Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2007-05-07 | Geodezja, GIS, Mapy, Instytucje

O koncepcji bazy georeferencyjnej dla całego kraju


Zespół pod kierownictwem dr Joanny Bac-Bronowicz od 2005 r. realizuje projekt celowy, poszukując odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób uzyskać dobrą bazę georeferencyjną dla całego kraju. O zawartości tej bazy oraz o jej stronie wizualizacyjnej (czyli o najważniejszych aspektach projektu) dyskutowali dzisiaj (7 maja) na Politechnice Warszawskiej uczestnicy projektu.

Projekt celowy nr 6 T12 2005C/06552 „Metodyka i procedury integracji, wizualizacji, generalizacji i standaryzacji baz danych referencyjnych dostępnych w zasobie geodezyjnym i kartograficznym oraz ich wykorzystania do budowy baz danych tematycznych” jest już poważnie zaawansowany. Została opracowana koncepcja Państwowego Rejestru Nazw Geograficznych, a firma ESRI Polska realizuje właśnie prototyp takiego rozwiązania. Jest także gotowa koncepcja TBD2, czyli topograficznej bazy danych, ale o istotnie obniżonym w stosunku do dotychczasowej TBD zakresie informacyjnym, przy zachowaniu cech modelu topograficznego i spójności modelu pojęciowego (koncepcja będzie wkrótce przedmiotem konsultacji). Koszt utworzenia takiej bazy byłby o 60% niższy w stosunku do obecnego rozwiązania. W ramach projektu wykonano także analizę możliwości zasilania TBD danymi pochodzącymi z bazy VMap L2+ (drugiej edycji). We współpracy z firmą Intergraph przygotowano prototyp odpowiedniej aplikacji.
Opracowano metodykę i sposoby wizualizacji danych VMap L2 (pierwszej edycji) w środowisku narzędziowym wiodących pakietów GIS (ArcGIS, GeoMedia i MapInfo Professional). Został również przygotowany i rozesłany do województw prototyp nośnika DVD zawierający przykład udostępnianych materiałów cyfrowych. Opracowano wreszcie technologiczne przejście od TBD do mapy topograficznej 1:50 000. Wprowadzona w tym rozwiązaniu automatyzacja skutkuje aż 95-procentowym obniżeniem nakładów pracy ludzkiej. (Więcej informacji o omawianych podczas spotkania zagadnieniach znaleźć można w kwietniowym i majowym numerze GEODETY).

Projekt celowy nr 6 T12 2005C/06552 „Metodyka i procedury integracji, wizualizacji, generalizacji i standaryzacji baz danych referencyjnych dostępnych w zasobie geodezyjnym i kartograficznym oraz ich wykorzystania do budowy baz danych tematycznych” realizowany jest przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu. Początkowo projekt obejmował teren jednego województwa i dotyczył tylko harmonizacji baz TBD i VMap2+. Rozrastając się stosowanie do pojawiających się potrzeb, ostatecznie objął teren aż 5 województw. Podstawowe cele projektu to:
- Opracowanie koncepcji wielorozdzielczej bazy danych topograficznych (WBDT) jako bazy referencyjnej dla Polski wraz z metodyką wykorzystania danych EGiB.
- Harmonizacja baz danych tematycznych opracowanych przez GUGiK, PIG i BULiGL oraz opracowanie koncepcji wykorzystania WBDT jako modelu referencyjnego dla kartograficznych opracowań tematycznych.
- Opracowanie koncepcji standaryzacji baz danych przestrzennych o charakterze referencyjnym i tematycznym.
- Integracja baza danych wysokościowych zgromadzonych w państwowym zasobie z referencyjną bazą danych topograficznych.
- Studium metodyki generalizacji danych sytuacyjnych i wysokościowych zgromadzonych w urzędowych bazach danych referencyjnych i wysokościowych.
- Opracowanie reprezentacji kartograficznej WTBD w skali 1:10 000 i 1:50 000 oraz wielowariantowych modeli kartograficznych dla potrzeb map tematycznych.

Katarzyna Pakuła-Kwiecińska


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

Raport na temat implementacji metadanych dla Geoportalu

Główny Urząd Geodezji i Kartografii opublikował wyniki próbnej implementacji metadanych w...

Zapowiedź spotkania o wizualizacji baz danych georeferencyjnych

7 maja w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej odbędzie się spotkanie uczestników...

U kartografów o Bazie Danych Obiektów Topograficznych

Nowa Baza Danych Obiektów Topograficznych (BDOT) ma zastąpić Bazę Danych Topograficznych (TBD)...


wiadomości

TPI

Centrala Warszawa tel. (22) 632 91 40 warszawa@tpi.com.pl Biuro Gdańsk tel./faks (58) 320 83 23 gdansk@tpi.com.pl Biuro Wrocław tel./faks (71) 325 25 15 wroclaw@tpi.com.pl Biuro Poznań tel./faks (61) 665 81 71 poznan@tpi.com.pl Biuro Kraków...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Ewolucja OSM od 2006 do 2018 roku
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
w 1931 r. 67% ludności Warszawy było wyznania rzymsko-katolickiego, a 30,1% – mojżeszowego?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Tadeusz Banachiewicz (1882-1954)

Tadeusz  Banachiewicz  (1882-1954)
Urodził się w Warszawie 13 lutego 1882 roku w rodzinie ziemiańskiej. W 1900 roku ukończył gimnazjum, uzyskując srebrny medal, a w 1904 roku – Wydział Fizykomatematyczny Uniwersytetu w Warszawie (złoty medal za pracę "Badania stałych...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1948
W Polsce działa 536 biur mierniczych przysięgłych i 15 spółdzielni geodezyjnych.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama