|2015-03-06|
GIS, Mapy, Instytucje, Imprezy
O harmonizacji danych planistycznych dla INSPIRE
Podczas spotkania zorganizowanego 26 lutego w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju przedstawiono wyniki projektu pilotażowego oraz płynące z niego wnioski w zakresie harmonizacji zbiorów danych przestrzennych w temacie „zagospodarowanie przestrzenne”.
W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele gmin biorących udział w projekcie, geodeta województwa mazowieckiego, a także reprezentanci Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii, Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju oraz wykonawcy projektu — Centrum UNEP/GRID-Warszawa. W ramach prezentacji przedstawiony został praktyczny wymiar harmonizacji zbiorów danych przestrzennych oraz jego wyniki. Ponadto omówiono produkty projektu, tj. rejestr miejscowych planów, utworzony dla jednej z gmin biorących udział w projekcie oraz serwis internetowy prezentujący zharmonizowane zbiory danych przestrzennych. Podczas dyskusji podsumowującej projekt zwrócono uwagę na wyzwania stojące przed jednostkami samorządu terytorialnego oraz dotychczasowe i planowane działania ministra infrastruktury i rozwoju, umożliwiające wdrożenia zasad INSPIRE do systemu planowania przestrzennego.
Z uwagi na nieliczne dobre praktyki na poziomie europejskim w zakresie stosowania narzędzi do prezentacji zharmonizowanych zbiorów danych przestrzennych za pośrednictwem usługi sieciowej z dużym zainteresowaniem przyjęto tematykę dotyczącą możliwości publikacji zbiorów danych przestrzennych w ramach infrastruktury informacji przestrzennej z zastosowaniem komponentów GUGiK. W dyskusji aktywnie brali udział przedstawiciele gmin, szczególnie w zakresie możliwości pozyskania Modułu SDI oraz udostępnienia za jego pośrednictwem zharmonizowanych zbiorów danych przestrzennych.
Na spotkaniu przedstawiono ponadto najbliższe plany Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju w zakresie infrastruktury informacji przestrzennej: 1) stworzenie branżowego profilu metadanych zbiorów oraz odpowiadających im usług danych przestrzennych w temacie „zagospodarowanie przestrzenne”, 2) opracowanie w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, • publikacji zawierających przykłady „dobrych praktyk” dotyczących wykorzystania TIK w zakresie geoinformacji, monitoringu infrastruktury informacji przestrzennej i udostępniania danych z tematu „zagospodarowanie przestrzenne”, • programu szkolenia systemowego ukierunkowanego na podnoszenie kompetencji i wiedzy odnośnie budowy infrastruktury informacji przestrzennej w zakresie zagospodarowania przestrzennego (do realizacji w ramach Szkoleń w latach 2016-17), 3) prace legislacyjne w zakresie pełnej implementacji zasad INSPIRE do systemu planowania przestrzennego.
Wnioski z projektu oraz dyskusji prowadzonych podczas spotkania podsumowującego projekt posłużą do określenia kolejnych działań Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju dotyczących procesu harmonizacji.
Prezentacje ze spotkania
Źródło: MIiR, JK
|