wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-06-16| Geodezja, Prawo, Instytucje

Konstruktywnie o problemach geodezji

W dniach 10-12 czerwca w Baranowie Sandomierskim odbyło się walne zgromadzenie sprawozdawczo-wyborcze Polskiej Geodezji Komercyjnej.


Konstruktywnie o problemach geodezji <br />
fot. h.koppdelaney/Flickr (CC by SA)
fot. h.koppdelaney/Flickr (CC by SA)

Motywem przewodnim obrad były bardzo złe zjawiska występujące na rynku usług geodezyjnych. Niskie ceny generowane przez dużą konkurencję spowodowaną głównie nadprodukcją geodetów w kilkudziesięciu uczelniach wyższych z wydziałami geodezji, niekorzystne dla wykonawcy techniczne specyfikacje warunków zamówienia i umowy szczegółowe (gdzie pojawiają się rozbieżności pomiędzy liczbą jednostek przewidywanych do pomiaru, zwykle znacznie zaniżoną i faktycznie wykonanych), nadal funkcjonujący jedyny czynnik wyboru ofert, tj. najniższa cena, częsty brak wzajemnego zrozumienia pomiędzy zleceniodawcą i wykonawcą, bezlitosne egzekwowane (nierzadko bezpodstawnie) kar umownych, podmioty budżetowe na rynku usług – to tylko niektóre z problemów bardzo utrudniających działanie firm komercyjnych. Wskazując na niepożądane zjawiska, dyskutanci starali się zdefiniować środki zaradcze, które pozwoliłyby zapobiegać tym nieprawidłowościom.

W dyskusji brał udział wiceprezes GUGiK Jacek Jarząbek, który w sposób merytoryczny odniósł się do problemów przedstawianych przez członków Związku, przychylając się do niektórych racji, jak też przeciwstawiając innym, gdzie słuszność – jego zdaniem – leży po stronie administracji geodezyjnej. Przedstawił też plany GUGiK, szczególnie pod kątem budżetu (w tym środków unijnych ), jaki jest do rozdysponowania na prace geodezyjne w najbliższych latach. Są to pokaźne kwoty i środowisko geodezyjne musi się bardzo zintegrować, by pieniądze te były możliwe do skonsumowania.

Podczas walnego zgromadzenia w poczet członków Związku przyjęto firmę MGGP S.A. w Tarnowie. Wybrano także nowy zarząd w składzie: Waldemar Klocek (prezes), Paweł Świerczek (wiceprezes), Wojciech Będkowski (członek), Robert Rachwał (członek). Komisję Rewizyjną tworzą Renata Ługowska i Aneta Lachowicz.

Źródło: Stanisław Koper (PGK)


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
@niewiele większy raczej nie zbankrutują, oddadzą swoje "opracowania" dwa dni przed terminem, a ośrodki postawione pod ścianą niestety przyjmują to "coś". No bo to koniec roku, bo to środki unijne i taki wstyd nie odebrać itp....Kasa leci, a mali poprawiają. Takich projektów było mnóstwo!
odpowiedz zgłoś
@małego geodety To przestańcie w końcu brać te marne zlecenia. Albo zrobią sami za to co zaoferowali, albo zbankrutują i będzie swiety spokój.
 3 
odpowiedz zgłoś
@mohel Jest tzw. członkiem wspierającym
odpowiedz zgłoś
eo patrząc na skład rady ... wpiszcie w google nazwiska są to przeważnie ludzie z zarządów wielkich firm zatrudniających po kilkaset geodetów które to firmy szukają geodetów do pracy za bardzo marne pieniądze. I ci ludzie debatują nad nadprodukcją geodetów. Obłuda ... w geodezji nic się nie zmieni NIGDY
 2 
odpowiedz zgłoś
czy Pan Jarząbek jest członkiem walnego zgromadzenia PGK ? Jeśli nie co tam robił ? Mam przynajmniej nadzieję że za siebie płacił i nie było to na koszt PGK.
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
JAKOŚĆ A co z jakością prac wykonywanych przez duże firmy (czytaj studentów I roku)? Większość z nich np. projekt BW w woj. mazowieckim nadaje się do wykorzystania przez prokuraturę i sąd. OPGIk Olsztyn przeprowadza kontrolę i odbiór prac wykonanych przez firmę z Rzeszowa czy Suwałk i odwrotnie. I tak ośrodki otrzymują wielki bubel, a małe firmy za darmo przy okazji innych prac będą poprawiać błędy przez następnych kilkanaście lat. Pozdrawiam Pana W. Klocka.
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
ZGK Art. 6b. ust.2 "Minister właściwy do spraw administracji publicznej, na wniosek Głównego Geodety Kraju, powołuje jego ZASTĘPCÓW...." skąd więc wiceprezes GUGiK? Tytuł artykułu nie ma nic wspólnego z jego treścią. Kiedy wreszcie PGK zacznie dyskutować KONSTRUKTYWNIE i działać w zakresie termninowości i jakości prac, poprostu o wywiązywaniu się z zawieranych umów. Wciąż tylko o jednym i tym samym, aż jak widać Pana Prezesa K.Bujakowskiego już solennie zmęczyli tym stękaniem.
odpowiedz zgłoś
marazm jak zwykle nic, poklepywanie po plecach..... Zero działań.
 2 
odpowiedz zgłoś
8 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanowanie szlaku kolejowego
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS