wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2007-03-29| Geodezja, Mapy, Prawo, Instytucje

GUGiK wydał wykaz hydronimów polskich


Właśnie ukazał się pierwszy tom z zaplanowanej na kilka lat serii - tzw. gazetera narodowego, czyli oficjalnego wykazu standaryzowanych nazw geograficznych. Zawiera on blisko 16 tys. nazw obiektów wodnych (tzw. hydronimów) z podziałem na dwie części: pierwsza – wody płynące, źródła, wodospady; druga – wody stojące. Zostały one zweryfikowane i ustalone przez Komisję Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych działającą od 1997 r. przy ministrze spraw wewnętrznych i administracji.

Jak czytamy w przedmowie od wydawcy, z inicjatywą wydania gazetera narodowego Główny Urząd Geodezji i Kartografii wystąpił już w końcu lat 70. ubiegłego wieku, oferując finansowanie jego przygotowania i druku. Rezultatem wieloletnich prac było opublikowanie w 1991 r. obszernego tomu „Nazwy geograficzne Rzeczypospolitej Polskiej” zawierającego jednak tylko około 28 000 nazw (w tym prawie 3500 nazw obiektów wodnych). Jednak ze względu na ograniczony zakres tej publikacji, wystarczający do opracowania map jedynie w skali 1:500 000 i skalach mniejszych, postanowiono przystąpić do przygotowania nowej, pełniejszej publikacji. W końcu lat 90. rozpoczęły się więc prace nad nowym gazeterem narodowym, zawierającym w miarę możliwości kompletny wykaz standaryzowanych nazw poszczególnych obiektów. Postanowiono publikować go sukcesywnie w formie wielotomowego wydawnictwa pt. „Nazewnictwo geograficzne Polski”. Opisywana publikacja jest właśnie pierwszym tomem serii. Nazwy w wykazie wód powierzchniowych są w niej ułożone w porządku alfabetycznym, a układ hydrograficzny schematycznie przedstawia załączona mapa „Polska. Główne dorzecza i zlewnie” w skali 1:3 000 000. Wszystkie tytuły, teksty wprowadzające i nagłówki tabel podano także w języku angielskim.

AW


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Tabela Oczywiście udało nam się wyrwać dane w tabeli, ale niestety w Wordzie :) trzeba było się z tym pomęczyć, aby stworzyć tabelę dla opracowań GIS czy SIP.
odpowiedz zgłoś
A co z wersją elektroniczną? Użyteczność takiego papierowego tomiszcza jest dosyć ograniczona...
odpowiedz zgłoś
2 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Ewolucja Uzupełniającej Mapy Polski
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS