wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-10-01| Geodezja, Ludzie

Most na rekord

W październikowym wydaniu GEODETY Daniel Zduńczyk ze stołecznej firmy Polservice Geo opowiada o wyzwaniach, przed jakimi stanął zespół geodetów obsługujący odbudowę uszkodzonego przez pożar w lutym br. mostu Łazienkowskiego w Warszawie


Most na rekord
DAMIAN CZEKAJ: 7 miesięcy na odbudowę mostu to bardzo krótki termin. Nawet wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz powiedział „To będzie rekord świata”. Czy na budowie geodeci odczuwają presję czasu?

DANIEL ZDUŃCZYK, kierownik obsługi geodezyjnej odbudowy mostu Łazienkowskiego: Trochę tak. Wzajemna zależność poszczególnych etapów budowy skutkuje tym, że ekipy budowlańców pracują w różnych godzinach – zarówno w dzień, jak i w nocy. Pomiary geodezyjne są dostosowane do takiego rytmu. Musimy więc być dyspozycyjni, aby nie powodować ewentualnych opóźnień.

Generalnymi wykonawcami remontu mostu Łazienkowskiego są spółka Bilfinger Infrastructure i Przedsiębiorstwo Usług Technicznych „Intercor”. Czy mieliście okazję wcześniej współpracować?

Tak, wielokrotnie. Ostatnio chociażby przy przebudowie kotła do spalania biomasy na terenie Elektrociepłowni Siekierki czy w trakcie przebudowy ulicy Prostej w Warszawie. Jak dotąd nasza współpraca układa się bardzo dobrze.

Co przesądziło o wyborze przez wykonawców firmy Polservice Geo?

Członkom konsorcjum bardzo zależało na wysokim poziomie obsługi, a także wiarygodności partnera geodezyjnego. Byliśmy na budowie wielu podobnych obiektów, jak chociażby most na Sanie w ciągu autostrady A4, most nad stawem Moczury w ciągu A1 czy most nad Bugiem w Terespolu. W samej Warszawie ostatnio obsługiwaliśmy budowę mostu Marii Skłodowskiej-Curie oraz remont mostu gen. Stefana Grota-Roweckiego. Dlatego wybrali nas, mimo że nasza oferta nie była najtańsza.

Czy zadania, przed jakimi stanęliś­cie przy budowie mostu Marii Skłodowskiej-Curie i odbudowie mostu Łazienkowskiego, były podobne?

Mój zespół nie obsługiwał mostu Marii Skłodowskiej-Curie, w tym czasie po sąsiedzku remontowaliśmy odcinek trasy S8. Ale mogę powiedzieć, że są to zupełnie inne inwestycje. Tamta budowa to było nowe przedsięwzięcie, które obejmowało węzły po obu stronach Wisły, budowę torowiska, podpór itd. Natomiast w obecnym remoncie skupiamy się na wymianie płyty.

W piątek, 10 kwietnia, Zarząd Dróg Miejskich wybrał wykonawcę remontu mostu Łazienkowskiego, a już w poniedziałek rano (13 kwietnia) pierwsi ludzie weszli na teren budowy. Czy wśród nich byli geodeci?

Tak. Najpierw założyliśmy osnowę, zrobiliśmy inwentaryzację stanu zerowego i szkice do rozliczenia prac rozbiórkowych. Właściwie to już wcześniej na zlecenie Transprojektu Warszawa, projektanta odbudowy mostu, wykonaliśmy mapy do celów projektowych. Założona przez nas osnowa składa się z 37 punktów usytuowanych po obu stronach rzeki i jest dowiązana do 8 punktów poligonowych. Sieć pomierzyliśmy tachimetrycznie metodą trzech statywów, na sygnały.

Jakie dokładności osnowy otrzymaliście?

Jeśli chodzi o błąd m0, czyli podsumowanie całego wyrównania, to wyniósł on 1,18, natomiast poprawki na poszczególnych punktach osnowy były rzędu 3 mm...


Pełna treść wywiadu w październikowym wydaniu GEODETY

W październikowym wydaniu GEODETY ponadto m.in.:
• Geodeta od składania klocków – obszerna relacja z międzynarodowych targów geodezyjnych Intergeo 2015
• W cyklu „Poczet Profesorów PW” wywiad z prof. Aliną Maciejewską, dziekanem Wydziału Geodezji i Kartografii
• Wyceniamy działkę czy nieruchomość? – przypadki z praktyki sądowej opisuje Magdalena Durzyńska
• Zakazy antykorupcyjne w powiecie – o prowadzeniu działalności w zakresie gik przez pracowników administracji
• Co powinien wiedzieć kandydat na geodetę, wyjaśnia Bogdan Grzechnik
• Kolej na wdrożenie – prezentacja pomiarowego i informatycznego systemu dla kodyfikacji linii kolejowej (cz. 3)

Redakcja


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
ddd Ok kilku lat stawka o jakiej piszecie, jest standardem w większości firm geodezyjnych. Jeśli ktoś dopiero skończył studia i narzeka, znaczy że jest sam sobie winien. Jest to kara za własną głupotę. Bowiem internet 10 lat temu był na tyle rozwinięty, że każdy mógł się zorientować o sytuacji w zawodzie. Co innego jak ktoś studiował geodezję 15 lat temu. Daliście się wystrzyc na uczelniach jak baranki to teraz do roboty za 8zł/h.
 2 
odpowiedz zgłoś
taka firma, to powinna mierzyć metodą 3 dronów, a nie statywów. dron nie zarząda takich zawrotnych kwot na godzinę, jak 8 zł netto. :-)))
 2 
odpowiedz zgłoś
_ "Sieć pomierzyliśmy tachimetrycznie metodą trzech statywów, na sygnały." Chciał bym to zobaczyć, głupie to ale co się dziwić czytając komentarze pracowników firmy. Czytając ten fragment wywiadu i znając realia wychodzi z tego niezły kabaret. Kupa śmiechu. Pracownikom tylko współczuć....
 1 
odpowiedz zgłoś
Stawaki Do łopaty jest ciężko znaleźć za 10zl/h, ale geodetę za 8zl/h nie ma problemu. Jak dla mnie Polservice to pasożyt który żeruje na trudnej sytuacji absolwentów geodezji
 3 
odpowiedz zgłoś
-- "Dlatego wybrali nas, mimo że nasza oferta nie była najtańsza." hahahahaha
 2 
odpowiedz zgłoś
Firma Zacytowałem, gdyż komentarze pod pracodawcą mówią co innego. Jestem obiektywny, nie mój rejon, ale skoro mówisz, że duże i fajne projekty do podawaj konkrety. Można robić dużo i fajnie, a zazwyczaj jak dużo to i na "odpier*dol".
 1 
odpowiedz zgłoś
geomistrz Komentarze w linku to jak zwykle miernoty produkcji PW... Firma robi duzo i fajne projekty a reszta niech sie zali dalej... Daniel nie jest winny strategii firmy, wiec cytowanie jego opini jest zenujace.... Pozdrawiam pieniaczy
 7 
 1 
odpowiedz zgłoś
Firma "Członkom konsorcjum bardzo zależało na wysokim poziomie obsługi, atakże wiarygodności partnera geodezyjnego. Dlatego wybrali nas, mimo że nasza oferta nie była najtańsza." Po komentarzach w linku, który podał kolega niżej nie (dotyczący opinii na temat firmy) można odczuć tego co zostało zacytowane. Oczywiście geodeci się nie szanują, bo jednak trzeba pracować, nawet za psi grosz. Oczywiście Nasz Rząd zamiast zainteresować się kogo kształcić, na kogo jest zapotrzebowanie, produkuje bezrobotnych... Poza tym czuję przekręt w tym przetargu...
 1 
odpowiedz zgłoś
kpina przez taki firmy jak POL-SERVICE psuje sie rynek, nie wiem dlaczego geodeci są dla siebie takimi ku...ami.. przeciez roboty jest sporo dla nas a nie wydzieramy ją sobie wzajemnie a potem jest tak że inzynier zarabia 8 złotych... ludzie obudźcie się... i to jeszcze geoforum takie firmy winduje... wyzyskiwaczy
 1 
 7 
odpowiedz zgłoś
mocne te komenty... na początek 10 zł brutto, a potem podwyżka do 10 zł netto.:-) stołeczna firma.:-)
 1 
 7 
odpowiedz zgłoś
:) http://www.gowork.pl/opinie_czytaj,19238
 1 
 10 
odpowiedz zgłoś
11 komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skaning ułatwi modernizację statku
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS