|2013-02-25|
GIS, Teledetekcja, Edukacja, Imprezy
SEP 2013: Sesja Geomatyki Górniczej
W ramach XXII SzkoÅ‚y Eksploatacji Podziemnej przy współpracy z KomisjÄ… Geomatyki Górniczej Polskiego Towarzystwa Informacji Przestrzennej 20 lutego odbyÅ‚a siÄ™ czwarta z kolei Sesja Geomatyki Górniczej. Tematem przewodnim tegorocznego spotkania, podczas którego wygÅ‚oszono 22 referaty, byÅ‚o modelowanie informacji w górnictwie i geologii. NowoÅ›ciÄ… tej edycji byÅ‚a sesja pod patronatem KGHM o podtytule „Miejsce standaryzacji w dziaÅ‚aniach KGHM PM S.A.”, na której swoje referaty wygÅ‚osiÅ‚o czterech pracowników tej spółki.
Na otwarcie obrad Artur Krawczyk przedstawiÅ‚ referat na temat różnic pomiÄ™dzy modelem obiektowym (obiektowa: analiza, projektowanie i programowanie) stosowanym przy wdrożeniach systemów GIS a modelem relacyjnym sÅ‚użącym do przechowywania danych przestrzennych w tych systemach. ZwróciÅ‚ też uwagÄ™ na nadmiernÄ… eksploatacjÄ™ pojÄ™cia „obiektowość” w marketingu i reklamach, które w zasadzie stosowane jest do zwiÄ™kszenia sprzedaży relacyjnych baz danych.
NiewÄ…tpliwe najbardziej spektakularnÄ… częściÄ… sesji byÅ‚y referaty dotyczÄ…ce zastosowania naziemnego skaningu laserowego (TLS) do skanowania wyrobisk podziemnych zakÅ‚adów górniczych. Paulina LewiÅ„ska omówiÅ‚a wynik modelowania i animacji chmury punktów ze skaningu laserowego kopalni ćwiczebnej „Sztygarka” wykonanej przez studentów KoÅ‚a Naukowego KNGK Geoinformatyka (wczeÅ›niej KoÅ‚a Grafiki Komputerowej i Geomatyki). Z kolei osiÄ…gniÄ™cia firmy 3Deling w skanowaniu laserowym trasy wycieczkowej kopalni „Wieliczka” byÅ‚y tematem wystÄ…pienia Bartosza Ajszpura. Skanowanie laserowe zostaÅ‚o również zastosowane w czynnych kopalniach podziemnych. Grzegorz Patykowski przedstawiÅ‚ 3 kierunki wykorzystania technologii skanowania laserowego w zakÅ‚adzie górniczym: skaning maszyn i obiektów w celu realizacji projektu ich przebudowy, co wydatnie skraca czas realizacji projektu, skanowanie nietypowych zjawisk geologicznych (zjawisko np. krasowe w kopalni podziemnej), które uÅ‚atwia skartowanie tego typu form, oraz skanowanie wyrobisk podziemnych w celu ich inwentaryzacji i wykonania pomiarów deformacji. Natomiast tematem wystÄ…pienia SÅ‚awomira Kubiaka byÅ‚o zastosowanie skaningu laserowego w kopalni „Bogdanka”, gdzie zostaÅ‚ on użyty do pomiarów deformacji obudowy wyrobisk na podszybiu.
Artur Dyczko (IGSMiE PAN) otwiera sesjÄ™ GG, siedzÄ… od lewej prowadzÄ…cy I część sesji Artur Krawczyk (AGH) oraz prowadzÄ…cy II część sesji Dariusz Grzegorek (KGHM Polska Miedź SA Oddz. COPI); na rzutniku okÅ‚adka przygotowywanej do druku monografii „Geomatyka Górnicza, praktyczne zastosowania”
Podczas spotkania nie zabrakÅ‚o również referatów prezentujÄ…cych najnowsze wdrożenia oprogramowania w zakÅ‚adach górniczych. Grzegorz Å»ychoÅ„ omówiÅ‚ możliwoÅ›ci aplikacji „MapMineGeo” wdrażanej do obsÅ‚ugi map górniczych w KHW S.A. RafaÅ‚ Walecki przedstawiÅ‚ wdrożenie oprogramowania MineScape firmy Mincom w zakÅ‚adach górniczych w Kolskaja GMK w północnej Rosji, a Krzysztof Stawarczyk i Jerzy Nowicki – aktualny stan wdrożenia systemu map cyfrowych w JastrzÄ™bskiej Spółce WÄ™glowej S.A. Lech RybaÅ‚ko przedstawiÅ‚ z kolei referat nt. opracowanej przez firmÄ™ SHH technologii Xaris przeznaczonej do modelowania i prowadzenia obiektowych map górniczych. Pozawala ona prowadzić mapy wyrobisk górniczych od razu w Å›rodowisku bazy danych przestrzennych z trójwymiarowÄ… geometriÄ….
W części sesji zatytuÅ‚owanej „Miejsce standaryzacji w dziaÅ‚aniach KGHM PM S.A.” referat PawÅ‚a Kosydora stanowiÅ‚ wprowadzenie w zagadnienia przetwarzania informacji przestrzennej w KGHM S.A., w którym dokonaÅ‚ przeglÄ…du zrealizowanych już projektów oraz przedstawiÅ‚ kierunki procesów standaryzacyjnych w KGHM planowanych do realizacji w ciÄ…gu najbliższych kilku lat. Z kolei historia komputerowej rejestracji opróbowaÅ„ litologicznych oraz jej stan obecny to temat referatu Wojciecha Kaczmarka. Leszek Sitarczyk nakreÅ›liÅ‚ problem wymiany danych pomiÄ™dzy bazÄ… danych geologicznych a Centrum BadaÅ„ JakoÅ›ci, które oznacza zawartoÅ›ci pierwiastków w próbkach geologicznych. Na zakoÅ„czenie sesji Robert LeszczyÅ„ski przedstawiÅ‚ wytyczne i kierunki rozwoju Bazy Danych Geologicznych w KGHM PM S.A.
Uczestników sesji poinformowano też o przygotowaniach do druku monografii „Geomatyka Górnicza – praktyczne zastosowania”. Ten krótki opis nie wyczerpuje tematów poruszanych na sesji, przybliża jednak jej charakter. Kolejna Sesja Geomatyki Górniczej SzkoÅ‚y Eksploatacji Podziemnej odbÄ™dzie siÄ™ w 2014 roku, tradycyjnie w ostatnim peÅ‚nym tygodniu lutego.
Artur Krawczyk
|