Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-03-03| GIS, Mapy, Instytucje

Stolica uwalnia swoje dane, także przestrzenne

Stołeczny ratusz ogłosił start projektu „Dane po warszawsku”, w ramach którego uruchomiono platformę udostępniającą otwarte dane publiczne oraz ogłoszono konkurs, w którym powstaną aplikacje wykorzystujące te zasoby i umożliwiające dostęp do nich wszystkim zainteresowanym.


Stolica uwalnia swoje dane, także przestrzenne

W ramach projektu opublikowano w internecie wybrane zbiory danych publicznych m.st. Warszawy. Na specjalnie stworzonej stronie (api.um.warszawa.pl) udostępniane są m.in. informacje przestrzenne (ortofotomapa i fotoplany, bankomaty, opieka zdrowotna, noclegi, ewidencja nazw obiektów miejskich, dane planistyczne), a także dane o transporcie miejskim (kursowanie komunikacji publicznej, rower miejski, przystanki, strefa płatnego parkowania), sporcie i rekreacji (informacja turystyczna, obiekty sportowe), historii i religii (cmentarze, mapy historyczne) oraz edukacji (wykaz placówek). Łącznie do dyspozycji jest ponad 200 zbiorów w 13 kategoriach, pochodzących z całego Urzędu m.st. Warszawy oraz jednostek miejskich, w tym z Biura Geodezji i Katastru.

Wraz z uruchomieniem tej witryny ruszył konkurs na najlepsze aplikacje korzystające z udostępnionych zbiorów. Swoje pomysły można zgłaszać przez trzy tygodnie, do 22 marca, poprzez wybór ścieżki: MAM POMYSŁ lub BIORĘ POMYSŁ. Ścieżka MAM POMYSŁ polega na:
• zgłoszeniu pomysłu na aplikację wykorzystującą dane udostępnione na platformie otwartych danych;
• skompletowaniu zespołu;
• doprowadzeniu pomysłu do stadium „klikalnego” prototypu.

BIORĘ POMYSŁ polega na:
• zgłoszeniu się do realizacji pomysłu jednego z biur Urzędu m.st. Warszawy lub organizacji pozarządowej;
• współpracy z nimi przy jego realizacji.

Przy realizacji konkursowych projektów należy obowiązkowo skorzystać z co najmniej jednego zbioru danych udostępnionego na platformie otwartych danych. Można dodatkowo wykorzystać inne otwarte dane (bez ograniczeń dostępu). Premiowane będą rozwiązania otwarte (dostępne na wolnych i otwartych licencjach) oraz dostępne dla wszystkich użytkowników (stosujące standard WCAG 2.0).

Zwycięzcy otrzymają nagrody pieniężne i rzeczowe (doradztwo, wsparcie promocyjne powstałych rozwiązań), będą również mogli uczestniczyć w kilkumiesięcznej inkubacji.

Źródło: Urząd m.st. Warszawy, JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Uber "naprawia" GPS w miastach
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS