Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2014-12-17 | GIS, Teledetekcja

Polska 3D+ nabiera rozpędu

W Głównym Urzędzie Geodezji i Kartografii odbyło się wczoraj (16 grudnia) kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące przedsięwzięcia Polska 3D+. Jego uczestnicy mogli zapoznać się z założeniami projektu i opracowywanej właśnie ekspertyzy, a także przykładowymi scenariuszami wykorzystania danych 3D.


Ilustracja: Polska 3D+ nabiera rozpędu
Wczorajsze spotkanie w odróżnieniu od poprzednich narad miało charakter otwarty. We wcześniejszych dziewięciu warsztatach zamkniętych, skierowanych do przedstawicieli wybranych branż, wzięło udział 99 osób z 74 firm i instytucji, i jak zapewniał przedstawiciel GUGiK Piotr Woźniak (na fot. obok pierwszy z prawej), cały czas zgłaszają się kolejne podmioty, które chciałyby wziąć udział w dalszych pracach nad projektem. Inwestycja ma charakter międzyresortowy i zdaniem GUGiK kluczem do osiągnięcia sukcesu będzie działanie zgodne ze zidentyfikowanymi potrzebami przyszłych odbiorców produktów Polska 3D+.

Dotychczasowe konsultacje realizowane były w ramach prac związanych z wykonaniem analizy i opracowaniem ekspertyzy dla realizacji przedsięwzięcia. Ekspertyza ta obejmuje m.in. stworzenie testowych tabel mapowania CityGML, schematów aplikacyjnych oraz modeli 3D budynków, i ma być gotowa w marcu 2015 roku. Odpowiadają za nią firmy: InfoStrategia Andrzej Szczerba i Wspólnicy z Krakowa, InfoStrategia z Krakowa oraz InterTIM z Suwałk. Jak podkreślał Piotr Woźniak, zakończenie prac nad ekspertyzą nie oznacza końca konsultacji. Przez cały 2015 rok organizowane będą kolejne warsztaty robocze.

Istotą planowanej inwestycji Polska 3D+ jest wspieranie rozwoju innowacyjnych zastosowań trójwymiarowej informacji przestrzennej. Przedsięwzięcie ma zapewnić aktualne, jednolite i kompletne dane 3D, w tym: modele 3D budynków, numeryczny model terenu, numeryczny model pokrycia terenu oraz dane pomiarowe pozyskane w wyniku lotniczego skanowania laserowego. W ramach projektu uruchomiony zostanie Geoportal 3D umożliwiający prezentację trójwymiarowych modeli. Za jego pomocą udostępnione zostaną również e-usługi. Będą to m.in.: nawigacja w przestrzeni 3D, wirtualne spacery i przeloty, pomiary wysokości, analizy zacienienia i widoczności. Już za kilka miesięcy ma zostać uruchomiona testowa wersja Geoportalu 3D. Nowe rozwiązanie w pierwszej kolejności będą oceniać osoby biorące udział w konsultacjach oraz te, które uczestniczyły w szkoleniach LiDAR. Przedsięwzięcie zakłada również opracowanie platformy informacyjno-edukacyjnej obejmującej cykl szkoleń i konferencji oraz portalu służącego wymianie wiedzy, doświadczeń i informacji o korzyściach związanych z zastosowaniami przestrzennych danych 3D we wszystkich sektorach gospodarki.



Projekt nadal zawiera wiele niewiadomych: Jak szczegółowe powinny być modele budynków?, Jak należy odwzorować dachy?, Dane z jakiego obszaru Polski powinny być zaktualizowane? Odpowiedzi na te i inne pytania przynieść mają dalsze konsultacje i drobiazgowe ankiety, o których wypełnienie proszeni są uczestnicy warsztatów. Na obecnym etapie realizacji projektu Piotr Woźniak nie był także w stanie powiedzieć, czy dane i modele pozyskane i opracowane w ramach przedsięwzięcia będą udostępniane za darmo oraz jak będą wyglądać postępowania przetargowe ogłaszane w ramach Polski 3D+. Sytuacja ma się stawać coraz bardziej klarowna wraz z napływaniem ankiet i organizacją kolejnych spotkań konsultacyjnych, które pozwolą dokładniej określić zakres i, a co za tym idzie, koszty przedsięwzięcia.

W trakcie wczorajszego spotkania zaprezentowano także kilkanaście przykładowych scenariuszy dotyczących wykorzystania danych 3D. Dotyczyły one m.in. analizy hałasu przy budowie barier dźwiękochłonnych, projektowania i realizacji inwestycji drogowych, symulacji powodzi oraz symulacji propagacji fal elektromagnetycznych.

Przypomnijmy, że projekt Polska 3D+ jest jednym z pięciu przedsięwzięć GUGiK-u, który ma szansę na dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.

Damian Czekaj


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

A kto to będzie aktualizował wszystko spoko tylko może najpierw trzeba wprowadzić procedury inwentaryzacji nowych obiektów w 3d bo tak to bardzo szybko materiał się zdeaktualizuje i będzie jak z pierwszymi mapami numerycznymi na których nic się nie zgadzało
  
 1 
errata poniższe (wyznaczanie tras dojazdów etc) w kontekście niedawnej informacji, że własnie "zaczęto" zasilać PRG wydaje się nadzwyczaj ciekawa:)
  
lekcja historii za PAP - wszystko będzie dobrze "Do końca marca 2012 r. mają być gotowe elektroniczne mapy dla Wojewódzkich Centrów Powiadamiania Ratunkowego, które przyjmują zgłoszenia na wszystkie numery alarmowe (w tym 112). Dzięki temu możliwa będzie dokładniejsza lokalizacja zgłoszeń. Uniwersalny Moduł Mapowy ma udostępniać służbom aktualne dane z Państwowego Zasobu Geodezyjnego i Kartograficznego. Pozwoli to na dokładniejszą lokalizacje zdarzeń, np. zgłoszonych wypadków drogowych, śledzenie położenia pojazdów służb ratowniczych, a więc także zarządzanie zespołami będącymi w trasie. Dzięki modułowi będzie można też wyznaczać optymalne trasy dojazdu służb ratowniczych oraz planować np. akcje prewencyjne. Moduł przygotowuje Główny Urząd Geodezji i Kartografii (GUGiK) w ramach projektu Geoportal 2. Umowę z wykonawcą GUGiK podpisał w połowie września, a projekt ma być zakończony do końca marca 2012 r. Poinformował o tym w środę w Warszawie podczas konferencji "WCPR i co dalej?" kierownik przedsięwzięcia Marek Szulc z GUGiK."
  
 1 
3D a ja mysle, że to takie bardziej 3-
  
 1 
@ where is Wally?
  
 1 
przerażżżżżenie... ekspertyza "by best price"? Czy trzeba było mieć na początku nazwy "In..."? Nie znam żadnej z tych firm z opracowań fotogrametrycznych. Internet w zasadzie też ich nie zna... Ho ho będzie się działo. Najważniejsze, że jest determinacja
  
 2 
hhhm.. po minach nie widać żeby projekt nabierał rozpędu
    3 
 3 



zobacz też:

Polska Cyfrowa na start

Komisja Europejska przyjęła pierwszy krajowy program operacyjny – Polska Cyfrowa. Oznacza to zielone światło dla...

Więcej niż INSPIRE

W posiadaniu krajowych agencji kartograficznych i katastralnych znajduje się wiele niezwykle użytecznych zbiorów danych, które...


wiadomości

TPI

Centrala Warszawa tel. (22) 632 91 40 warszawa@tpi.com.pl Biuro Gdańsk tel./faks (58) 320 83 23 gdansk@tpi.com.pl Biuro Wrocław tel./faks (71) 325 25 15 wroclaw@tpi.com.pl Biuro Poznań tel./faks (61) 665 81 71 poznan@tpi.com.pl Biuro Kraków...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
XXVII Kongres Międzynarodowej Federacji Geodetów (FIG Congress 2022)
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że..
łokieć stanowił zwykle 1/3 sążnia i dzielił się na 2 stopy?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Walter Bauersfeld (1879-1959)

Walter  Bauersfeld  (1879-1959)
Niemiecki fizyk, konstruktor i mechanik. Urodził się w Berlinie 23 stycznia 1879 roku. Studia mechaniczne odbył na Uniwersytecie Technicznym w Berlinie-Charlottenburgu. Do 1905 roku był asystentem w Katedrze Mechaniki. W latach 1905-07 był...
więcej

strzałka w dółGeodaty
2010
Umiera Jacques Bertin – wybitny kartograf znany przede wszystkim z wydania podręcznika „Semiotyka grafiki”, w którym zdefiniował siedem zmiennych graficznych.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2