Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-08-24| GIS, Teledetekcja, Instytucje

Dronem w barszcz

Czy odpowiednio przetworzone zdjęcia z bezzałogowych systemów latających mogą pomóc w walce z niebezpiecznym chwastem, jakim jest barszcz Sosnowskiego? Odpowiedź przynosi testowy nalot wykonany 19 sierpnia przez konsorcjum złożone z: Instytutu Geodezji i Kartografii, Politechniki Poznańskiej, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza oraz firmy Geomatic.


Dronem w barszcz <br />
fot. fragment raportu z badań
fot. fragment raportu z badań

Nalot wykonano przy pomocy kamery Tetracam ADC Micro zainstalowanej na pokładzie bezzałogowego statku powietrznego. Dodatkowo wykonano laboratoryjne badania odbicia spektralnego barszczu oraz innych roślin sąsiadujących w celu wskazania cech spektralnych chwastu, umożliwiających jej wykrycie za pomocą danych teledetekcyjnych.

Jako miejsce testu wybrano okolice miejscowości Czerwonak na północny wschód od Poznania. Efektem nalotu jest ortofotomapa z pikselem 2 cm. Konsorcjum realizujące badania podkreśla, że zaletą opracowania o tak wysokiej rozdzielczości jest możliwość wizualnej analizy obszarów występowania barszczu Sosnowskiego, w tym określenie lokalizacji i powierzchni występowania tej rośliny oraz elementów środowiska otaczającego jej stanowiska. Ten ostatni element jest niezwykle cenny, ponieważ nierzadko barszcz Sosnowskiego występuje w pobliżu miejsc rekreacyjnych, tj. polany, dzikich plaży itp.

Z drugiej strony – czytamy w raporcie z eksperymentu –pozyskanie obrazu o tak wysokiej rozdzielczości dla dużego obszaru byłoby nieopłacalne. Zasadnym jest więc dokonanie takiego zobrazowania w celu dokumentacji stanowisk wcześniej zidentyfikowanych, by potwierdzić występowanie barszczu oraz określić parametry stanowiska – dokładną lokalizację, powierzchnię, obszary sąsiadujące, odległości od ważnych elementów infrastruktury itp.

Konsorcjum ma w planach kontynuację tych badań – chce sprawdzać nie tylko przydatność zdjęć lotniczych w wykrywaniu stanowisk barszczu, ale i satelitarnych. Ewentualne naloty dla zainteresowanych jednostek samorządu terytorialnego będą wykonywane w przyszłym roku. Kosztorys takich prac będzie ustalany indywidualnie.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mapa Miejsc Pamięci Narodowej
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS