Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2014-12-17 | GIS, Teledetekcja

Polska 3D+ nabiera rozpędu

W Głównym Urzędzie Geodezji i Kartografii odbyło się wczoraj (16 grudnia) kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące przedsięwzięcia Polska 3D+. Jego uczestnicy mogli zapoznać się z założeniami projektu i opracowywanej właśnie ekspertyzy, a także przykładowymi scenariuszami wykorzystania danych 3D.


Ilustracja: Polska 3D+ nabiera rozpędu
Wczorajsze spotkanie w odróżnieniu od poprzednich narad miało charakter otwarty. We wcześniejszych dziewięciu warsztatach zamkniętych, skierowanych do przedstawicieli wybranych branż, wzięło udział 99 osób z 74 firm i instytucji, i jak zapewniał przedstawiciel GUGiK Piotr Woźniak (na fot. obok pierwszy z prawej), cały czas zgłaszają się kolejne podmioty, które chciałyby wziąć udział w dalszych pracach nad projektem. Inwestycja ma charakter międzyresortowy i zdaniem GUGiK kluczem do osiągnięcia sukcesu będzie działanie zgodne ze zidentyfikowanymi potrzebami przyszłych odbiorców produktów Polska 3D+.

Dotychczasowe konsultacje realizowane były w ramach prac związanych z wykonaniem analizy i opracowaniem ekspertyzy dla realizacji przedsięwzięcia. Ekspertyza ta obejmuje m.in. stworzenie testowych tabel mapowania CityGML, schematów aplikacyjnych oraz modeli 3D budynków, i ma być gotowa w marcu 2015 roku. Odpowiadają za nią firmy: InfoStrategia Andrzej Szczerba i Wspólnicy z Krakowa, InfoStrategia z Krakowa oraz InterTIM z Suwałk. Jak podkreślał Piotr Woźniak, zakończenie prac nad ekspertyzą nie oznacza końca konsultacji. Przez cały 2015 rok organizowane będą kolejne warsztaty robocze.

Istotą planowanej inwestycji Polska 3D+ jest wspieranie rozwoju innowacyjnych zastosowań trójwymiarowej informacji przestrzennej. Przedsięwzięcie ma zapewnić aktualne, jednolite i kompletne dane 3D, w tym: modele 3D budynków, numeryczny model terenu, numeryczny model pokrycia terenu oraz dane pomiarowe pozyskane w wyniku lotniczego skanowania laserowego. W ramach projektu uruchomiony zostanie Geoportal 3D umożliwiający prezentację trójwymiarowych modeli. Za jego pomocą udostępnione zostaną również e-usługi. Będą to m.in.: nawigacja w przestrzeni 3D, wirtualne spacery i przeloty, pomiary wysokości, analizy zacienienia i widoczności. Już za kilka miesięcy ma zostać uruchomiona testowa wersja Geoportalu 3D. Nowe rozwiązanie w pierwszej kolejności będą oceniać osoby biorące udział w konsultacjach oraz te, które uczestniczyły w szkoleniach LiDAR. Przedsięwzięcie zakłada również opracowanie platformy informacyjno-edukacyjnej obejmującej cykl szkoleń i konferencji oraz portalu służącego wymianie wiedzy, doświadczeń i informacji o korzyściach związanych z zastosowaniami przestrzennych danych 3D we wszystkich sektorach gospodarki.



Projekt nadal zawiera wiele niewiadomych: Jak szczegółowe powinny być modele budynków?, Jak należy odwzorować dachy?, Dane z jakiego obszaru Polski powinny być zaktualizowane? Odpowiedzi na te i inne pytania przynieść mają dalsze konsultacje i drobiazgowe ankiety, o których wypełnienie proszeni są uczestnicy warsztatów. Na obecnym etapie realizacji projektu Piotr Woźniak nie był także w stanie powiedzieć, czy dane i modele pozyskane i opracowane w ramach przedsięwzięcia będą udostępniane za darmo oraz jak będą wyglądać postępowania przetargowe ogłaszane w ramach Polski 3D+. Sytuacja ma się stawać coraz bardziej klarowna wraz z napływaniem ankiet i organizacją kolejnych spotkań konsultacyjnych, które pozwolą dokładniej określić zakres i, a co za tym idzie, koszty przedsięwzięcia.

W trakcie wczorajszego spotkania zaprezentowano także kilkanaście przykładowych scenariuszy dotyczących wykorzystania danych 3D. Dotyczyły one m.in. analizy hałasu przy budowie barier dźwiękochłonnych, projektowania i realizacji inwestycji drogowych, symulacji powodzi oraz symulacji propagacji fal elektromagnetycznych.

Przypomnijmy, że projekt Polska 3D+ jest jednym z pięciu przedsięwzięć GUGiK-u, który ma szansę na dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.

Damian Czekaj


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

Polska Cyfrowa na start

Komisja Europejska przyjęła pierwszy krajowy program operacyjny – Polska Cyfrowa. Oznacza to zielone światło dla...

Więcej niż INSPIRE

W posiadaniu krajowych agencji kartograficznych i katastralnych znajduje się wiele niezwykle użytecznych zbiorów danych, które...


wiadomości

GEOPRYZMAT
RASZYN

Instrumenty optyczne, GPS i skanery. Wyłączny dystrybutor marek Pentax i Kolida

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Modelowanie Dębu Bartek
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
MAGISTER to nazwa rządowego systemu informatycznego służącego w latach 70. i 80. do ewidencji osób z wyższym wykształceniem?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Carl Friedrich Zeiss (1816-1888)

Carl Friedrich  Zeiss  (1816-1888)
Urodził się w Weimarze (Turyngia) 11 września 1816 roku. Po ukończeniu sześciu klas gimnazjum praktykował (1834-38) u dr. Friedricha Krönera, mechanika na Uniwersytecie w Jenie i dostawcy precyzyjnych przyrządów na dwór Fryderyka Augusta I...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1890
John Fillmore Hayford (1868-1925), amerykański geodeta, wykorzystuje alfabet Morse'a do komunikowania się z zespołami polowymi podczas pomiarów na granicy amerykańsko-meksykańskiej.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2