Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2015-09-17| GNSS, Geodezja, GIS, Mapy, Teledetekcja, Sprzęt, Firma, Software, Imprezy

Mocne polskie akcenty na Intergeo

Choć z Polski do Stuttgartu jest spory kawałek, to na kończących się dziś (17 września) międzynarodowych targach geodezyjnych Intergeo polskie firmy bardzo wyraźnie zaznaczyły swoją obecność.


Mocne polskie akcenty na Intergeo <br />
Stoisko FlyTech Solutions
Stoisko FlyTech Solutions

Na ponad 500 stoisk aż 7 należało do polskich podmiotów. Na Intergeo oczywiście nie mogło zabraknąć Warszawskiego Przedsiębiorstwa Geodezyjnego, które wystawia się na tej imprezie już od 1993 roku. Tym razem spółka chwaliła się m.in. swoimi projektami z zakresu wykorzystania bezzałogowych maszyn latających (np. na budowie obwodnicy Marek) czy skanowania laserowego (pomiar spalonego mostu Łazienkowskiego).

Tegoroczne targi Intergeo zostały zdominowane przez bezzałogowe maszyny latające. Swoją ofertę w tym zakresie prezentowały dwie polskie firmy i – trzeba przyznać – cieszyły się względnie dużym zainteresowaniem zwiedzających. Warszawska spółka MSP pokazała aż dwie nowe konstrukcję. Płatowiec Neo2 wyróżnia m.in. niższa prędkość przepadania niż u starszego brata, a także większy udźwig, który pozwala przenosić lotniczy skaner laserowy Riegl VUX-1. Druga nowość to wirnikowiec Hawk Moth (Zawisak). W Stuttgarcie zaprezentowano go w konfiguracji z lekkim skanerem laserowym firmy YellowScan – podobną wersję tej maszyny kupił niedawno Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej do inspekcji wałów przeciwpowodziowych.

Drugim krajowym reprezentantem branży UAV jest firma FlyTech Solutions z Krakowa, która chwaliła się wprowadzonym niedawno do sprzedaży modelem Fenix. Wyróżnia go m.in. stabilizowana głowica sensora pozwalająca zredukować pokrycie poprzeczne zdjęć. Ostatnio maszynę taką nabył Główny Urząd Geodezji i Kartografii. W planach FlyTech Solutions ma drugą konstrukcję – prosty i tańszy płatowiec, który ma ujrzeć światło dzienne jeszcze w tym roku.

Rynek fotogrametryczny, choć już załogowy, reprezentowała również warszawska firma Polkart. Podobnie jak przed rokiem, przedstawiała ona swoją ofertę wspólnie z włoską spółką Aeronike oraz brytyjską APEM, które działają jako konsorcjum EuroMed Mapping.

Stoisko warszawskiej firmy Taxus IT przyciągało premierową aplikacją dla Androidów o nazwie tMap. Wprawdzie na Intergeo programów pomiarowych dla smartfonów i tabletów było w bród, ale polski software jest pod kilkoma względami wyjątkowy. Wyróżniają go choćby rozbudowane możliwości korzystania z danych off-line, np. dużych rastrów czy warstw wektorowych OpenStreetMap.

Na targach obecna była również rzeszowska firma Enformatic, która jest dystrybutorem amerykańskich sensorów hiperspektralnych. Instrumenty dostępne w jej ofercie mogą służyć zarówno do pomiarów naziemnych, jak i do integracji z tak popularnymi obecnie bezzałogowcami.

Własne stoisko miała też Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie. Można było zapoznać się na nim z projektem badawczym dr. Roberta Krzyżka, który zajmuje się algorytmami pozwalającymi na precyzyjny pomiar naroży budynków za pomocą odbiorników GNSS RTN.

Z polskich akcentów nie sposób nie wspomnieć o wycieczce studentów geodezji z Politechniki Warszawskiej działających w Stowarzyszeniu Geoida. Dla grupy kilkunastu żaków pod opieką dr. hab. Andrzeja Pachuty Stuttgart był jednak tylko przystankiem na trasie podróży przez Niemcy. Studenci odwiedzili bowiem również Poczdam, Erfurt, Jenę, Drezno, Eisenach oraz Wettzell.

Więcej o przebiegu targów Intergeo oraz o udziale polskich firm w tym wydarzeniu w październikowym wydaniu miesięcznika GEODETA.

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Uber "naprawia" GPS w miastach
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama