Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2007-05-29| Geodezja, Mapy, Prawo, Ludzie, Instytucje, Kataster

O geodezji w projekcie ustawy o finansach publicznych


W opublikowanym na stronie internetowej Ministerstwa Finansów projekcie z 15 maja 2007 r. ustawy wprowadzającej ustawę o finansach publicznych oraz o zmianie innych ustaw mówi się m.in. o likwidacji Funduszu Gospodarki Zasobem Geodezyjnym i Kartograficznym oraz wprowadza się zmiany do ustawy z 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne.

Projekt zakłada likwidację funduszy celowych, w tym likwidację Funduszu Gospodarki Zasobem Geodezyjnym i Kartograficznym składającego się z funduszy: centralnego, wojewódzkiego, powiatowego i gminnego.
Zgodnie z ustawą koszty zakładania osnów geodezyjnych, sporządzania mapy zasadniczej ewidencji gruntów i budynków oraz map topograficznych, a także systemu informacji o terenie, pokrywa się z budżetu państwa. W kosztach tych, celem realizacji zadań własnych, mogą uczestniczyć jednostki samorządu terytorialnego lub inni inwestorzy.
Centralny zasób geodezyjny i kartograficzny prowadzi Główny Geodeta Kraju, prowadzenie wojewódzkiego zasobu geodezyjnego i kartograficznego należy do zadań marszałka województwa, natomiast powiatowego zasobu do zadań starosty.

W uzasadnieniu projektu napisano:
Likwidacja Centralnego Funduszu Gospodarki Zasobem Geodezyjnym i Kartograficznym oraz wojewódzkich i powiatowych funduszy gospodarki zasobem geodezyjnym i kartograficznym spowoduje wzrost dochodów i wydatków budżetu państwa. Dotychczasowe przychody funduszy (m.in. ze sprzedaży map oraz innych materiałów i informacji z państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego – składającego się z zasobu centralnego oraz zasobów wojewódzkich i powiatowych – baz danych zasobu, z usług związanych z przetwarzaniem oraz reprodukowaniem dokumentów i materiałów zasobu, w tym informacji z ewidencji gruntów i budynków) stają się dochodami budżetu państwa. Dotychczasowe wydatki funduszy m.in. na finansowanie zadań związanych z aktualizacją i utrzymaniem państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego oraz zakupem urządzeń i wyposażeniem lokali niezbędnych doprowadzenia tego zasobu stają się wydatkami budżetu państwa.
Projekt jest dostępny na stronie internetowej Ministerstwa Finansów.

Źródło: Ministerstwo Finansów


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pomiary geodezyjne uskoku San Andreas
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS