Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2014-07-16| Mapy, Imprezy

Z przepięknym planem po ulicach stolicy

Muzea są po to, aby dzieliły się swoimi zbiorami i my dzisiaj chcemy podzielić się z państwem naszymi zasobami – powiedział wicedyrektor Muzeum Warszawy Jarosław Trybuś podczas wczorajszej (15 lipca) prezentacji pierwszej publikacji z serii „Plany Warszawy”.


Z przepięknym planem po ulicach stolicy <br />
Jarosław Trybuś i Małgorzata Mycielska
Jarosław Trybuś i Małgorzata Mycielska
Na wydawnictwo „Plan Warszawy Georges’a Louisa Le Rouge’a z 1768 roku” autorstwa Katarzyny Wagner i Pawła E. Weszpińskiego składa się książka zawierająca opis Warszawy lat 60. XVIII wieku i porównanie planu Le Rouge’a z trzema innymi opracowaniami z epoki, a także sam plan w oryginalnej skali (1:6900) wraz z legendą.

Małgorzata Mycielska, specjalistka od spraw wydawnictw w Muzeum Warszawy, podkreśliła, że dołożono wszelkich starań, aby publikacja była interesująca zarówno dla osób, które interesują się Warszawą, jak również dla profesjonalistów, historyków. – Mamy nadzieję, że szkic o Warszawie zamieszczony w książce będzie pomocą w odczytaniu planu dla tych, którzy historią zawodowo się nie zajmują.

Jak zauważył Paweł Weszpiński (na fot. poniżej), pomysłodawca serii, cykl inauguruje plan, którego nie można nazwać odkrywczym i który nie jest największym dziełem kartografii warszawskiej. Za planem Le Rouge’a przemawia natomiast fakt, iż jest on mało znany (zachowało się stosunkowo niewiele egzemplarzy) i charakteryzuje go staranna oprawa graficzna. – Ten plan jest po prostu przepiękny – dodaje Weszpiński.



Opracowanie Le Rouge’a nie jest dziełem oryginalnym. Jest to filiacja (przetworzenie) wydanego w 1762 r. w skali 1:6750 planu Tirregaille’a, który był pierwszym pomiarowym planem Warszawy, przygotowanym z wykorzystaniem rzetelnym pomiarów przestrzeni miasta. W publikacji Muzeum praca Le Rouge’a – oprócz wspomnianego już opracowania – zestawiony został z planami Rizzy Zannoniego (1772 r.) oraz Tardieu (1790 r.), które także są przetworzeniami dzieła Tirregaille’a. Odpowiedzialny za część kartograficzną książki Paweł Weszpiński porównuje w niej m.in. sposób prezentacji zabudowy, rzeźby terenu, stosowane nazewnictwo oraz bada aktualność opracowań. W przypadku planów z 1772 r. i 1790 r. już na pierwszy rzut oka widać, że nie obrazują one wiernie Warszawy z tamtego okresu, gdyż nie ma na nich wyrysowanych powstałych w 1770 r. Wałów Lubomirskiego.

Kilkudziesięciu uczestników wczorajszego spotkania miało także okazję wraz ze współautorką książki (na fot. poniżej pierwsza z prawej) przespacerować się ulicami Warszawy szlakiem najciekawszych zachowanych obiektów zaznaczonych na planie Le Rouge’a. – Jest to krótki spacer po przedmieściach Warszawy lat 60. i 70. XVIII wieku – powiedziała Katarzyna Wagner.



Na koniec spotkania Paweł Weszpiński zdradził, że kolejnym planem w serii będzie plan Warszawy z 1939 r. wydany przez lwowską „Książnicę-Atlas”. Opracowanie to do 30 lipca można oglądać w Muzeum Woli.

„Plan Warszawy Georges’a Louisa Le Rouge’a z 1768 roku” można nabyć m.in. w sklepie internetowym Muzeum Warszawy.

Damian Czekaj


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Uber "naprawia" GPS w miastach
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS