Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2015-02-26 | Geodezja, GIS, Teledetekcja

30 cm z orbity już w sprzedaży

Firma DigitalGlobe oficjalnie wprowadziła do dystrybucji zobrazowania satelitarne w rekordowej rozdzielczości 30 cm.


Ilustracja: 30 cm z orbity już w sprzedaży

Zdjęcia takie może wykonywać satelita WorldView-3. Wprawdzie znajduje się on na orbicie już od sierpnia zeszłego roku, ale z powodu barier prawnych zbierane przez niego dane mogły być sprzedawane jedynie po obniżeniu rozdzielczości do 50 cm.

Jak podkreśla DigitalGlobe, dotychczas zobrazowania z pikselem 30 cm były osiągalne jedynie dla platform lotniczych. Ich wadą były jednak: wysoki koszt pozyskania danych, długi czas od zamówienia do dostawy zdjęć (liczony nawet w miesiącach) oraz utrudniony dostęp do niektórych regionów świata. Teraz te bariery znikają.

Wysoką jakość zdjęć z WorldView-3 potwierdza przyznanie im wskaźnika NIIRS (National Imagery Interpretability Rating Scale) w wysokości 5,7. Oznacza to, że mogą one posłużyć do identyfikacji naziemnych sieci uzbrojenia terenu, włazów sieci wodociągowych/kanalizacyjnych czy hydrantów.

– Zdjęcia z WorldView-3 są najlepszymi danymi satelitarnymi, z jakimi mieliśmy do czynienia – mówi Gerry Mitchell, prezes PhotoSat, firmy zajmującej się dostawą danych wysokościowych dla klientów z branży energetycznej czy górniczej. – W jednym z testów ze stereopar z tego satelity wygenerowaliśmy numeryczny model terenu i okazało się, że jest on zgodny z wysokorozdzielczymi danymi LiDAR na poziomie lepszym niż 15 cm. Oznacza to, że satelity stają się realną konkurencją dla skaningu laserowego oraz zdjęć lotniczych w takich branżach, jak budowlana czy projektowa – zaznacza Gerry Mitchell.

Jak przypomina DigitalGlobe, WorldView-3 jest jedynym komercyjnym satelitą oferującym zdjęcia w rozdzielczości 30 cm. Najlepszy konkurent oferuje tymczasem dane o pięciokrotnie niższej szczegółowości.

Spółka podkreśla ponadto, że to nie jedyna zaleta tego aparatu. Wyróżnia go także instrument CAVIS. Skrót pochodzi od słów Cloud, Aerosol, Water Vapor, Ice, Snow. Urządzenie gromadzi dane dotyczące takich zjawisk, jak mgła, zapylenie, sadza itp., które służą do korekcji zdjęć. Satelita oferuje ponadto obrazowanie w podczerwieni krótkofalowej (SWIR) z pikselem 7,5 m, co pozwala obserwować powierzchnię Ziemi przez mgłę czy dym.

Przykłady zobrazowań z WorldView-3 w rozdzielczości 30 cm dostępne są na stronie DigitalGlobe.

Źródło DigitalGlobe, JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

@karto Zgodnie z polskim prawem ("Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 22 grudnia 2011 r. w sprawie rodzajów materiałów geodezyjnych i kartograficznych, które podlegają ochronie zgodnie z przepisami o ochronie informacji niejawnych") wszystkie zdjęcia które sprzedajemy przechodzą stosowną 'kontrolę' - stosowne obiekty są na nich rozmazywane lub wymazywane. Kupując je od nas, kupuje się w pełni legalnie i można mieć pewność że nie zawierają informacji niejawnych. Więcej: piotr.kaczmarek@astripolska.pl Pozdrawiam
  
@karto Z pewnością zostało to wzięte pod uwagę i są rozmyte tak żebyś nic z tego nie wyciągnął :) Myślę, że raczej nielegalnie ciężko coś takiego kupić
  
informacje niejawne Dwa banalne pytania. Co ze zdjęciami zawierającymi informacje o obiektach położonych na terenach zamkniętych, jeżeli informacjom o tych obiektach nadano klauzulę tajności? Od kogo można kupić je legalnie, żeby mieć pewność, że nie zawierają informacji niejawnych?
  
rozdzielczość Jeżeli w cywilu mają takie zdjęcia ,to dlaczego wojsko nie może wypatrzyć terrorystów na pustyni?
  



zobacz też:

WorldView-4, czyli GeoEye-2

Amerykańska firma DigitalGlobe, potentat na rynku teledetekcji satelitarnej, ogłosiła plan wystrzelenia...


wiadomości

NaviGate Sp. z o.o.
Kraków

NaviGate – Oddział Warszawa ul. Gościnna 7, 05-082 Blizne Łaszczyńskiego k. Warszawy, tel. 22 270-15-54 ODBIORNIKI GNSS RTK, TACHIMETRY ELEKTRONICZNE I ZROBOTYZOWANE, BEZZAŁOGOWE STATKI POWIETRZNE (DRONY), SENSORY Sklep Serwis...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Korzystanie z Portalu BDOT10k
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
911, alarmowy numer telefonu, po raz pierwszy zastosowano w Nowym Jorku w 1968 roku?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Jerzy Butowtt (1931-2022)

Jerzy Butowtt (1931-2022)
Jerzy Butowtt urodził się 25 lutego 1931 r. w Morawicy. W 1954 r. ukończył Wydział Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej. Następnie został powołany do pełnienia zawodowej służby wojskowej w korpusie topografów oraz w Oddziale...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1816-1817
W okolicach Nowego Jorku Ferdinand R. Hassler prowadzi pierwsze pomiary triangulacyjne w Stanach Zjednoczonych. Do pomiaru bazy używa stalowych łańcuchów.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2