Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2015-11-25| Mapy

Premiera książki o planie Warszawy z 1939 r.

Wczoraj (24 listopada) w Muzeum Warszawskiej Pragi odbyła się premiera drugiej książki z serii „Plany Warszawy ze zbiorów kartograficznych Muzeum Warszawy” – „Książnica-Atlas – plan Warszawy 1939”.


Premiera książki o planie Warszawy z 1939 r.

W 1939 roku lwowska Książnica-Atlas, wiodące wydawnictwo kartograficzne w dwudziestoleciu międzywojennym, opublikowała „Plan miasta stołecznego Warszawy”. Była to kolejna, zaktualizowana edycja Planu wydawanego od 1935 roku, prezentująca nowe podejście do grafiki opracowania kartograficznego. Styl graficzny zastosowany w tym wydaniu będzie z powodzeniem kontynuowany w polskiej kartografii po 1945 roku.

Warszawa z czasu powstania Planu to miasto w trakcie przemian. Szybkie zmiany zachodzące w przestrzeni rozwijającej się stolicy były wyzwaniem dla kartografów Książnicy-Atlas, którzy korzystali z nowych planów urbanistycznych, wprowadzając ich niezrealizowane jeszcze elementy do treści nowego opracowania. To właśnie stanowi o oryginalności publikacji Książnicy-Atlas – jest na nim przedstawiona Warszawa istniejąca i Warszawa projektowana. Wojna przerwała realizację wielu projektów uwzględnionych na Planie, ukazuje on zatem obraz Warszawy w pół drogi między przeszłością a przyszłością.

Publikację autorstwa Jarosława Trybusia i Pawła E. Weszpińskiego można nabyć m.in. w sklepie internetowym Muzeum Warszawy. Zawiera ona książkę liczącą 142 stron, plan miasta stołecznego Warszawy z 1939 roku w oryginalnej skali 1:25 000, dwa plany porównawcze w oryginalnej skali 1:25 000, spis ulic i placów, spis obiektów oraz reprint Skorowidzu ulic i placów oznaczonych na planie z 1939 roku.

Pierwszym wydawnictwem z serii „Plany Warszawy” był „Plan Warszawy Georges’a Louisa Le Rouge’a z 1768 roku” autorstwa Katarzyny Wagner i Pawła E. Weszpińskiego.

Źródło: Muzeum Warszawy


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Symulacja przerwania wału powodziowego
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama