Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2015-03-20 | Geodezja, GIS, Software, Kataster

Mniej zachodu z formatami w C-Geo

Poprawiona obsługa formatów wymiany danych stosowanych w ODGiK-ach czy udoskonalone raporty z pomiarów RTK – to najważniejsze zmiany, jakie przynosi najnowsza aktualizacja oprogramowania C-Geo firmy Softline.


Ilustracja: Mniej zachodu z formatami w C-Geo

Jak podkreślają twórcy aplikacji, wprawdzie wykonawcy geodezyjni coraz częściej otrzymują z ośrodków dane w formacie GML, jednak pełna wymiana danych w obie strony w tym standardzie jest jeszcze przed nami, a „stare” formaty mają się dobrze. Uwzględniając to, poprawiono więc obsługę SWDE w module importu – dodano możliwość wykorzystania zmiennej KW w raportach, lepiej wyszukujemy i zaznaczamy działki, sygnalizujemy również, czy do otwartej mapy jest już załadowana baza danych EGiB z SWDE.

Dla wymieniających dane z GeoInfo VI uzupełniono zestaw kodów, wprowadono stylizację obiektów ZUD i generowanie etykiet (opisy mapy), a także umożliwiono ich eksport do pliku TNG. Dzięki temu można oddawać do PODGiK-ów kompletne dane, łącznie z redakcją.

Opracowano szablon mapy (Ewmapa.sz) i definicje dla edytora mapy obiektowej (ewmapa.dob) zgodny ze standardową konfiguracją EWMAPY (stosowaną np. w ośrodku w Tomaszowie Mazowieckim i w tych powiatach, gdzie nie przekonwertowano danych do obiektów BDOT500 i GESUT). Dzięki temu można importować dane wektorowe z EWMAPY do modyfikacji, tworzyć nowe elementy mapy zasadniczej przy wsparciu Edytora mapy obiektowej, a także eksportować zmodyfikowaną mapę wektorową.

Jeśli ktoś pracuje już z formatem GML, to dostał właśnie automatyczne generowanie wypełnień skarp podczas importu. Nieco dopieszczeni zostali wykonawcy pracujący w regionach, w których mają do czynienia z TurboEWID-em. Dodano bowiem import obiektów K1 umieszczonych w pliku GML, gdy tworzone są one przez oprogramowanie TurboEWID. Dzięki temu można odczytać wszystkie dane przekazane z PODGiK-u, zarówno te zgodne z instrukcją K1, jak i te z baz BDOT500, GESUT i EGiB. Schematy z rozporządzenia GUGIK w sprawie mapy zasadniczej mają błędy i nie umożliwiają wymiany danych z etykietami, ale ośrodki dokumentacji, które użytkują oprogramowanie TurboEWID, chcą importować takie dane. Dlatego też Softline wprowadził tę opcję, mimo że walidacja pliku GML wówczas nie może być poprawna. Włączono też wyświetlanie i umożliwiono wprowadzanie danych dotyczących sieci GESUT (dane władającego siecią, identyfikatory).

Sporo ułatwień pojawiło się dla osób przygotowujących raporty z pomiaru RTK/RTN. Pokolorowanie poszczególnych stanowisk pomiarowych ułatwia orientację, a w dolnej części okna zestawiane są stanowiska, umożliwiając szybki dostęp do danych. Osoby eliminujące omyłki polubią możliwość grupowej zmiany cech punktów pomiarowych, takich jak baza, data pomiaru, godzina, kod oraz typ punktu. Punkty można przenosić między bazami (stanowiskami), a zaznaczone bazy scalać w jedną. Dodano możliwość prowadzania własnych mimośrodów opartych o punkty pomierzone metodą RTK/RTN, a we wczytanych mimośrodach liniowych umożliwiono odwrócenie kierunku bazy.

Użytkownik wersji podstawowej może kopiować raporty pomiędzy projektami, obliczać i wstawiać na mapę spadki między dwoma punktami, zmieniać czcionkę napisów tylko na warstwach widocznych. Jeśli zdarza się komuś samodzielne projektowanie struktury baz danych podłączanych do obiektów mapy (a zdarza się coraz częściej w związku z koniecznością zasilania różnych systemów informacyjnych), to można teraz edytować, zmieniać nazwy i typy atrybutów w oknie definiowania struktury w bazie danych. Dotychczas, jeśli struktura wymagała zmiany, można było jedynie usunąć definicję danego pola danych i wprowadzić ją od nowa.

Źródło: Softline


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

Sporo zmian w C-Geo

W nowej wersji oprogramowania geodezyjnego C-Geo zmiany objęły m.in. import w standardzie SWDE, wyrównania, dziennik pomiarów czy...

Oglądaj mapy z C-Geo w terenie

Firma Softline udostępniła aplikację C-Geo na Androida umożliwiającą przeglądanie na smartfonach i tabletach map...

GeoOrganizer pomoże zgłosić robotę

Firma Softline, znana z aplikacji geodezyjnej C-Geo, zaprezentowała testową wersję programu GeoOrganizer, który...

Import danych EGiB w C-GEO

Firma Softline udostępniła nowy moduł do programu C-GEO wykorzystujący dane z ewidencji gruntów i budynków –...


wiadomości

EU-MAXNET Sp. z o.o.
WARSZAWA

Przedstawiciel firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE GNSS. Firma MAXNET Lech Wereszczyński oferuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń/systemów pozycjonowania GNSS firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Geospatial Revolution, odc. 3
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
pierwszy stały most na Wiśle w Warszawie zbudował (1573 r.) Erazm z Zakroczymia?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Henryk Górski (1929-2008)

Henryk Górski (1929-2008)
Henryk Górski urodził się w Golubiu-Dobrzyniu w 1929 r., skąd po wojnie przeprowadził się wraz z rodziną do Koszalina. Po uzyskaniu świadectwa dojrzałości studiował geografię – najpierw krótko w Poznaniu, a następnie na Wydziale...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1578
Król Stefan Batory dał jezuitom z kolegium wileńskiego przywilej na założenie Akademii Wileńskiej. Rok później dokument zatwierdził papież Grzegorz XIII. Szkoła została utworzona na bazie działającego od 1570 r. w Wilnie kolegium jezuickiego...
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2