|2015-03-03|
GIS, Mapy, Instytucje
Stolica uwalnia swoje dane, także przestrzenne
Stołeczny ratusz ogłosił start projektu „Dane po warszawsku”, w ramach którego uruchomiono platformę udostępniającą otwarte dane publiczne oraz ogłoszono konkurs, w którym powstaną aplikacje wykorzystujące te zasoby i umożliwiające dostęp do nich wszystkim zainteresowanym.
W ramach projektu opublikowano w internecie wybrane zbiory danych publicznych m.st. Warszawy. Na specjalnie stworzonej stronie (api.um.warszawa.pl) udostępniane są m.in. informacje przestrzenne (ortofotomapa i fotoplany, bankomaty, opieka zdrowotna, noclegi, ewidencja nazw obiektów miejskich, dane planistyczne), a także dane o transporcie miejskim (kursowanie komunikacji publicznej, rower miejski, przystanki, strefa płatnego parkowania), sporcie i rekreacji (informacja turystyczna, obiekty sportowe), historii i religii (cmentarze, mapy historyczne) oraz edukacji (wykaz placówek). Łącznie do dyspozycji jest ponad 200 zbiorów w 13 kategoriach, pochodzących z całego Urzędu m.st. Warszawy oraz jednostek miejskich, w tym z Biura Geodezji i Katastru.
Wraz z uruchomieniem tej witryny ruszył konkurs na najlepsze aplikacje korzystające z udostępnionych zbiorów. Swoje pomysły można zgłaszać przez trzy tygodnie, do 22 marca, poprzez wybór ścieżki: MAM POMYSŁ lub BIORĘ POMYSŁ. Ścieżka MAM POMYSŁ polega na: • zgłoszeniu pomysłu na aplikację wykorzystującą dane udostępnione na platformie otwartych danych; • skompletowaniu zespołu; • doprowadzeniu pomysłu do stadium „klikalnego” prototypu.
BIORĘ POMYSŁ polega na: • zgłoszeniu się do realizacji pomysłu jednego z biur Urzędu m.st. Warszawy lub organizacji pozarządowej; • współpracy z nimi przy jego realizacji.
Przy realizacji konkursowych projektów należy obowiązkowo skorzystać z co najmniej jednego zbioru danych udostępnionego na platformie otwartych danych. Można dodatkowo wykorzystać inne otwarte dane (bez ograniczeń dostępu). Premiowane będą rozwiązania otwarte (dostępne na wolnych i otwartych licencjach) oraz dostępne dla wszystkich użytkowników (stosujące standard WCAG 2.0).
Zwycięzcy otrzymają nagrody pieniężne i rzeczowe (doradztwo, wsparcie promocyjne powstałych rozwiązań), będą również mogli uczestniczyć w kilkumiesięcznej inkubacji.
Źródło: Urząd m.st. Warszawy, JK
|