wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-08-04| Mapy, Teledetekcja, Instytucje

IGiK chce kartować niebezpieczny barszcz

Media w całym kraju donoszą o kolejnych przypadkach poparzeń wywołanych przez barszcz Sosnowskiego. Zaradzić temu problemowi ma nowa usługa Instytutu Geodezji i Kartografii.


IGiK chce kartować niebezpieczny barszcz <br />
fot. Wikipedia/Popadius
fot. Wikipedia/Popadius

IGiK wyszedł do gmin z ofertą wykonania map rozmieszczenia tej niebezpiecznej rośliny. Mają ona być opracowywane na podstawie analizy zdjęć lotniczych z niskiego pułapu, wykonywanych zarówno w świetle widzialnym, jak i w bliskiej podczerwieni. Jak w rozmowie z „Dziennikiem Wschodnim” mówi prof. Katarzyna Dąbrowska-Zielińska z Centrum Teledetekcji IGiK, taka mapa pozwoliłaby zidentyfikować nie tylko większe skupiska barszczu, ale nawet stanowiska pojedynczych roślin.

Na razie Instytut nie precyzuje, ile wykonanie takiej mapy będzie kosztowało. Cena jest uzależniona od liczby gmin, które zdecydują się zamówić taki produkt. Prof. Katarzyna Dąbrowska-Zielińska przyznaje jednak, że wstępne zainteresowanie mapami przerosło oczekiwania IGiK-u.

JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
myślenie, takie myślenie jest doskonałym przykładem jak myśli ktoś oderwany od rzeczywistości gminnej (ciepła posadka w warszawie i mi się nudzi). Gminy mają duże zaległości w realizowaniu zadań ustawowych, borykają się z finansami od lat, nękane są co i rusz nowymi zadaniami. Pomysł typowy dla szczebla centralnego, zbierzmy kilkaset gmin, zdobądźmy partnerów, będziemy mogli się starać o dofinansowanie, wydawać pieniądze, projekt będzie mógł trwać, będzie ciężko go rozliczyć, i bedziemy dobrze żyć przez kilka lat.
 2 
 4 
odpowiedz zgłoś
Szkoda kasy na #$%!!oły! Lepiej wydać to na opryski. Gminy dobrze wiedzą gdzie mają barszczyk.
 2 
 6 
odpowiedz zgłoś
niech przy okazji barszcz w mojej lodówce skartują.
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
Są pieniążki To medialny temat. Gminy w których jest barszcz (lub go jeszcze nie ma) mogą uzyskać dofinansowanie na zwalczanie tej plagi. W tej chwili jest to do wzięcia 10 mln z MOS a wkrótce będzie więcej. To jest zresztą zadanie na przyszły rok bo teraz barszcz już przekwitł i po ptokach.
 2 
odpowiedz zgłoś
Skąd pieniądze? Sporo gmin ma stare orto lub nie ma go wcale, bo brakuje im środków zobaczymy jak będzie z pieniędzmi na mapki barszczu.
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
5 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wypis lub wyrys przez ePUAP
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS