|2007-05-20|
Geodezja, Firma, Edukacja, Instytucje
W Warszawie odbyły się 52. Międzynarodowe Targi Książki
W Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbyły się 52. Międzynarodowe Targi Książki (17-20 maja). Wśród ponad 650 wystawców z 30 krajów znalazło się kilka wydawnictw i instytucji zajmujących się publikowaniem map, planów i atlasów.
Poznańska CartoMedia, grupująca siedem niewielkich firm (Atikart – Białystok, Azymut – Łódź, Eko-Kapio – Gdańsk, Kartpol – Lublin, Pietruska & Mierkiewicz – Poznań, Rokart – Koszalin, Sygnatura – Zielona Góra, Zakopane), oferowała na Targach ponad 200 planów miast, atlasów i map drogowych Polski oraz atlasy i mapy samochodowe: Niemiec, Ukrainy, Czech, Litwy i Słowacji. Z kolei należąca do grupy wydawniczej PWN spółka Carta Blanca zaprezentowała, poza serią przewodników turystycznych i... kulinarnych, także atlasy turystyczne Polski, Austrii, Czech, Chorwacji, Węgier i Słowacji. Urzędowe wydawnictwa kartograficzne tradycyjnie oferował Główny Geodeta Kraju. Na stoisku znalazły się m.in. mapy: topograficzne, sozologiczne, hydrograficzne, administracyjne i przeglądowe w różnych skalach, ortofotomapa oraz wydawnictwa książkowe.
Na Targach prezentowały się także wydawnictwa: Daunpol, Demart i Express Map (wszystkie z Warszawy). Gościem honorowym tegorocznej imprezy była Ukraina. Wśród licznie reprezentowanych wystawców z tego kraju znaleźć można było państwowe przedsiębiorstwo DNWP „Kartografia” z Kijowa, które przedstawiło niezwykle bogatą ofertę. Od planów miast, map i atlasów po globusy i mapy dla niewidomych. Wśród wydawnictw książkowych uwagę zwracała „Ukraina na starych mapach” z reprodukcjami archiwalnych map (130 zł).
Podczas Targów przyznano Nagrodę im. Jerzego Kuryłowicza (nieżyjącego już wybitnego tłumacza) za najlepsze przekłady w dziedzinie nauk matematyczno-przyrodniczych. Uhonorowano nią Katarzynę Marczewską – za przekład „Historii powszechnej cyfr” Georgesa Ifraha i Piotra Rączkę – za tłumaczenie „Mechaniki klasycznej” Johna R. Taylora. Najpiękniejszą książką roku (w kategorii literatura piękna) została „Poza słowa. Antologia wierszy 1976-2000" – Tadeusza Dąbrowskiego, wydana przez „Słowo/Obraz Terytoria". W kategorii „Książki matematyczne, przyrodnicze i techniczne" nie przyznano żadnej nagrody. W uroczystość otwarcia imprezy wzięli udział m.in. minister kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski i wicepremier Ukrainy Dymitro Tabacznik.
JP
|