Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2014-12-31| Mapy, Prawo

Co zmieni się na mapie Polski?

Tradycyjnie 1 stycznia wchodzą w życie przepisy zmieniające granice jednostek administracyjnych oraz nazwy i statusy miejscowości.


Co zmieni się na mapie Polski?

Na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z 29 lipca 2014 r. ws. połączenia gmin, ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta oraz zmiany siedziby władz gminy 1 stycznia 2015 r. w województwie lubuskim łączy się miasto na prawach powiatu Zielona Góra z gminą Zielona Góra w powiecie zielonogórskim. Ponadto, nadaje się status miasta miejscowościom:
• Władysławowo – w gminie Władysławowo, w powiecie puckim, w województwie pomorskim;
• Stopnica – w gminie Stopnica, w powiecie buskim, w województwie świętokrzyskim;
• Chocz – w gminie Chocz, w powiecie pleszewskim, w województwie wielkopolskim.

Jak przypomina Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, otrzymanie statusu miasta nie daje danej miejscowości jakichkolwiek bezpośrednich korzyści. Na ogół miejscowości, które starają się o status miasta, w historii swoich dziejów już nimi były. Dlatego „odzyskanie” tego statusu to m.in.:
• podniesienie prestiżu danej miejscowości, a zarazem gminy, na terenie której ta miejscowość się znajduje,
• spełnienie dążeń i aspiracji miejscowej ludności,
• zachęta dla nowych inwestorów, co zapewne przyczyni się do dalszego rozwoju danej jednostki,
• zmiany w nazwie organów stanowiących i wykonawczych jednostki samorządowej: dotychczasowa rada gminy staje się radą miejską, zaś wójt staje się burmistrzem.

Również z dniem 1 stycznia 2015 r. nastąpi zmiana w nazewnictwie miejscowości. Postulowane zmiany dotyczą 107 przypadków w tym: ustalenia nazw miejscowości (5), oraz ustalenia 3 nazw obiektów fizjograficznych, zmiany 1 nazwy obiektu fizjograficznego, zmiany nazw i określeń rodzajów miejscowości (39) oraz zniesienia nazw miejscowości (59 na terenie 45 gmin, 38 powiatów w 14 województwach). Reguluje to rozporządzenie MAC z 4 grudnia 2014 r. w sprawie ustalenia, zmiany i zniesienia urzędowych nazw niektórych miejscowości oraz ustalenia nazw obiektów fizjograficznych.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 3
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS