wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-03-20| Geodezja, GIS, Software, Kataster

Mniej zachodu z formatami w C-Geo

Poprawiona obsługa formatów wymiany danych stosowanych w ODGiK-ach czy udoskonalone raporty z pomiarów RTK – to najważniejsze zmiany, jakie przynosi najnowsza aktualizacja oprogramowania C-Geo firmy Softline.


Mniej zachodu z formatami w C-Geo

Jak podkreślają twórcy aplikacji, wprawdzie wykonawcy geodezyjni coraz częściej otrzymują z ośrodków dane w formacie GML, jednak pełna wymiana danych w obie strony w tym standardzie jest jeszcze przed nami, a „stare” formaty mają się dobrze. Uwzględniając to, poprawiono więc obsługę SWDE w module importu – dodano możliwość wykorzystania zmiennej KW w raportach, lepiej wyszukujemy i zaznaczamy działki, sygnalizujemy również, czy do otwartej mapy jest już załadowana baza danych EGiB z SWDE.

Dla wymieniających dane z GeoInfo VI uzupełniono zestaw kodów, wprowadono stylizację obiektów ZUD i generowanie etykiet (opisy mapy), a także umożliwiono ich eksport do pliku TNG. Dzięki temu można oddawać do PODGiK-ów kompletne dane, łącznie z redakcją.

Opracowano szablon mapy (Ewmapa.sz) i definicje dla edytora mapy obiektowej (ewmapa.dob) zgodny ze standardową konfiguracją EWMAPY (stosowaną np. w ośrodku w Tomaszowie Mazowieckim i w tych powiatach, gdzie nie przekonwertowano danych do obiektów BDOT500 i GESUT). Dzięki temu można importować dane wektorowe z EWMAPY do modyfikacji, tworzyć nowe elementy mapy zasadniczej przy wsparciu Edytora mapy obiektowej, a także eksportować zmodyfikowaną mapę wektorową.

Jeśli ktoś pracuje już z formatem GML, to dostał właśnie automatyczne generowanie wypełnień skarp podczas importu. Nieco dopieszczeni zostali wykonawcy pracujący w regionach, w których mają do czynienia z TurboEWID-em. Dodano bowiem import obiektów K1 umieszczonych w pliku GML, gdy tworzone są one przez oprogramowanie TurboEWID. Dzięki temu można odczytać wszystkie dane przekazane z PODGiK-u, zarówno te zgodne z instrukcją K1, jak i te z baz BDOT500, GESUT i EGiB. Schematy z rozporządzenia GUGIK w sprawie mapy zasadniczej mają błędy i nie umożliwiają wymiany danych z etykietami, ale ośrodki dokumentacji, które użytkują oprogramowanie TurboEWID, chcą importować takie dane. Dlatego też Softline wprowadził tę opcję, mimo że walidacja pliku GML wówczas nie może być poprawna. Włączono też wyświetlanie i umożliwiono wprowadzanie danych dotyczących sieci GESUT (dane władającego siecią, identyfikatory).

Sporo ułatwień pojawiło się dla osób przygotowujących raporty z pomiaru RTK/RTN. Pokolorowanie poszczególnych stanowisk pomiarowych ułatwia orientację, a w dolnej części okna zestawiane są stanowiska, umożliwiając szybki dostęp do danych. Osoby eliminujące omyłki polubią możliwość grupowej zmiany cech punktów pomiarowych, takich jak baza, data pomiaru, godzina, kod oraz typ punktu. Punkty można przenosić między bazami (stanowiskami), a zaznaczone bazy scalać w jedną. Dodano możliwość prowadzania własnych mimośrodów opartych o punkty pomierzone metodą RTK/RTN, a we wczytanych mimośrodach liniowych umożliwiono odwrócenie kierunku bazy.

Użytkownik wersji podstawowej może kopiować raporty pomiędzy projektami, obliczać i wstawiać na mapę spadki między dwoma punktami, zmieniać czcionkę napisów tylko na warstwach widocznych. Jeśli zdarza się komuś samodzielne projektowanie struktury baz danych podłączanych do obiektów mapy (a zdarza się coraz częściej w związku z koniecznością zasilania różnych systemów informacyjnych), to można teraz edytować, zmieniać nazwy i typy atrybutów w oknie definiowania struktury w bazie danych. Dotychczas, jeśli struktura wymagała zmiany, można było jedynie usunąć definicję danego pola danych i wprowadzić ją od nowa.

Źródło: Softline


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
. och! ach!
 1 
 4 
odpowiedz zgłośzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
World Trade Center w obiektywie Stanisława Nazalewicza
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS