wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-09-17| GNSS, Geodezja, GIS, Mapy, Teledetekcja, Sprzęt, Firma, Software, Imprezy

Mocne polskie akcenty na Intergeo

Choć z Polski do Stuttgartu jest spory kawałek, to na kończących się dziś (17 września) międzynarodowych targach geodezyjnych Intergeo polskie firmy bardzo wyraźnie zaznaczyły swoją obecność.


Mocne polskie akcenty na Intergeo <br />
Stoisko FlyTech Solutions
Stoisko FlyTech Solutions

Na ponad 500 stoisk aż 7 należało do polskich podmiotów. Na Intergeo oczywiście nie mogło zabraknąć Warszawskiego Przedsiębiorstwa Geodezyjnego, które wystawia się na tej imprezie już od 1993 roku. Tym razem spółka chwaliła się m.in. swoimi projektami z zakresu wykorzystania bezzałogowych maszyn latających (np. na budowie obwodnicy Marek) czy skanowania laserowego (pomiar spalonego mostu Łazienkowskiego).

Tegoroczne targi Intergeo zostały zdominowane przez bezzałogowe maszyny latające. Swoją ofertę w tym zakresie prezentowały dwie polskie firmy i – trzeba przyznać – cieszyły się względnie dużym zainteresowaniem zwiedzających. Warszawska spółka MSP pokazała aż dwie nowe konstrukcję. Płatowiec Neo2 wyróżnia m.in. niższa prędkość przepadania niż u starszego brata, a także większy udźwig, który pozwala przenosić lotniczy skaner laserowy Riegl VUX-1. Druga nowość to wirnikowiec Hawk Moth (Zawisak). W Stuttgarcie zaprezentowano go w konfiguracji z lekkim skanerem laserowym firmy YellowScan – podobną wersję tej maszyny kupił niedawno Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej do inspekcji wałów przeciwpowodziowych.

Drugim krajowym reprezentantem branży UAV jest firma FlyTech Solutions z Krakowa, która chwaliła się wprowadzonym niedawno do sprzedaży modelem Fenix. Wyróżnia go m.in. stabilizowana głowica sensora pozwalająca zredukować pokrycie poprzeczne zdjęć. Ostatnio maszynę taką nabył Główny Urząd Geodezji i Kartografii. W planach FlyTech Solutions ma drugą konstrukcję – prosty i tańszy płatowiec, który ma ujrzeć światło dzienne jeszcze w tym roku.

Rynek fotogrametryczny, choć już załogowy, reprezentowała również warszawska firma Polkart. Podobnie jak przed rokiem, przedstawiała ona swoją ofertę wspólnie z włoską spółką Aeronike oraz brytyjską APEM, które działają jako konsorcjum EuroMed Mapping.

Stoisko warszawskiej firmy Taxus IT przyciągało premierową aplikacją dla Androidów o nazwie tMap. Wprawdzie na Intergeo programów pomiarowych dla smartfonów i tabletów było w bród, ale polski software jest pod kilkoma względami wyjątkowy. Wyróżniają go choćby rozbudowane możliwości korzystania z danych off-line, np. dużych rastrów czy warstw wektorowych OpenStreetMap.

Na targach obecna była również rzeszowska firma Enformatic, która jest dystrybutorem amerykańskich sensorów hiperspektralnych. Instrumenty dostępne w jej ofercie mogą służyć zarówno do pomiarów naziemnych, jak i do integracji z tak popularnymi obecnie bezzałogowcami.

Własne stoisko miała też Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie. Można było zapoznać się na nim z projektem badawczym dr. Roberta Krzyżka, który zajmuje się algorytmami pozwalającymi na precyzyjny pomiar naroży budynków za pomocą odbiorników GNSS RTN.

Z polskich akcentów nie sposób nie wspomnieć o wycieczce studentów geodezji z Politechniki Warszawskiej działających w Stowarzyszeniu Geoida. Dla grupy kilkunastu żaków pod opieką dr. hab. Andrzeja Pachuty Stuttgart był jednak tylko przystankiem na trasie podróży przez Niemcy. Studenci odwiedzili bowiem również Poczdam, Erfurt, Jenę, Drezno, Eisenach oraz Wettzell.

Więcej o przebiegu targów Intergeo oraz o udziale polskich firm w tym wydarzeniu w październikowym wydaniu miesięcznika GEODETA.

Jerzy Królikowski


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Alibaba Arab z bajki
 4 
odpowiedz zgłoś
Żal. Smutno, że takie firmy same trwonią swój potencjał.
 4 
odpowiedz zgłoś
Pozdrawiam koleżankę Arletę... podobało się na wycieczce?
 5 
odpowiedz zgłoś
No tak... w Polkarcie kasę na wyjazdy mają, ale na ZUSy i na wyplaty dla jeszcze pracujących murzynów pieniędzy nie ma... A dieta zagraniczna to 42 ojro na dobę :) Oj pożyje taki prezes, pożyje.
 8 
odpowiedz zgłoś
~inny Dżordżio polscy wystawcy nie kojarzą mi się z rzezią wołyńską... to Twoja manipulacja. Natomiast Ty kojarzysz mi się z niedouczonym ignorantem, który nie potrafi wyciągać wniosków z historii. Powinieneś raczej "kury szczać prowadzać a nie politykę robić". Dawniej, przeciętny geodeta był osobą inteligentną, która oprócz wiedzy technicznej posiadała również stosowną wiedzę ogólną. Przeczytaj sobie kilka książek o historii tego kraju, to może jakimś cudem zrozumiesz, kim jesteś i dlaczego zachowujesz się jak chłop pańszczyźniany... A powodzenie polskich wystawców, to jak zawsze zwykła manipulacja, bo trzeba się pochwalić, że było się za granicą, choć nic z tego nie wynika. Od kilku lat jeżdżę na Intergeo i mam prawo wyciągać takie wnioski zwyczajnie porównując to co widzę. Tu nie ma miejsca na czarną magię... A co do mojego wyznania, to pewnie nie uwierzysz, ale jestem ateistą, co wcale nie przeszkadza mi mieć takich poglądów, jakie mam.
 1 
 7 
odpowiedz zgłoś
Red... Powodzenie polskich wystawców na INTERGEO przywodzi Ci na myśl rzeź wołyńską? Odległe... ale jeśli faktycznie Banderowcy zaatakują i będziesz ginął bohaterską śmiercią na barykadzie u boku swoich narodowo-patriotycznych kolegów to pamiętaj, że Twoja rodzina próbująca odnaleźć się w jakimś bezpiecznym miejscu, prawem karmy spotka takiego bohatera jak Ty, który będzie bronił czystości protestanckiej przed katolickim potopem.
 8 
 2 
odpowiedz zgłoś
~inny Dżordżio, faktycznie jesteś inny, choć jakby ten sam... Ciekaw jestem jak będziesz śpiewał, gdy np. Ukraińcy zafascynowani Stepanem Banderą powtórzą swoje wyczyny z rzezi wołyńskiej i Twoja rodzina się na to załapie, lub gdy napaleni islamiści postanowią na Twoich oczach bliżej poznać żeńską część Twojej rodziny, a Ty nie będziesz mógł nic zrobić... Możesz mi wierzyć, że w przeciwieństwie do środowisk narodowych, lewaccy krzykacze z PO, PSL i SLD (spójrz w lustro) ręką nie ruszą w obronie kraju... Jak zwykle sprzedadzą się lub uciekną...
 6 
 7 
odpowiedz zgłoś
panowie zaslepieni polityką. Żeby znaleźć się wśród wam podobnym wystarczy wpisać w wyszukiwarkę np onet. Tam się wyżyjecie.
 3 
 4 
odpowiedz zgłoś
@RED is BAD zachowujesz się jak typowa ofiara prawicowego prania mózgu, wszyscy są wrogami, wszyscy knują i spiskują, nikt nie robi nic dobrze (oczywiście oprócz Ciebie i tych którzy się z Tobą zgadzają). Realizm równa się wieczne krytykowanie. Tylko krytyka jest wiarygodna. Tylko wieczne niezadowolenie objawem mądrości. Kato-narodowiec z ludowo-socjalistycznymi poglądami gospodarczymi. Głosowałeś na PiS albo podobną ekstremę, ale nie musisz się przyznawać I ja wiem i Ty wiesz jak było i jest... Prawda Cię rozliczy...
 7 
 2 
odpowiedz zgłoś
Dżordżio, zachowujesz się jak typowa ofiara lewackiego prania mózgu... Jeśli czyjaś opinia jest dla Ciebie niewygodna, to najlepiej zdyskredytować, czy ośmieszyć jej autora i po sprawie... Tak? Rok 1984 się kłania... Co z tego, że być może autor niepoprawnej politycznie wypowiedzi ma rację... Wypowiedź niepoprawna politycznie, niewpisująca się w nurt "hurra-optymizmu" jest zła, bo otwiera oczy tym, których mózgi jeszcze nie zostały do końca wyprane. Bycie realistą nie oznacza bycia malkontentem... polecam zapoznać się z definicjami tych dwóch słów. A na koniec drogi Dżordżio odpowiedz sobie sam, we własnym sumieniu, czy prawdą jest, że głosowałeś na PO czy inne PSL... Jeśli tak, to mam rację, ale nie musisz mi jej przyznawać... I ja wiem i Ty, jak było... Prawda Cię rozliczy
 3 
 6 
odpowiedz zgłoś
Malkontenci ...współczuje...
 4 
 1 
odpowiedz zgłoś
sukces Po calym dniu krecenia sie po targach stwierdzam Polskie, stoiska czy prezentacje kompletnie niewidoczne . Sukces
 2 
 6 
odpowiedz zgłoś
? kupa kasy za stoisko, mam wrażenie że z roku na rok coraz mniej geodezji. Czy w ogóle jeżdżą tam klienci? Nie sądzę. Ostatni raz byłem. Sorry Hamburg.
 5 
odpowiedz zgłoś
Taaa, Polkart odrazu... Ta "firma" już w zasadzie nie istnieje. Został prezes i kilku murzynów.
 13 
odpowiedz zgłoś
14 komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanowanie szlaku kolejowego
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS