Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2014-08-05| Teledetekcja, Firma

WorldView-4, czyli GeoEye-2

Amerykańska firma DigitalGlobe, potentat na rynku teledetekcji satelitarnej, ogłosiła plan wystrzelenia wysokorozdzielczego satelity WorldView-4.


WorldView-4, czyli GeoEye-2

Nie będzie to całkowicie nowa konstrukcja, ale przemianowany satelita GeoEye-2. Jego budowę rozpoczęła w 2010 r. firma GeoEye. Początkowo planowano, że satelita znajdzie się na orbicie już w 2013 r. Po połączeniu na początku zeszłego roku GeoEye z DigitalGlobe zdecydowano jednak, że wprawdzie budowa tego instrumentu zostanie dokończona, ale – z racji cięć zamówień rządowych – start będzie odłożony na czas nieokreślony. Teraz wiadomo już jednak, że aparat miałby znaleźć się na orbicie w połowie 2016 roku.

Co skłoniło DigitalGlobe do zmiany planów? Przede wszystkim zniesienie przez amerykańskie władze ograniczeń w handlu obrazami satelitarnymi w rozdzielczości lepszej niż 50 cm. Jak tłumaczy szef zarządu DigitalGlobe Jeffrey R. Tarr, decyzja ta zwiększy zapotrzebowanie na wysokorozdzielcze zobrazowania, a popytowi temu będzie można sprostać właśnie dzięki reaktywacji projektu GeoEye-2.

WorldView-4 ma pozyskiwać obrazy w rozdzielczości nawet 30 cm. Obecnie zdjęcia z najmniejszym pikselem (46 cm) oferuje WorldView-2. Jeszcze w tym miesiącu ma jednak wystartować WorldView-3, który ma pozyskiwać zdjęcia w rozdzielczości 30 cm.

Źródło: DigitalGlobe, JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Lotnicza chmura punktów w najwyższej rozdzielczości
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS