Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2015-01-27| GIS, Software

FME 2015 z naciskiem na BIM i chmurę punktów

Oprogramowanie FME firmy Safe Software do zaawansowanej transformacji danych przestrzennych doczekało się wersji 2015. Oferuje ona obsługę jeszcze większej liczby typów geodanych.


FME 2015 z naciskiem na BIM i chmurę punktów

– W ostatnich latach obserwowaliśmy rosnącą liczbę próśb dotyczących obsługi danych BIM. W wersji 2015 spełniliśmy wiele z nich, szczególnie dodając opcję zapisu do formatu IFC, co jest bardzo skomplikowanym zadaniem. Dzięki tym zmianom użytkownicy FME mogą już tworzyć modele BIM ze zagregowanych danych – powiedział Dale Lutz, jeden z prezesów Safe Software. W temacie BIM, pakiet FME 2015 oferuje ponadto płynniejszy odczyt danych w formatach IFC, Autodesk Revit oraz Trimble SketchUp.

W nowej wersji oprogramowania położono nacisk również na obsługę danych pochodzących ze skanowania laserowego. Dodano np. odczyt formatów CARIS CSAR, RIEGL 6.0 RDB, LAS 1.3 i 1.4 oraz XYZ w formie plików TXT i CSV. Nowością są także narzędzia do transformacji danych PointCloudMerger, PointCloudSorter oraz PointCloudStatisticsCalculator.

Przykład modelu BIM w formacie IFC

FME 2015 współpracuje już z pakietem Esri ArcGIS w najnowszej wersji 10.3 oraz aplikacjami Bentley MicroStation i Autodesk AutoCAD. Poprawiono ponadto współpracę z usługami ArcGIS Online oraz dodano obsługę rozwiązań CartoDB, ArcGIS Server Feature Services oraz Portal for ArcGIS 10.3.

Ciekawostką jest zapis oraz odczyt danych z gry Minecraft. – To świetna funkcja, która pozwoli użytkownikom FME ładować dane do tej gry, by sprawdzić np., jak prezentują się one w tego typu środowisku 3D. Będzie ona szczególnie przydatna dla organizacji zajmujących się planowaniem przestrzennym – wyjaśnia Dale Lutz.


Model góry Mount Rainer wyeksportowany do Minecrafta

Poprzez obsługę interfejsu JDBC pakiet FME 2015 oferuje ponadto dostęp do większej ilości systemów bazodanowych, w tym: SAP HANA, Neo4j czy Microsoft SQL Server dla Linuxa. Wśród ważniejszych zmian Safe Software wymienia ponadto obsługę takich usług i standardów, jak: Microsoft SharePoint Lists, OGC GeoPackage, OpenSceneGraph OSGB, SFX Panorama Exchange czy TetGen.

Pełna lista zmian w FME 2015

Źródło: Safe Software, JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Galileo pomaga stworzyć ekologiczne fajerwerki
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama