Wydarzenie ma na celu popularyzację technik zdalnego pozyskiwania danych i jego wykorzystywania w różnych dziedzinach. Podczas tegorocznej konferencji pt. „Podniebni Szpiedzy” poruszono tematykę militarną, a dokładnie stosowania technik teledetekcyjnych w rozpoznaniu i wywiadzie wojskowym.
Dzień Teledetekcji rozpoczęła dr hab. Katarzyna Osińska-Skotak, organizatorka wydarzenia, która przypomniała wszystkim genezę obchodów. Pierwszym prelegentem był prof. Romuald Kaczyński z Wojskowej Akademii Technicznej, który opowiedział o szpiegowskich systemach satelitarnych w czasach zimnej wojny. Pierwsze zdjęcia szpiegowskie wykonane przez Stany Zjednoczone nad terenami ZSRR zostały zrobione z balonów i pokładów samolotów. Dopiero wprowadzenie wykorzystującego satelity programu Corona zrewolucjonizowało wojskowy wywiad CIA. W jego ramach przeprowadzono łącznie 362 misje, podczas których zobrazowania pozyskiwano kamerami o terenowym rozmiarze piksela początkowo na poziomie 10-13 m, później 2 m, które zostały odtajnione dopiero w 1995 r. Odpowiedzią ZSRR na politykę Stanów Zjednoczonych było stworzenie programu ZENIT. Aż 1/3 radzieckich misji KOSMOS była użyta do szpiegowania!

Na temat obecnego stanu wojskowego rozpoznania i jego perspektyw mówił mjr Rafał Dąbrowski. Prelegent z Wojskowej Akademii Technicznej wytłumaczył, w jaki sposób następuje detekcja obiektów budzących zainteresowanie wojska. Uczestnicy dowiedzieli się, że rozpoznanie bojowe następuje zarówno z ziemi, jak i powietrza, z wykorzystaniem bardzo modnych ostatnio dronów. Jak wiadomo, zdolność rozdzielcza wojskowych systemów satelitarnych jest sprawą niejawną, dlatego major posłużył się danymi znalezionymi w internecie, by pokazać wszystkim, jakie państwa możemy uznać za największych „szpiegów”.
Drugą część konferencji rozpoczęła prezentacja na temat systemów satelitarnych podwójnego zastosowania (dual-use), a więc do celów cywilnych i wojskowych. Zagadnienie omówił Piotr Koza z Astri Polska, który opowiadał, ile trwa dostarczanie danych satelitarnych w dzisiejszych czasach i na czym polega rozpoznanie obiektów na zdjęciach. Ostatnim prezentującym był przedstawiciel Sztabu Generalnego Wojska Polskiego ppłk Sławomir Jakubiuk. Jego wystąpienie dotyczyło założeń programu budowy satelitarnego systemu optoelektronicznej obserwacji Ziemi w Polsce.
Z okazji Dnia Teldetekcji zorganizowano ekspozycję poświęconą zdjęciom satelitarnym i lotniczym, które miały istotny wpływ z punktu widzenia militarnego. Obok wystawy prezentowało się również Studenckie Koło Astronautyczne, a także firmy Astri Polska, Esri Polska oraz Intergraph Polska.
Uwieńczeniem Dnia Teledetekcji był panel dyskusyjny, w którym udział wzięli wszyscy prelegenci. Pytania kierowane do gości dotyczyły m.in. nakładów finansowych na technologie kosmiczne, współpracę pomiędzy sojusznikami czy monitoring z wykorzystaniem bezzałogowców. Podczas panelu głos zabrał również prof. Stanisław Białousz, który zauważył, że gdyby nie program Corona, dzięki któremu USA w październiku 1962 roku odkryło rozmieszczone przez ZSRR rakiety balistyczne z głowicami jądrowymi na Kubie, moglibyśmy żyć dzisiaj w innym świecie.
Na zakończenie konferencji odbyło się wręczenie nagród dla uczestników konkursów towarzyszących Dniu Teledetekcji, a zorganizowanych przez „Geoidę”, tj.: TeleZagadki, teledetekcyjnego Quizu oraz Krzyżówki i konkursu na najlepsze zdjęcie satelitarne.
Już dziś organizatorzy zapraszają na przyszłoroczną edycję Dnia Teledetekcji!

Konferencję patronatem honorowym objął prorektor Politechniki Warszawskiej ds. nauki prof. Rajmund Bacewicz oraz dziekan Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej prof. Alina Maciejewska. Oprócz nich konferencję swoją obecnością zaszczycili: prof. Piotr Wolański – przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN, dr Mirosław Rataj i dr Piotr Orleański z Centrum Badań Kosmicznych, przedstawiciele Instytutu Geodezji i Kartografii oraz pracownicy WGiK PW.
Serdecznie dziękujemy naszym partnerom: Eco-driving, Polska Zbrojna, Esri, Intergraph, MGGP Aero, a także redakcji portalu Geoforum.pl oraz miesięcznika GEODETA za ufundowanie nagród dla zwycięzców. Podziękowania składamy również naszym patronom medialnym, bez których konferencja nie zakończyłaby się takim sukcesem.