Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2015-03-17| Prawo

Nowelizacja Prawa budowlanego podpisana przez prezydenta

Wczoraj (16 marca) Bronisław Komorowski podpisał nowelizację Prawa budowlanego, która ma uprościć i przyspieszyć proces budowlany. Przepisy wejdą w życie 3 miesiące po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.


Nowelizacja Prawa budowlanego podpisana przez prezydenta

Ustawa m.in. znosi wymóg uzyskiwania pozwolenia na budowę i przebudowę domu jednorodzinnego – chodzi o inwestycje, które nie oddziałują na sąsiednią nieruchomość. W takich przypadkach konieczne będzie jedynie zgłoszenie budowy wraz z przedstawieniem m.in. projektu budowlanego. Starosta będzie miał 30 dni na ewentualne wniesienie sprzeciwu do takiego zgłoszenia. Ustawa pozostawia inwestorowi możliwość budowy lub przebudowy domu jednorodzinnego w trybie pozwolenia na budowę, jeśli uzna on, że jest to dla niego korzystniejsze. W przypadku wyboru takiego wariantu, jeśli inwestor będzie jedyną stroną postępowania, roboty budowlane będzie można rozpocząć bez oczekiwania na uprawomocnienie decyzji administracyjnej o pozwoleniu na budowę. Dzięki temu inwestor ma zyskać co najmniej 14 dni.

Ponadto pozwolenia na budowę nie będą wymagały m.in. wolno stojące parterowe budynki gospodarcze, w tym garaże, altany oraz przydomowe ganki i oranżerie, a także wolno stojące parterowe budynki rekreacyjne, jednak pod warunkiem, że powierzchnia zabudowy nie przekracza 35 m kw.

Przepisy nowelizacji przewidują też, że do projektu budowlanego nie będzie już trzeba dołączać oświadczeń o zapewnieniu dostaw energii, wody, ciepła, gazu, odbioru ścieków oraz o warunkach przyłączenia obiektu do sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych, elektroenergetycznych i telekomunikacyjnych. W myśl nowych przepisów w przypadku wystąpienia braków formalnych we wniosku o pozwolenie na budowę urzędnicy będą musieli w ciągu 14 dni od złożenia wniosku wezwać inwestora do ich uzupełnienia. Obecnie nie ma wyznaczonego takiego terminu.

Proponowane w ustawie zgłoszenie ma zastąpić nie tylko dotychczasowe pozwolenie na budowę, ale też pozwolenie na użytkowanie. Będzie to dotyczyć: warsztatów rzemieślniczych, stacji obsługi pojazdów, myjni samochodowych, garaży na nie więcej niż pięć stanowisk, obiektów magazynowych, budynków kolejowych, a także placów składowych, postojowych i parkingów oraz stawów rybnych. Rozwiązanie to ma skrócić czas oczekiwania na rozpoczęcie korzystania z tych obiektów.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

|2015-03-11| Co konkretnie zmieni się w prawie budowlanym?

Wczoraj (10 marca) pisaliśmy o zakończeniu prac nad pierwszą częścią Kodeksu budowlanego – ...

|2015-03-10| Projekt kodeksu budowlanego gotowy

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Budowlanego zakończyła prace nad pierwszą częścią Kodeksu budowlanego – ustawy, ...


wiadomości

    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
12
3456789
10111213141516
17181920212223
2425262728
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-02-19 | ON-LINE | Wycena nieruchomości niezurbanizowanych: rolnych, leśnych i wodnych - teoria i praktyka
Seminarium naukowe poświęcone jest omówieniu kluczowych zagadnień związanych z gospodarką i wyceną ...
więcej
2025-02-20 | WROCŁAW | Seminarium naukowe IGiG
IGiG zaprasza na seminarium naukowe, które odbędzie się dnia 20.02.2025 r. (czwartek) o godzinie ...
więcej
2025-03-06 | WARSZAWA | Aktualne wyzwania i zasady realizacji scaleń gruntów z uwzględnieniem zarządzania zasobami wodnymi
Zgłoszenia należy nadsyłać do 4 marca 2025 r. przez formularz na stronie wydarzenia.
więcej
2025-03-21 | KRAKÓW | Konferencja Naukowo-Techniczna: Historyczne znaki graniczne i geodezyjne - zabytki techniki?
Konferencja odbędzie się w dniach 21-22 marca 2025 r. w Centrum Wystawowo-Konferencyjnym Zamku ...
więcej
2025-04-03 | OSTRÓW WIELKOPOLSKI | 25 KALISKA KONFERENCJA NAUKOWO-TECHNICZNA
Tegoroczna konferencja „25 Kaliska Konferencja Katastralna – od analogu przez ...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ | Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz ...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Wysokorozdzielcze wideo z satelity SkySat-1
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
MAGISTER to nazwa rządowego systemu informatycznego służącego w latach 70. i 80. do ewidencji osób z wyższym wykształceniem?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Stanisław Porębski (ok. 1539-1581)
Podstarości oświęcimski, poeta, autor mapy księstw oświęcimskiego i zatorskiego. Pochodził z rodu Korniczów, którzy od XV do XVIII wieku władali wsią Poręba Wielka (woj. małopolskie) i przyjęli nazwisko Porębscy. Wydał on w 1563 roku szczegółową jak ...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1919
W Warszawie odbył się Pierwszy Powszechny Zjazd Mierniczych Polskich. W obradach wzięło udział 250 osób z całego kraju.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama