wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-07-09| Teledetekcja

IGiK pomaga w poszukiwaniu masowych grobów

Naukowcy z Instytutu Geodezji i Kartografii w Warszawie przeprowadzili analizę zdjęć lotniczych oraz satelitarnych obszaru na wschód od Augustowa – czytamy w dzisiejszym wydaniu „Rzeczpospolitej”. Prace zostały zlecone przez pion śledczy białostockiego oddziału IPN, który bada okoliczności śmierci w lipcu 1945 r. co najmniej 600 mieszkańców okolic Augustowa i Suwałk zamordowanych przez sowiecki kontrwywiad.


IGiK pomaga w poszukiwaniu masowych grobów

Dr Dariusz Dukaczewski z Instytutu Geodezji i Kartografii nałożył archiwalne wojskowe zdjęcia lotnicze wykonane w latach 1953 i 1962 (obszar Polski) oraz z lat 1981 i 1989 (obszar Białorusi) na obrazy z satelity WordView (z 2008 i 2014 roku). Na podstawie tych danych zlokalizował ponad 100 miejsc, gdzie w Puszczy Augustowskiej mogą znajdować się masowe groby. – W tych miejscach została naruszona struktura gleby, dokonywane były wykopy, wskazuje na to także odmienna roślinność, która porasta te miejsca – opisuje dr Dukaczewski.

Jak zaznaczają rozmówcy „Rzeczpospolitej” z IPN, do czasu weryfikacji przez archeologów informacji ze zdjęć satelitarnych trudno uznać je za przełomowe. Weryfikacja natomiast może okazać się utrudniona, gdyż wskazane obszary znajdują się w strefie granicznej.

DC


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
zastanawiajace Co znaczy nałożyć zdjęcia... ciekawe też jak ze zdjęć lotniczych i satelitarnych widać zmiany w strukturze terenu obszarow lesnych. Czy ta ekspertyza jest gdzieś do zapoznania czy może artykuł z RzP jest obszerniejszy i da mi odpowiedź na postawione pytania... Temat jest ciekawy, ale samo wykorzystanie zdjec archiwalnych dla ktorych nie ma orientacji, metryk kamer analogowych we mnie budzi jeszcze większą ciekawosc
 1 
odpowiedz zgłoś
jabłko od jabłoni ...hmmm czy to tylko przypadkowa zbieżność nazwisk czy rodzina bo jeśli to drugie to nie wróże sukcesu tym poszukiwaniom
 1 
odpowiedz zgłoś
2 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanery laserowe pomagają kręcić "Grę o tron"
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS