Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2015-10-30| GIS, Mapy

Warszawa aktualizuje mapy nekropolii

Moduł Cmentarze w warszawskim geoportalu został uzupełniony o dane osób pochowanych na Cmentarzu Wojskowym – są wśród nich powstańcy, żołnierze, a także znani ludzie kultury, sztuki, sportu, nauki i polityki.


Warszawa aktualizuje mapy nekropolii

Tym samym w bazie stołecznego ratusza znajdują się informacje już o ponad 346 tys. osób pochowanych na czterech cmentarzach – Komunalnym Północnym, Ewangelicko-Augsburskim (Luterańskim), Wojskowym oraz na Starych Powązkach.

Cmentarz Wojskowy na Powązkach został założony w 1912 r. jako cmentarz prawosławny przeznaczony dla żołnierzy rosyjskich. Po wybuchu I wojny światowej miejsce spoczynku znaleźli tu nie tylko Rosjanie, ale również żołnierze niemieccy, węgierscy, chorwaccy, czescy, słowaccy oraz polscy. Po 1918 r. cmentarz został przejęty przez władze wojskowe i rozszerzony do 16,5 ha. Nekropolię podzielono na kwatery i wytyczono aleję główną.

W kolejnych latach spoczęli tu uczestnicy powstań: listopadowego, styczniowego, wielkopolskiego, powstań śląskich, bohaterowie wojny polsko-bolszewickiej i walk o granice RP, ofiary przewrotu majowego, a także żołnierze polegli we wrześniu 1939 r. To na tym cmentarzu znajdują się liczne kwatery uczestników Powstania Warszawskiego, a także pomnik Gloria Victis, pod którym corocznie 1 sierpnia odbywają się uroczystości poświęcone wydarzeniom z 1944 r. Charakterystyczne dla tej nekropolii są brzozowe krzyże na grobach w kwaterze słynnego Harcerskiego Batalionu Armii Krajowej „Zośka”. Tu są też m.in.: Kwatera na Łączce (pochowano w niej pomordowanych przez Urząd Bezpieczeństwa w latach 1945-56), Dolinka Katyńska oraz Kwatera Smoleńska, gdzie wzniesiono pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej.

Źródło: BGiK, JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
World Trade Center w obiektywie Stanisława Nazalewicza
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama