|2015-10-30|
GIS, Mapy
Warszawa aktualizuje mapy nekropolii
Moduł Cmentarze w warszawskim geoportalu został uzupełniony o dane osób pochowanych na Cmentarzu Wojskowym – są wśród nich powstańcy, żołnierze, a także znani ludzie kultury, sztuki, sportu, nauki i polityki.
Tym samym w bazie stołecznego ratusza znajdują się informacje już o ponad 346 tys. osób pochowanych na czterech cmentarzach – Komunalnym Północnym, Ewangelicko-Augsburskim (Luterańskim), Wojskowym oraz na Starych Powązkach.
Cmentarz Wojskowy na Powązkach został założony w 1912 r. jako cmentarz prawosławny przeznaczony dla żołnierzy rosyjskich. Po wybuchu I wojny światowej miejsce spoczynku znaleźli tu nie tylko Rosjanie, ale również żołnierze niemieccy, węgierscy, chorwaccy, czescy, słowaccy oraz polscy. Po 1918 r. cmentarz został przejęty przez władze wojskowe i rozszerzony do 16,5 ha. Nekropolię podzielono na kwatery i wytyczono aleję główną.
W kolejnych latach spoczęli tu uczestnicy powstań: listopadowego, styczniowego, wielkopolskiego, powstań śląskich, bohaterowie wojny polsko-bolszewickiej i walk o granice RP, ofiary przewrotu majowego, a także żołnierze polegli we wrześniu 1939 r. To na tym cmentarzu znajdują się liczne kwatery uczestników Powstania Warszawskiego, a także pomnik Gloria Victis, pod którym corocznie 1 sierpnia odbywają się uroczystości poświęcone wydarzeniom z 1944 r. Charakterystyczne dla tej nekropolii są brzozowe krzyże na grobach w kwaterze słynnego Harcerskiego Batalionu Armii Krajowej „Zośka”. Tu są też m.in.: Kwatera na Łączce (pochowano w niej pomordowanych przez Urząd Bezpieczeństwa w latach 1945-56), Dolinka Katyńska oraz Kwatera Smoleńska, gdzie wzniesiono pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej.
Źródło: BGiK, JK
|