wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-08-24| GIS, Teledetekcja, Instytucje

Dronem w barszcz

Czy odpowiednio przetworzone zdjęcia z bezzałogowych systemów latających mogą pomóc w walce z niebezpiecznym chwastem, jakim jest barszcz Sosnowskiego? Odpowiedź przynosi testowy nalot wykonany 19 sierpnia przez konsorcjum złożone z: Instytutu Geodezji i Kartografii, Politechniki Poznańskiej, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza oraz firmy Geomatic.


Dronem w barszcz <br />
fot. fragment raportu z badań
fot. fragment raportu z badań

Nalot wykonano przy pomocy kamery Tetracam ADC Micro zainstalowanej na pokładzie bezzałogowego statku powietrznego. Dodatkowo wykonano laboratoryjne badania odbicia spektralnego barszczu oraz innych roślin sąsiadujących w celu wskazania cech spektralnych chwastu, umożliwiających jej wykrycie za pomocą danych teledetekcyjnych.

Jako miejsce testu wybrano okolice miejscowości Czerwonak na północny wschód od Poznania. Efektem nalotu jest ortofotomapa z pikselem 2 cm. Konsorcjum realizujące badania podkreśla, że zaletą opracowania o tak wysokiej rozdzielczości jest możliwość wizualnej analizy obszarów występowania barszczu Sosnowskiego, w tym określenie lokalizacji i powierzchni występowania tej rośliny oraz elementów środowiska otaczającego jej stanowiska. Ten ostatni element jest niezwykle cenny, ponieważ nierzadko barszcz Sosnowskiego występuje w pobliżu miejsc rekreacyjnych, tj. polany, dzikich plaży itp.

Z drugiej strony – czytamy w raporcie z eksperymentu –pozyskanie obrazu o tak wysokiej rozdzielczości dla dużego obszaru byłoby nieopłacalne. Zasadnym jest więc dokonanie takiego zobrazowania w celu dokumentacji stanowisk wcześniej zidentyfikowanych, by potwierdzić występowanie barszczu oraz określić parametry stanowiska – dokładną lokalizację, powierzchnię, obszary sąsiadujące, odległości od ważnych elementów infrastruktury itp.

Konsorcjum ma w planach kontynuację tych badań – chce sprawdzać nie tylko przydatność zdjęć lotniczych w wykrywaniu stanowisk barszczu, ale i satelitarnych. Ewentualne naloty dla zainteresowanych jednostek samorządu terytorialnego będą wykonywane w przyszłym roku. Kosztorys takich prac będzie ustalany indywidualnie.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
To bardzo krótki raport A raczej notka. 3 strony i dwie w obrazkach. Zgadzam się z poprzednikiem i wykonawcami. UAV jest zbyt mało ekonomicznym rozwiązaniem. Tylko VHRS się do tego nada lub zdjęcia lotnicze akurat wykonywane w tym samym czasie jeżeli były. Jedna kwestia, tylko niech powstanie w końcu jakaś automatyczna metoda detekcji - klasyfikacja obiektowa plus wskaźniki, klasyfikacja eksperci, bo jeżeli ma to być manualne przeglądanie to rozwiązanie takie nie ma sensu tak ja wykorzystanie drona w tym celu na dużym obszarze.
 2 
odpowiedz zgłoś
fajne ale jest jeden minus... to jak szukanie pensetą igły w stogu siana?
 3 
 4 
odpowiedz zgłoś
2 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skaning ułatwi modernizację statku
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS