wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
Polska aplikacja zwycięża w konkursie Hexagonu
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2015-08-21| Geodezja, Przetargi, Ludzie, Instytucje, Kataster

PGK z GGK o przetargach w geodezji

18 sierpnia Zarząd Polskiej Geodezji Komercyjnej uczestniczył w spotkaniu z głównym geodetą kraju Kazimierzem Bujakowskim. Dyskutowano m.in. o zamówieniach publicznych.


PGK z GGK o przetargach w geodezji

PGK reprezentowali Waldemar Klocek (prezes związku oraz firmy OPGK Olsztyn), a także Paweł Świerczek (MGGP Aero), Wojciech Będkowski (OPGK Opole) i Robert Rachwał (OPGK Kraków). Podczas spotkania dyskutowano m.in. o kwestiach, które były tematem niedawnego walnego zgromadzenia PGK (Baranów Sandomierski, 10-12 czerwca), w tym o:
• przetargach na nowe projekty geodezyjne (EGiB, BDOT500, GESUT);
• wprowadzeniu w specyfikacjach technicznych przetargów zasady wydzielania zakończonych części robót, które byłyby podstawą do bieżącej realizacji płatności, co znacznie pomogłoby w utrzymaniu płynności finansowej firm;
• normach cenowo-czasowych jako podstawie ustalania budżetu dla zamawiających;
• wprowadzeniu w umowach z zamawiającym zapisów dotyczących konieczności udzielania zamówień dodatkowych w przypadku przekroczenia liczby jednostek zawartych w przetargowych specyfikacjach technicznych.

Jak w rozmowie z Geoforum.pl zaznacza Stanisław Koper z PGK, był to wstępny etap dyskusji, stąd na spotkaniu nie zapadły żadne wiążące postanowienia. Kazimierz Bujakowski wyraził jednak wolę dalszej współpracy i generalnie przychylał się do przedstawionych mu postulatów. Dlatego rozmowy z przedstawicielami GUGiK-u będą kontynuowane – zapewnia Stanisław Koper.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Geo dno Nie oszukujmy się geodezję w Polsce w większości "robią" "świeżaki" po studiach a uprawnieni przybijają tylko pieczątki do tych "opracowań". Jedynym kryterium przy zatrudnianiu jest za jak niską stawkę jesteś w stanie podjąć się pracy. Śmieć umowy to standard nie wspomnę o niepłatnych nadgodzinach. To wprowadźcie ceny minimalne za usługi geodezyjne. Nie może być tak że geodeta jest najmniej zarabiającą osoba na całej budowie, nie licząc ochroniarza który przychodzi pospać na noc w kontenerze.

Uprawnienia Wprawdzie ja z nieco innej branży, ale w końcu też GEO :) Ciekawa teoria: "brak uprawnień => umowy śmieciowe i niska jakość opracowań". To mi przypomina pewną rozmowę doktoranta z profesorem. Że u nas powinno być jak we Francji - brak uprawnień w geologii. Na co profesor, że wtedy KAŻDY mógłby wykonywać prace geologiczne (groza, co nie? - "każdy"). No tak - każdy może to robić ale nie każdy to robi, bo rynek partaczy odsiewa ekspresowo. Ot i koniec historii. To jak tam - drogie teraz te kursy przygotowujące do egzaminów na uprawnienia? Tak tylko pytam, czy się hajs zgadza...

nie wiem czy wiesz ale już panuje niska jakość opracowań i umowy śmieciowe. Nie bój się tego co już jest.

Tędy droga na pewno też nie... Skasujmy uprawnienia zawodowe i "świeżaki" prosto po studiach zaleją rynek. Widać, że wypowiada się ktoś bez uprawnień, kogo najwyraźniej to boli... Świetny pomysł, znieśmy uprawnienia, wtedy to już w ogóle zapanują umowy śmieciowe i niska jakość opracowań ...

Nie tędy droga. 1. Pozamykać wszystkie prywatne szkoły i 80 % szkół państwowych kształcących "geodetów" i problem śmieć umów, wyzysku studentów, poszanowania zawodu geodety rozwiązany. 2. Znieść uprawnienia geodezyjne to usunie z rynku cwaniaczków i starych dziadów co na robocie się nie znaj tylko pieczątki klepią. Połączenie tych punktów powyżej to godna przyszłość dla pracowitych prawdziwych geodetów.

Panie Klocek latami Pan zaniżał na przetargach ceny, zatrudniał (i nadal zatrudnia)emerytów i studentów, żeby było taniej, a teraz lament ....3430

Do Marko Brawo Marko - konkretnie i na temat; w pełni popieram ! Trzeba zacząć mówić konkretnie i głośno w jakim bagnie pod każdym względem jest branża geodezyjna. Pozdrawiam.

gdzie jest porozumienie między GUGiK i GINB w sprawie nowelizacji prawa budowlanego . Znów dokument utknął w machinie biurokracji

Jeszcze jedna kwestia do dyskusji A może trzeba by było jeszcze wprowadzić zasadę, że wykonawca ma samodzielnie (bez podzlecenia) wykonać przynajmniej 50% prac, a jego pracownicy i pracownicy podwykonawców mają mieć normalne umowy o pracę a nie jakieś śmieciowe. Skoro zleca wykonanie organ państwowy lub samorządowy to wykonawstwo powinno być transparentne. Żadnych szwindli z płaceniem w kilometrówkach, do łapy pod stołem, bez umowy, ubezpieczenia i innych świadczeń dla pracowników. Wtedy może nareszcie zaczniemy zarabiać jak ludzie a nie jak Chińczycy europy.

do Ryska Rysiu więcej wiary - dlaczego swoją miarą mierzysz wszystkich ty nasz drogi rewolucjonisto ?

:-))) Aż łzy mi pociekły ze śmiechu. Będą kontynuowane..... Koledzy z PGK, nie szkoda Wam czasu? A swoją drogą, jak tłumaczycie takie bezproduktywne działania swoim członkom Waszego Stowarzyszenia?

11 komentarzyzobacz też:reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt