczna Józef Osada w serii „Geodezja i geoinformatyka”. W Księgarni Geoforum.pl jest dostępna w cenie 99 zł.
Od kilku dni w Księgarni Geoforum.pl dostępny jest również inny podręcznik prof. Edwarda Osady z serii „Geodezja i geoinformatyka” – „Geodezyjne pomiary szczegółowe”.
Źródło: UxLan
|