wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
Jak wyznaczyć strefy dojazdu w QGIS
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2015-07-09| Teledetekcja

IGiK pomaga w poszukiwaniu masowych grobów

Naukowcy z Instytutu Geodezji i Kartografii w Warszawie przeprowadzili analizę zdjęć lotniczych oraz satelitarnych obszaru na wschód od Augustowa – czytamy w dzisiejszym wydaniu „Rzeczpospolitej”. Prace zostały zlecone przez pion śledczy białostockiego oddziału IPN, który bada okoliczności śmierci w lipcu 1945 r. co najmniej 600 mieszkańców okolic Augustowa i Suwałk zamordowanych przez sowiecki kontrwywiad.


IGiK pomaga w poszukiwaniu masowych grobów

Dr Dariusz Dukaczewski z Instytutu Geodezji i Kartografii nałożył archiwalne wojskowe zdjęcia lotnicze wykonane w latach 1953 i 1962 (obszar Polski) oraz z lat 1981 i 1989 (obszar Białorusi) na obrazy z satelity WordView (z 2008 i 2014 roku). Na podstawie tych danych zlokalizował ponad 100 miejsc, gdzie w Puszczy Augustowskiej mogą znajdować się masowe groby. – W tych miejscach została naruszona struktura gleby, dokonywane były wykopy, wskazuje na to także odmienna roślinność, która porasta te miejsca – opisuje dr Dukaczewski.

Jak zaznaczają rozmówcy „Rzeczpospolitej” z IPN, do czasu weryfikacji przez archeologów informacji ze zdjęć satelitarnych trudno uznać je za przełomowe. Weryfikacja natomiast może okazać się utrudniona, gdyż wskazane obszary znajdują się w strefie granicznej.

DC


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
zastanawiajace Co znaczy nałożyć zdjęcia... ciekawe też jak ze zdjęć lotniczych i satelitarnych widać zmiany w strukturze terenu obszarow lesnych. Czy ta ekspertyza jest gdzieś do zapoznania czy może artykuł z RzP jest obszerniejszy i da mi odpowiedź na postawione pytania... Temat jest ciekawy, ale samo wykorzystanie zdjec archiwalnych dla ktorych nie ma orientacji, metryk kamer analogowych we mnie budzi jeszcze większą ciekawosc

jabłko od jabłoni ...hmmm czy to tylko przypadkowa zbieżność nazwisk czy rodzina bo jeśli to drugie to nie wróże sukcesu tym poszukiwaniom

2 komentarzezobacz też:reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt