wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
BARI '76
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2015-03-05| Geodezja, GIS, Teledetekcja

O przetwarzaniu danych przestrzennych w górnictwie

W ubiegłym tygodniu w Krakowie odbyła się największa w Polsce konferencja górnicza – XXIV Szkoła Eksploatacji Podziemnej. W jej ramach po raz szósty zorganizowano Sesję Geomatyki Górniczej, którą poświęcono szeroko pojętym aspektom informatycznego przetwarzania danych przestrzennych w górnictwie podziemnym i odkrywkowym.


O przetwarzaniu danych przestrzennych w górnictwie <br />
Alain Belanda z firmy Bentley Systems
Alain Belanda z firmy Bentley Systems
Podobnie jak w poprzednich latach Sesję Geomatyki Górniczej poprowadził Artur Krawczyk. W tym roku składała się ona z dwóch części. W trakcie pierwszej z nich można było wysłuchać referatów przedstawicieli firm z branży górniczej. W części drugiej pojawiło się natomiast więcej referatów naukowych (prezentowanych m.in. przez członków studenckiego koła naukowego „KNGK Geoinformatyka”).

Sesję otworzyła prezentacja wygłoszona przez Artura Adamka, który przedstawił wyniki wdrożenia technologii mobilnego skaningu laserowego szybów górniczych. Referat powstał przy współpracy pracowników Kopalni LW „Bogdanka”, firmy SKALA 3D oraz pracowników naukowych Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH. Temat skaningu laserowego kontynuowany był w kolejnych wystąpieniach. Bartosz Marciniak z LW „Bogdanka” wygłosił referat o projektowaniu wyrobiska górniczego na podstawie chmury punktów.
Zagadnienie BIM (Building Information Modeling) pojawiło się w prezentacji Marka Orła z Biura Studiów i Projektów Górniczych. Referat dotyczył wykorzystania całego wachlarza narzędzi informatycznych w opracowaniu projektu przebudowy nadszybia szybu górniczego. Szczególnie imponujące okazały się efekty zastosowanych rozwiązań technologii BIM, które umożliwiły zrealizowanie przebudowy nadszybia o kilka milionów złotych taniej niż pierwotnie szacowano.
Tomasz Parzniewski z LW „Bogdanka” omówił efekty wdrożenia górniczej podziemnej mapy obiektowej. Siłą tego rozwiązania jest powiązanie obiektów uzbrojenia wyrobisk z zewnętrzną do tej pory bazą danych o środkach trwałych, którą zarządza administracja kopalni. Projekt ten posiada bardzo duży potencjał rozwojowy. Wprowadzone teraz specjalne oznaczanie (tagowanie) obiektów infrastruktury podziemnej pozwoli na precyzyjną identyfikację środka trwałego w wyrobiskach podziemnych.


Prezentacji Marka Orła z Biura Studiów i Projektów Górniczych

Osobną grupę referatów stanowiły 3 prezentacje Alain Belanda z firmy Bentley Systems, który dokonał premierowego pokazu całej rodziny aplikacji przeznaczonych dla górnictwa podziemnego i odkrywkowego – MineCycle. Jednym z pierwszych programów z tej serii jest MineCycle Material Handling, który dostarcza narzędzi automatyzujących projektowanie górniczych urządzeń transportujących i magazynujących. Produkt firmy Bentley znacznie przyspiesza proces projektowania, ponieważ modelowanie odbywa się w 3D, a program automatycznie wykonuje rzuty oraz przekroje.
Kolejnym z produktów linii jest MineCycle Designer. Jest to aplikacja górnicza umożliwiająca projektowanie rozcinek złoża oraz parcel eksploatacji w systemie wąskiej zabierki. Zaletą oprogramowania jest dynamiczne środowisko zarządzania parcelami. Produkt ten znacznie skraca proces planowania i rozważania alternatywnych wariantów eksploatacji.
Trzecia aplikacja nosi nazwę Survey i została zaprojektowana z myślą o zarówno podziemnych pomiarach geodezyjnych, jak i powierzchniowych (w odkrywkowych zakładach górniczych). Na podstawie pomiarów tworzony jest trójwymiarowy model wyrobisk podziemnych, który trwale zapisywany jest w bazie danych, również w postaci wolumetrycznej. MineCycle Survey dostarcza narzędzi automatyzujących pracę mierniczego górniczego. Więcej o nowych rozwiązaniach Mine Cycle w języku polskim można poczytać na stronie Komisji Geomatyki Górniczej.

W ramach drugiej części sesji swoje referaty wygłosili również członkowie Studenckiego Koła Naukowego „KNGK Geoinformatyka”. Mateusz Jabłoński wraz z Michałem Lupą przygotowali prezentację na temat uczytelniania treści map geologicznych. Magdalena Habrat przedstawiła wyniki swoich badań związanych z automatycznym rozpoznawaniem struktur skał w środowisku baz danych. Referat Małgorzaty Papież również dotyczył baz danych, ale w kontekście porównania możliwości baz SQL z bazami NoSQL. Przemysław Lisowski przestawił wyniki swojej pracy magisterskiej, w ramach której opracował bazę danych o deformacjach terenów górniczych. Na zakończenie sesji Agnieszka Kurczaba, studentka studiów podyplomowych w zakresie systemów informacji Geograficznej na WGGiIŚ AGH, wygłosiła referat na temat wykorzystania systemów GIS do analizy i wizualizacji wyników badań szczelności eksploatowanego złoża gazu ziemnego.

Sesja była współorganizowana przez Komisję Geomatyki Górniczej PTIP AGH, a sponsorowana przez firmę Bentley Systems Polska. Patronat medialny nad nią objęła redakcja miesięcznika GEODETA oraz portal Geoforum.pl.

Dr inż. Artur Krawczyk


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt