Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2015-05-11 | GNSS, Geodezja, Edukacja, Ludzie

Prof. Mariusz Figurski: Najważniejsza jest praca

Jak już informowało Geoforum.pl, 23 kwietnia prof. Mariusz Figurski otrzymał nominację profesorską z rąk prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Z tej okazji 7 maja odbyło się w Warszawie okolicznościowe spotkanie. – Najważniejsza jest praca, a tytuły naukowe to tylko dodatek – podsumował swoje osiągnięcia prof. Mariusz Figurski.


Ilustracja: Prof. Mariusz Figurski: Najważniejsza jest praca

Życiorys profesora Figurskiego przedstawiliśmy niedawno na łamach Geoforum oraz majowego GEODETY. Tutaj warto tylko dodać, że od wczesnej młodości interesował się astronomią, ukończył wszak II Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Grudziądzu w klasie o profilu matematyczno-fizycznym, a od najmłodszych lat regularnie uczęszczał na zajęcia pozalekcyjne prowadzone w Grudziądzkim Planetarium i Obserwatorium im. Mikołaja Kopernika. Zajęcia były prowadzone przez dwie, jak wspomina prof. Figurski, wspaniałe nauczycielki: Małgorzatę Śrubkę-Kubiak i Grażynę Gawrońską. Dzięki współpracy grudziądzkiego planetarium z Katedrą Radioastronomii UMK w Toruniu prof. Figurski już w liceum mógł uczestniczyć w prawdziwych badaniach. Tam poznał prof. Gorgolewskiego, prof. Kusa (obecnego na spotkaniu), prof. Wolszczana, prof. Mikołajewskiego, mgr inż. Eugeniusza Pazderskiego i wielu innych znanych obecnie astronomów i radioastronomów. W pewnym sensie jest więc konsekwentny w swoich zainteresowaniach kosmicznych. Natomiast podczas studiów i pracy na Wojskowej Akademii Technicznej doszła jeszcze fascynacja informatyką.

Wśród zaproszonych gości byli nauczyciele profesora, mentorzy i współpracownicy, wszyscy, których profesor Figurski spotkał na swojej drodze naukowej i zawodowej i którzy w jakiejś mierze przyczynili się do jego osiągnięć. Profesor podziękował prof. Ireneuszowi Winnickiemu, który zaufał mu i zatrudnił na stanowisku prodziekana ds. naukowych Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji. Z wdzięcznością zwrócił się do profesorów: Marcina Barlika, Stanisława Oszczaka i Jana Kryńskiego, którzy nieraz mu pomagali, ale i strofowali, co dzisiaj ocenia jako bardzo potrzebne. Prezesowi Polskiej Agencji Kosmicznej prof. Markowi Banaszkiewiczowi podziękował za to, że ten ukierunkował go jako menedżera.

Prof. Figurski podkreślił znaczenie wieloletniej współpracy naukowej (która zresztą trwa do dzisiaj) z profesorami młodszego pokolenia: Jarosławem Bosym z UP we Wrocławiu oraz Pawłem Wielgoszem z UWM w Olsztynie. Z dumą zaprezentował zespół swoich najbliższych współpracowników, w skład którego wchodzą m.in. profesorowie WAT: Janusz Bogusz i Krzysztof Kroszczyński, ale także doktorzy: Andrzej Araszkiewicz, Grzegorz Nykiel, Marcin Szołucha, Karolina Szafranek i Marcin Wrona.

Profesor Figurski zaznaczył, że chciałby, aby w różnych przedsięwzięciach zawsze spotykały się nauka, biznes i administracja. Bez takiej współpracy trudno, jego zdaniem, odnieść sukces w jakiejkolwiek dziedzinie. I tak, współpraca z WPG (na spotkaniu obecni byli prezes Zbigniew Brzozowski oraz wiceprezes Jacek Uchański) dotyczyła ostatnio między innymi osnowy dla II linii warszawskiego metra, z firmą Geosystem Polska (prezes Witold Fedorowicz-Jackowski) jeszcze w latach 1996-97 wykonał wspólnie pierwszą ortofotomapę aglomeracji warszawskiej.

Natomiast z administracją reprezentowaną przez geodetę województwa mazowieckiego Krzysztofa Mączewskiego zespół prof. Figurskiego współdziałał przy budowie systemu wspomagania satelitarnego dla aglomeracji warszawskiej. Profesor nie ukrywał, że liczy na współpracę w nowej perspektywie finansowej UE. Współpraca prof. Figurskiego z województwem śląskim została podkreślona przez prezesa firmy Fasing, producenta osprzętu górniczego, Zdzisława Bika.

W pierwszej części spotkania odczytanych zostało szereg listów gratulacyjnych m.in. od marszałka woj. mazowieckiego Adama Struzika, wicewojewody śląskiego Mirosława Szemli czy Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji RP (odczytany osobiście przez sekretarza generalnego Waldemara Fabirkiewicza). Wśród licznego grona osobiście składających gratulacje znalazł się m.in. rektor WAT gen. brygady prof. Zygmunt Mierczyk.

Na spotkanie przybyli również przyjaciele prof. Figurskiego, m.in. prof. Paweł Rowiński (dyrektor Instytutu Geofizyki PAN i jednocześnie nowo wybrany wiceprezes PAN), rektor UKSW ks. prof. dr hab. Stanisław Dziekoński, Piotr Koral (prezes Zarządu Grupy Investin), prof. Piotr Wolański (przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN), prof. Janusz Dyduch (przewodniczący Komitetu Transportu PAN), Robert Dudek (prezes firmy Geotronics Polska), Stanisław Biegański (doradca prezesa ASSCEO Poland), Mariusz Frankowski (p.o. dyrektora Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych), Paweł Poncyljusz (członek rady nadzorczej Polonia Aero). Prof. Figurski wspólnie z Pawłem Poncyljuszem zasiada w radzie nadzorczej spółki budującej Laboratorium Badań Napędów Lotniczych w Zielonce, które będzie najnowocześniejsze w Europie.

Profesor podziękował też redakcji GEODETY i Geoforum.pl za pozytywny przekaz i bycie wszędzie, gdzie coś się dzieje. Na zakończenie z wyrazami wdzęczności wręczył bukiet czerwonych róż żonie Jolancie, wiernej towarzyszce jego naukowych i życiowych zmagań, a specjalne podziękowania w trakcie spotkania skierował do nieobecnych rodziców i córki Dagmary, studentki II roku geologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Katarzyna Pakuła-Kwiecińska


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

nie, najważniejsze jest samoistne posiadanie.
  
 2 
a ja myślałam, że wybory.
  
myślenie a ja myślałem, że myślenie...
  
nauka A ja myślałem, że najważniejsze jest zdrowie...
  



wiadomości

EU-MAXNET Sp. z o.o.
WARSZAWA

Przedstawiciel firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE GNSS. Firma MAXNET Lech Wereszczyński oferuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń/systemów pozycjonowania GNSS firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-03 | OSTRÓW WIELKOPOLSKI
25 KALISKA KONFERENCJA NAUKOWO-TECHNICZNA
Tegoroczna konferencja „25 Kaliska Konferencja Katastralna – od analogu przez...
więcej
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Apeks skanuje zabytkowe młyny
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
w 1959 r. staraniem Stowarzyszenia Geodetów Polskich utworzono w Szczecinie średnią szkołę geodetów?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Adam Joachim Kulczycki (1809-1882)
Kartograf, astronom, badacz Oceanii. Urodził się 2 października 1809 r. w Puławach. Ukończył studia na Wydziale Matematyki, Budownictwa i Miernictwa Uniwersytetu Warszawskiego, studiował także w Szkole Przygotowawczej do Instytutu Politechnicznego w...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1569

1569
Holenderski kartograf Gerhard Kremer, Mercator (1512-94), wydaje mapę świata - swoje największe dzieło kartograficzne. Mapa opracowana jest w skali ok. 1:21 mln (na równiku), składa się z 18 arkuszy wykonanych w odwzorowaniu nazwanym później jego...
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama