Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2015-10-22| GNSS, GIS, Mapy, Ludzie

Ratowniczy dron wygrywa Galileo Masters. Są też dwie nagrody dla Polaków

Zwycięzcą 12. edycji Europejskiego Konkursu Nawigacji Satelitarnej okazał się hiszpański projekt „Poseidron”, który ma pomóc radzić sobie z coraz większą liczbą rozbitków na otwartym morzu związanych z falą migracji do Europy.


Ratowniczy dron wygrywa Galileo Masters. Są też dwie nagrody dla Polaków

Pomysł polega na zbudowaniu drona o wadze około 80 kg i średnicy 4 metrów, który mógłby unosić się w powietrzu około 3 godzin. Dzięki odbiornikowi GNSS/EGNOS oraz kamerze termalnej system ma szybko lokalizować rozbitków, zrzucić im średniej wielkości tratwę ratunkową oraz – w miarę możliwości pogodowych – odholować ich do najbliżej ekipy ratunkowej.

Polską edycję konkursu wygrał projekt „Pastguide”, który polega na opracowaniu mobilnej aplikacji działającej na zasadzie rzeczywistości rozszerzonej. Jest ona skierowana przede wszystkim do turystów, którzy po skierowaniu ekranu tabletu lub smartfona np. na obiekt historyczny mogliby dowiedzieć się na jego temat dodatkowych informacji. Jak napisano w prezentacji projektu, główną zaletą „Pastguide” jest łatwość tworzenia scen 3D i nakładania ich na obraz wideo. Autorami pomysłu są Jan Filipowski, Jarosław Jastrzębski oraz Maciej Głowacki z Pixel Legend.

Polski pomysł doceniła również niemiecka agencja DLR, przyznając nagrodę specjalną projektowi MUPS (Mobile Underwater Positioning System) zaproponowanemu przez Dariusza Tanajewskiego oraz Grzegorza Grunwalda (Geoscience). Przedstawili oni koncepcję systemu do podwodnej nawigacji, który bazowałby na nadajniku specjalnych modulowanych sygnałów zintegrowanym z odbiornikiem GNSS. Rozwiązanie ma uczynić kartowanie oceanów, mórz i jezior łatwiejszym niż kiedykolwiek. Z jego zalet skorzystać mogą np. nurkowie, archeolodzy, inżynierowie czy specjaliści od ochrony przyrody.

Pełna lista zwycięzców

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 1
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama