Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-09-30| Geodezja, GIS, Software

W Warszawie zaprezentowano środowisko Bentley CONNECT

Po 7 latach firma Bentley Systems kończy rozwijanie oprogramowania w wersji v8i i wprowadza nowe środowisko CONNECT Edition (CE). O tym, co to oznacza dla użytkowników m.in. popularnej wśród geodetów aplikacji MicroStation, dyskutowano wczoraj i dziś (29-30 września) w Warszawie podczas konferencji Bentley CONNECTION.


W Warszawie zaprezentowano środowisko Bentley CONNECT

Zmiany w MicroStation CE widoczne są już na pierwszy rzut oka. Producent zdecydował się bowiem wprowadzić tzw. wstążkowy interfejs użytkownika (ribbon interface). Po raz pierwszy zastosowano go w biurowym pakiecie MS Office, a specjalistom od GIS-u znany jest m.in. z aplikacji GeoMedia czy Imagine, a ostatnio także z MapInfo czy ArcGIS Pro. Jak przekonywali Mirosław Pawelec oraz Paweł Starzyński z Bentley Systems Polska, interfejs wstążkowy nie tylko poprawia estetykę programu, ale także ułatwia naukę jego obsługi i dostęp do narzędzi najczęściej wykorzystywanych przez użytkownika oraz przyspiesza wyszukiwanie poszczególnych funkcji.

Na tym nie koniec zmian w programie. MicroStation CE oferuje również usprawnione narzędzia do generowania dokumentacji na podstawie trójwymiarowych modeli. W nowej wersji położono ponadto nacisk na tzw. modelowanie rzeczywistości, co w praktyce oznacza na przykład lepszą obsługę dużych chmur punktów czy możliwość generowania tego typu danych na podstawie zdjęć – zarówno naziemnych, jak i lotniczych (w tym z dronów).

Jak przekonywał w Warszawie George Church – starszy wiceprezes w Bentley Systems, nowy interfejs czy narzędzia to tylko niewielki wycinek możliwości, jakie oferuje CONNECT Edition. Podkreślił, że wszystkie aplikacje tej spółki w nowym wydaniu mają tworzyć wspólne środowisko przetwarzania i analizy danych o projekcie, co wpisuje się w coraz popularniejszy temat modelowania informacji o budynkach (BIM). Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim ma to ułatwić współpracę specjalistów z różnych branż i firm nad jednym projektem, a także zapewnić dostęp do danych projektowych z wielu urządzeń (w tym tabletów czy smartfonów).

Środowisko CE wyróżnia ponadto szersze wykorzystanie przetwarzania w chmurze i nie chodzi tu wyłącznie o możliwość wymiany danych na zasadzie zwykłego dropboxa. Technologia ta pozwala np. użytkownikowi MicroStation CE korzystać z programu na różnych komputerach, przy czym po zalogowaniu automatycznie ładowane są osobiste ustawienia. Chmura umożliwia ponadto łączenie różnych środowisk oprogramowania ProjectWise (przeznaczonego do zarządzania dokumentacją projektową) czy wykonywanie analiz danych wymagających dużej mocy obliczeniowej (np. symulacji różnych wariantów projektu). Te i wiele innych funkcji pracy chmurze jest możliwych dzięki zintegrowaniu produktów Bentley Systems z usługą Microsoft Azure. Jak mówił wczoraj w Warszawie przedstawiciel Microsoftu Michał Kaczurba, to jedna z najpotężniejszych i najczęściej wykorzystywanych chmur obliczeniowych na świecie, a do tego oferuje bezpieczeństwo przechowywanych danych oraz dużą elastyczność.

W trakcie konferencji George Church podkreślał, że wprowadzenie CONNECT Edition nie oznacza dla klientów Bentley Systems konieczności szybkiej migracji do nowego środowiska. Jak przekonywał, można to robić etapami. Producent zadbał bowiem o zachowanie kompatybilności wydań v8i oraz CE. Dotyczy to również formatu plików DGN, które nie ulegają zmianie.

Oprócz sesji plenarnej podczas Bentley CONNECTON odbyły się również sesje tematyczne poświęcone rozwiązaniom dla infrastruktury sieciowej oraz branż projektowej, transportowej i górniczej. Drugiego dnia uczestnicy seminariów szkoleniowych mogli się natomiast zapoznać ze szczegółami zmian w ofercie Bentleya.

Na spotkanie w Warszawie zapisało się około 300 osób. Było ono częścią międzynarodowego cyklu imprez pod hasłem CONNECTON, które odbywają się w 30 miastach na całym świecie.

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Raczki Elbląskie w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS