wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-12-31| Mapy, Prawo

Co zmienia się na mapie Polski?

Jak co roku 1 stycznia na urzędowej mapie Polski zaczyna obowiązywać wiele zmian.


Co zmienia się na mapie Polski? <br />
fot. Wikipedia
fot. Wikipedia

Na podstawie rozporządzenia w sprawie ustalenia granic niektórych miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta, ustalenia granic oraz zmiany nazw i siedzib władz niektórych gmin (DzU poz. 1083) status miasta zostaje nadany miejscowościom: Siedliszcze (woj. lubelskie, powiat chełmski), Urzędów (woj. lubelskie, powiat kraśnicki), Lubycza Królewska (woj. lubelskie, powiat tomaszowski) oraz Jaraczewo (woj. wielkopolskie, powiat jarociński).

Akt ten zmienia ponadto nazwę Stargardu Szczecińskiego po prostu na Stargard oraz zmienia granice kilku miast (Żarów, Brzesko, Pilawa, Jarocin, Nowogard, Mieszkowice) i gmin (Gozdnica, Węgliniec, Szczawa, Kamienica, Jednorożec i Krasnosielc, Orzesze, Kobiór, a także Szczecina i Goleniowa).

Kolejne modyfikacje wprowadza rozporządzenie w sprawie ustalenia, zmiany i zniesienia urzędowych nazw niektórych miejscowości oraz ustalenia nazwy obiektu fizjograficznego (DzU poz. 2277). Zakłada ono, że 1 stycznia na mapie Polski pojawi się 13 miejscowości, znikną 42, a dla 85 nazwy ulegają zmianie.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
@1 No nie wiem, kobitki z Teryt są odporne na argumenty, tj. mają koncepcję i się jej trzymają. Może tak i lepiej, zamiast wachlować całą bazą co parę miesięcy (a od dziś piszemy wszędzie Skłodowska-Curie, a nie Curie-Skłodowska, itp.)
odpowiedz zgłoś
wyzwanie dla GUGIK OpenStreetMap już poprawił np. Stargard, Google Maps jeszcze nie.
odpowiedz zgłoś
anno zgadzam się - gus jest nielogiczny szczególnie jeśli popatrzeć na teryty ulic które nie są unikalne. Może jak popiszę na geoforum to się to zmieni ?
 2 
odpowiedz zgłoś
@Stefania Z reguły aktualizacja prg jest jakoś w lutym
odpowiedz zgłoś
@Andrzej Faktycznie, nasz błąd. Dziękujemy za zwrócenie uwagi.
 1 
odpowiedz zgłoś
@fajerwerk To znaczy GUS jest jakiś nielogiczny, skoro zmienił klasyfikacje miejscowości i nazwę Stargardu już 31.12.2015.
 1 
odpowiedz zgłoś
hahaha co tam referendum i głos ludu. zrobić rozp. wycofujące i jest ok
 1 
odpowiedz zgłoś
Przewiduje również utworzenie gminy Szczawa w woj. małopolskim może jednak zanim redakcja Geoforum poda jakąś informację, to dokładnie ją sprawdzi. Gminy Szczawa nie będzie ? miała być wprowadzona (jednak innym rozporządzeniem niż tu zacytowane, tj. Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 28 lipca 2015 r. w sprawie utworzenia gminy Szczawa i gminy Grabówka, Dz. U. z 2015 r. poz. 1085), jednak nowy rząd anulował tę decyzję (Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 grudnia 2015 r. uchylające rozporządzenie w sprawie utworzenia gminy Szczawa i gminy Grabówka, Dz. U. z 2015 r. poz. 2312).
 2 
odpowiedz zgłoś
a na twitterze nic o tym nie piszo...
 1 
odpowiedz zgłoś
stefanio zadałeś głupie pytanie. I jestem całkowicie pewien że nie czytałeś rozporządzenia na które się powołujesz. Inaczej nie zadałbyś drugiego głupiego pytania. Terminy są podane w rozporządzeniu zamiast pisać głupoty weź przeczytaj co tam jest napisane. Niechto będzie postanowienie noworoczne.
 2 
odpowiedz zgłoś
do wszystkich GUGIK życzy wszystkim czytelnikom szczęśliwego Nowego Roku, miłości, radości, pomyślności i dużo dużo zdrowia. Żeby nienawiść, zgaga i refluks omijały was szerokim łukiem - kochajmy się, szanujmy, świat tego potrzebuje i żyje się wtedy dużo lepiej.
 3 
 5 
odpowiedz zgłoś
do GUGiK i fajerwerka ;) zatem jutro wchodzę, pobieram PRG i moim oczom ukaże się aktualny na 01.01.16 czyli faktycznie zgodny z rozporządzeniami. W przeciwnym razie coś tu nie funkcjonuje jak należy...
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
fajerwerki to jeszcze wszystkich nie zwolnili na zakończenie projektu? dział PR się ostał?:)
 2 
 4 
odpowiedz zgłoś
logika wskazuje że 31.12.2015 roku nie będziesz mógł dostać żadnych danych aktualnych na 01.01.2016. Choć mogę się mylić patrząc na dynamiczny rozwój polskiej nauki - może ktoś już wymyslił sposób na zakrzywienie czasu. Wszystkiego najlepszego w nowym roku.
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
pytanie do GUGiK czy w związku z tym można jeszcze dzisiaj liczyć na udostępnienie aktualnego na 01.01.2016 PRG?
 1 
 8 
odpowiedz zgłoś
15 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Formy rachunkowe i biografia prof. Hausbrandta
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS