wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2007-04-09| GNSS, Sprzęt, Firma, Przetargi, Instytucje

USAF ogłoszą przetarg na wykonanie Bloku III GPS


Amerykańskie siły powietrzne (USAF) ogłoszą 19 kwietnia przetarg na realizację Bloku III GPS. Do końca bieżącego roku wyłoniony zostanie wykonawca tego wielomiliardowego zamówienia.

USAF wybiorą do realizacji jeden z dwóch projektów, które zamówiły w ramach wartego 100 mln dolarów przetargu na szczegółowe opracowanie założeń segmentu kosmicznego systemu GPS nowej generacji. Jeden z projektów przedstawiła już firma Lockheed Martin, która poinformowała o jego odbiorze przez USAF 5 kwietnia br. Drugie opracowanie, wykonane przez Boeing Company, zostanie poddane ocenie w połowie kwietnia.
Boeing realizuje obecnie zamówienie na dostawę 12 satelitów GPS serii IIF. Lockheed Martin wyprodukował z kolei dla systemu GPS 21 satelitów serii IIR.

Blok III GPS zapewni sygnał o dużej mocy i większej odporności na zakłócenia. Nadajnik będzie miał moc około 500 razy większą niż w starym systemie, pojawią się dwie nowe częstotliwości cywilne – L2 (1227,60 MHz) i L5 (1176,45 MHz), system zapewni pozycjonowanie z dokładnością 1 metra bez wspomagania (jak to jest w przypadku korzystania z WAAS czy EGNOS) i precyzyjniejszy sygnał czasu.
W trzeciej generacji satelitów GPS nastąpi także zintegrowanie segmentu służącego do wykrywnia wybuchów jądrowych (Nuclear Detonantion Detection System) z segmentami kontrolnym i kosmicznym.
Start pierwszego satelity GPS nowej serii planowany jest na 2013 r.

LM, Boeing, AB


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Uber "naprawia" GPS w miastach
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS