Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-02-26| Geodezja, GIS, Teledetekcja

30 cm z orbity już w sprzedaży

Firma DigitalGlobe oficjalnie wprowadziła do dystrybucji zobrazowania satelitarne w rekordowej rozdzielczości 30 cm.


30 cm z orbity już w sprzedaży

Zdjęcia takie może wykonywać satelita WorldView-3. Wprawdzie znajduje się on na orbicie już od sierpnia zeszłego roku, ale z powodu barier prawnych zbierane przez niego dane mogły być sprzedawane jedynie po obniżeniu rozdzielczości do 50 cm.

Jak podkreśla DigitalGlobe, dotychczas zobrazowania z pikselem 30 cm były osiągalne jedynie dla platform lotniczych. Ich wadą były jednak: wysoki koszt pozyskania danych, długi czas od zamówienia do dostawy zdjęć (liczony nawet w miesiącach) oraz utrudniony dostęp do niektórych regionów świata. Teraz te bariery znikają.

Wysoką jakość zdjęć z WorldView-3 potwierdza przyznanie im wskaźnika NIIRS (National Imagery Interpretability Rating Scale) w wysokości 5,7. Oznacza to, że mogą one posłużyć do identyfikacji naziemnych sieci uzbrojenia terenu, włazów sieci wodociągowych/kanalizacyjnych czy hydrantów.

– Zdjęcia z WorldView-3 są najlepszymi danymi satelitarnymi, z jakimi mieliśmy do czynienia – mówi Gerry Mitchell, prezes PhotoSat, firmy zajmującej się dostawą danych wysokościowych dla klientów z branży energetycznej czy górniczej. – W jednym z testów ze stereopar z tego satelity wygenerowaliśmy numeryczny model terenu i okazało się, że jest on zgodny z wysokorozdzielczymi danymi LiDAR na poziomie lepszym niż 15 cm. Oznacza to, że satelity stają się realną konkurencją dla skaningu laserowego oraz zdjęć lotniczych w takich branżach, jak budowlana czy projektowa – zaznacza Gerry Mitchell.

Jak przypomina DigitalGlobe, WorldView-3 jest jedynym komercyjnym satelitą oferującym zdjęcia w rozdzielczości 30 cm. Najlepszy konkurent oferuje tymczasem dane o pięciokrotnie niższej szczegółowości.

Spółka podkreśla ponadto, że to nie jedyna zaleta tego aparatu. Wyróżnia go także instrument CAVIS. Skrót pochodzi od słów Cloud, Aerosol, Water Vapor, Ice, Snow. Urządzenie gromadzi dane dotyczące takich zjawisk, jak mgła, zapylenie, sadza itp., które służą do korekcji zdjęć. Satelita oferuje ponadto obrazowanie w podczerwieni krótkofalowej (SWIR) z pikselem 7,5 m, co pozwala obserwować powierzchnię Ziemi przez mgłę czy dym.

Przykłady zobrazowań z WorldView-3 w rozdzielczości 30 cm dostępne są na stronie DigitalGlobe.

Źródło DigitalGlobe, JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Akademia INSPIRE w Norwegii
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS